Už tomu budou téměř dva měsíce co dva dropiťáci - Ráďas a Mondie - přistáli na druhé straně zeměkoule, v mekce adrenalinových sportů – na Novém Zélandu.

Po třech dnech strávených na cestě – Praha, Dubaj, Sydney, přistálo jejich letadlo na jižním ostrově v Queenstownu. Tam také strávili nějaký čas u známých, prožili slavnostní festival vítání zimy a vyřídili si všechny potřebné věci.

Potom se vydali po levé straně silnice směr sever (čti střed jižního ostrova) do střediska Mount Dobson, kde se chopili instruktorování v místní ski school, servisování a vůbec tak všeho okolo. Zabydleli se kousek pod horou ve vesničce Fairlie, v klasickém studeném kiwiáckém baráčku.Mt. Dobson je menší, ale letos rekordně zasněžené středisko. Každý den ráno na kopec a k večeru dolů, pokud zrovna příliš nefouká. Vítr je zatím jediný problém, který občas překazí azurovou lyžovačku.

Když fučí, podnikají se výlety k oceánu a do okolní divočiny… a občas cesta náhle skončí a auto zapadne… to je ale normálka. Naštěstí jsou všude hodní farmáři s jejich monstertrucky, kteří za pivko rádi pomůžou. Vše je tam takové jiné, příjemné, jednoduché a vylidněné.Ráďas se dostal na pozici lyžařského instruktora se specializací na sportovní, pokročilé lyžaře. Také má na starosti místní školní lyžařský team, který je zvyklý jezdit v brankách a připravuje se na velké celozélandské závody... Co je ale opravdu důležité, že místní školy pomalu začínají podléhat kouzlu skicrossu, který byl minulý rok zařazen do programu jejich meziškolního zápolení.

Ve středisku Mt. Dobson právě probíhá stavba skicrossové tratě, kterou dostal Ráďas za úkol vymyslet a postavit… to bude ráááj. :)

Nedávno také dorazil japonský národní lyžařský team, který ve středisku Mt. Dobson trénuje pravidelně již 15 let. Letos poprvé také s boulaři, kteří si právě budují své „bouličky“.Před pár dny dokonce Mount Dobson navštívil trenér Teda Ligetyho – (momentálně nejlepšího lyžaře na světě - pozn. red.). V patách měl filmařský štáb, který tam v nejbližších dnech začne točit reklamu právě s Tedem Shredem osobně.

Mt. Dobson není megalomanské komerční středisko, ale zato je velké v možnostech a snaží se všem vyjít vstříc co to jenom jde.

Ráďas dokonce dostal prostory na kopci a tak si tam rozjel jeho první kiwiácký PanPalánův ski&snb servis, který těší všechny lyžaře a snowboarďáky, co by rádi jezdili rychleji a bezpečněji. Jeho den vypadá následovně: vlastní trénink, instruktorování, servising, instruktorování, servising, trénink… a tak stále dokola =) K večeru squash, či jiný kompenzační sport… a také trošku posilování.Mondie učí jak lyžařským, tak i snowboardovým dovednostem, všechny, od malých dětí, až po pokročilé sportovní lyžaře a názorně jim předvádí český lyžařský „narvistyl“ :) Také ve chvílích volna pomáhá v PanPalánově vysokohorském skiservisu. Nebojí se také občas vytáhnout plavky a ukázat místním kulatým farmářkám, že lyžování dělá hezká těla! :)

Oba dva mají tedy díky vedení lyžařského střediska vytvořeny skvělé podmínky pro lyžování a „letní“ trénování, které poté budou moci zúročit, až se vrátí zpět na náš starý kontinent.Sjezdovky jsou zde liduprázdné, sníh vydrží skvělý celý den, tak je spousta prostoru pro trénink jízdy v branách, skoků a překonávání terénních nerovností (ve středisku jsou také 2 přírodní U-rampy… o tom ale až v příštím článku).

A až se trochu oteplí a dny prodlouží, můžou si oba dva naši dropiťáci užívat luxusu půl dne lyžování a půl dne surfování, či kitování v blízkém oceánu (45 min. jízdy autem).

Po mnoha dnech strávených na kopci slouží jako skvělá relaxace a regenerace blízké termální lázně u jezera Tekapo, kde si člověk může užívat vody až 45 st. horké a skočit přímo do snížku, nebo ledového jezera.Brzy také začnou kromě rybaření také střílet… lov je na Novém Zélandu, hned vedle rugby, totiž něco jako národní sport a i každé malé dítě má již nějakou tu svoji bouchačku.

Více o středisku Mount Dobson najdete na http://www.mtdobson.co.nz/ Další povídání o tomto středisku, a také o dalších okolních novozélandských střediscích, dozvíte v reportech, které se na dropit.cz a snow.cz začnou objevovat již brzy.

Takže... pokud by měl někdo cestu kolem, ozvěte se jim ;) Baráček mají velký dost…;)


Dropit

Dropit riders jsou vyznavači jakéhokoliv pohybu na sněhu - v prašanu, ve snowparku, ve čtyřech v ledovém korytu, sami při rychlostním závodě, na lyžích, na prkně nebo třeba i na bobech. Jsou to lidé, kteří pro sníh dýchají a na www.dropit.cz Vás informují o dění na českých i zahraničních svazích. The way they see it!