Zatímco rychlostní limity a běžná pravidla se mezi jednotlivými „lyžařskými“ zeměmi zásadně neliší a řidiči je dobře znají, v povinné výbavě jisté odlišnosti jsou. Určitě je vhodné mít s sebou ve vozidle žlutou nebo oranžovou reflexní vestu pro každého člena posádky, naopak alkoholtester, povinný ve Francii, pořizovat není nutné – pokuta za jeho nepředložení již nehrozí. Jednou z novějších povinností je v koloně na dálnici nechat průjezdný „pruh“ (Rettungsgasse) pro záchranná vozidla.

Mýto se dá platit i bez stání v kolonách

Mýtné se dá platit v některých zemích elektronicky bez nutnosti zastávek na mýtných branách nebo lepení dálniční známky na čelní sklo auta.

Na Slovensku je elektronická dálniční známka již jedinou možností, jak zaplatit za jízdu po dálnici. Na webu Eznamka.sk si jednoduše vyberete časové období platnosti známky, zadáte registrační značku auta a zaplatíte.

V Rakousku je elektronické mýto alternativou „lepených“ známek a poplatků za průjezd tunely a jinými mýtnými úseky. V e-shopu Asfinag si vyberete mýtný úsek nebo dálniční známku, vyplníte registrační značku auta a zaplatíte – pozor jen na to, že kvůli ochranné lhůtě spotřebitele (právo na vrácení poplatku, pokud si řidič nákup rozmyslí) je nutné nákup provést už zhruba tři týdny před jízdou. Pro firemní zákazníky tato lhůta neplatí, nemají totiž nárok na odstoupení od smlouvy.

V Itálii funguje elektronické mýto prostřednictvím „krabiček“ Telepass, vzhledem k paušálním poplatkům za aktivaci (15 eur) i za každý měsíc využívání služby (4 eura) se pro cestu na lyžařskou dovolenou nevyplatí.


Novinka: Od prosince 2019 jsou od poplatku osvobozeny rakouské úseky dálnic při německých hranicích – kolem Kufsteinu, Bregenzu a Salcburku. Novou úlevu využijete především tehdy, míříte-li do okolí Kitzbühelu (kolem Kufsteinu) nebo třeba do Švýcarska kolem Bregenzu.


Chytré navigace pomohou s kolonami i radary

Plánování trasy čím dál častěji přebírají navigační aplikace chytrých telefonů (Waze, Google), které díky připojení k internetu dokáží varovat před zácpami a operativně navrhnout časově výhodnější objížďku. Trasu samozřejmě plánují i s ohledem na trvalé zimní uzavírky horských průsmyků. Přesto na ně nelze bezhlavě spoléhat – jejich „pomoc“ závisí i na kvalitě mapových podkladů, takže se může stát, že třeba nabídnou „nesmyslně“ trasu po úzké silnici místo o „chlup“ delší hlavní cestě.

Užitečným pomocníkem jsou navigace připojené k internetu i v případě stacionárních radarů, které jsou třeba na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích již velmi četné a některé i záludně instalované (např. při příjezdu od Lince do Salcburku, kde je rychlostní omezení ještě ve velké vzdálenosti před městem a navíc z kopce). Zatímco Waze na rychlostní limity i radary upozorňuje, Google nikoliv.

Nástrahy GPS přístrojů

Při používání navigace buďte obezřetní – zvláště ty statické bez připojení k internetu nemusí zohledňovat zimní uzavírky průsmyků a řidičskou náročnost jednotlivých variant trasy. Především se to týká cest do vzdálenějších oblastí Alp – italské Lombardie, do Švýcarska a do Francie. Doporučenou trasu se vyplatí ověřit v „papírové“ mapě, kde bývají zimní uzavírky většinou značené nebo využívat „chytré“ navigace typu Waze či Google.

Doporučené trasy z Prahy a vzdálenosti do jednotlivých lyžařských středisek najdete v článcích Autem do Rakouska a Autem do Itálie!

Nejdražší benzin v Itálii

Ve většině navštěvovaných lyžařských zemí bývá nafta levnější než benzin. Při cestě do Alp platí zjednodušené pravidlo, že čím dále, tím dráže – nejlevněji tak natankujete v Rakousku, o něco dráže v Německu a ještě dráže pak ve Francii, Itálii a Švýcarsku. Ve Švýcarsku je přitom nafta dražší než benzin.

Při cestě do Itálie přes Brenner můžete natankovat za „nedálniční“ ceny například před Innsbruckem na sjezdu Hall West – zajížďka ke kruhovému objezdu s benzínkou činí zhruba 300 m. Pokud si zkrátíte cestu z Německa po státní silnici přes Achensee místo dálnice Kufstein–Inntal, můžete levněji tankovat na mnoha místech v Rakousku přímo podél trasy.

Na trase Landeck–Reschenpass se nabízí odbočka do švýcarské bezcelní zóny Samnaun (cca 20 km a 30 min tam a zpět), kde natankujete zpravidla o 0,25 až 0,30 eur za litr levněji než v Rakousku.

Kde se vyhnout mýtnému a dálničním známkám

Mýtné v Německu zatím nebylo zavedeno, takže tamější dálniční síť zatím zůstává jediná bezplatná. Na rakouských dálnicích je potřeba dálniční známka, v Itálii a Francii se vybírá mýtné ve výši cca 10 eur za 100 km, stejně tak jsou extra zpoplatněny mnohé horské úseky dálnic v Rakousku.

Při cestě do některých rakouských lyžařských středisek se objedete bez dálniční známky, i když krátký úsek dálnice využijete. Od prosince 2019 jsou totiž od poplatku osvobozeny úseky při německých hranicích – kolem Kufsteinu, Bregenzu a Salcburku. Novou úlevu využijete především tehdy, míříte-li do okolí Kitzbühelu (kolem Kufsteinu) nebo třeba do Švýcarska kolem Bregenzu.

Kvůli omezení rychlosti na 100 km/h na většině rakouských tranzitních dálnic se stává atraktivnější „zkratka“ z německého Holzkirchenu přes Achensee do Jenbachu, a to zejména při cestě do údolí Zillertal nebo Alpbachtal – trasa je kratší než „objezd“ po dálnici přes Inntal a Kufstein (o 25 km), časová ztráta je malá (15 minut) a obejdete se zcela bez rakouské dálniční známky.

Extra zpoplatněn je dálniční úsek od Innsbrucku (od sjezdu Innsbruck-Süd) po Brenner – časová ztráta při cestě po „staré“ silnici je nejméně 15 minut, úspora pak 9 eur za mýtné.

Na trase do Korutan se platí mýtné v tunelech Tauern- a Katschbergtunnel – objet je lze za cenu serpentinovité zajížďky (cca 15 km) přes horská střediska Obertauern a Katschberg a časové ztráty 20 až 30 minut. Naopak při cestě do oblasti Lungau může vyjít trasa přes Obertauern vzdálenostně úsporněji a časově podobně, nehledě na ušetřené mýto za jeden tunel.

Při cestě do Schladmingu je možné se vyhnout mýtnému tunelu Bosrock „zkratkou“ přes Pyhrnpass – za příznivých povětrnostních podmínek nevzniká ani časová ztráta.

U Landecku „šetří“ čas obchvat tunelem, je ovšem zpoplatněn dálniční známkou. Objížďka dálnice a landeckého tunelu znamená mezi Imstem a Prutzem časovou ztrátu okolo čtvrt hodiny a nějaký ten kilometr navíc.


Dopravní zpravodajství v alpských zemích

Rakousko:

Itálie – dálnice

Itálie – oblast Jižní Tyrolsko

Německo

Alpské průsmyky


Tento článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován k 4. 8. 2020.

Rakousko

Orientační ceny pohonných hmot:

Aktuální ceny najdete na mBenzin.cz nebo na "ADAC.de": https://www.adac.de/…ise-ausland/

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 100 km/h
Na dálnici: 130 km/h (s přívěsem do 750 kg 100 km/h)

Orientační sazby pokut v Rakousku

Obec:

 • do 20 km/h: 30 eur
 • do 30 km/h: 50 eur
 • do 40 km/h: 70 eur

Státní silnice:

 • do 20 km/h: 30 eur
 • do 30 km/h: 50 eur
 • do 40 km/h: 70 eur

Dálnice:

 • do 20 km/h: 30 eur
 • do 30 km/h: 50 eur

Při překročení rychlosti o 40 km/h a více v obci a o 50 km/h a více mimo obec bude řidiči navíc odebrán řidičský průkaz.

Svícení:

V Rakousku není povinné denní svícení.

Řízení pod vlivem alkoholu:

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile. U řidičů, kteří nemají řidičský průkaz déle než 2 roky je limit 0,1 promile.

Dálniční poplatky:

Poplatek lze uhradit tradičně formou dálniční známky vylepené na čelním skle nebo elektronicky, kdy je poplatek spojen s registrační značkou auta. Elektronicky je možné si předplatit i průjezd vybranými mýtnými úseky.

V e-shopu Asfinag si vyberete mýtný úsek nebo dálniční známku, vyplníte registrační značku auta a zaplatíte – pozor jen na to, že kvůli ochranné lhůtě spotřebitele (právo na vrácení poplatku, pokud si řidič nákup rozmyslí) je nutné nákup provést už zhruba tři týdny před jízdou. Pro firemní zákazníky tato lhůta neplatí, nemají totiž nárok na odstoupení od smlouvy.

Od prosince 2019 jsou od poplatku osvobozeny tyto úseky dálnic u hranic s Německem:

 • Walserberg až Salzburg-Nord (A1)
 • Kiefersfelden až Kufstein-Süd (A12)
 • Hörbranz až Hohenems (A14 kolem Bregenzu)

Zvláště bezplatný úsek u Kufsteinu uleví řidičům od nutnosti koupě dálniční známky kvůli „pár kilometrům“ při cestě např. do oblasti Kitzbühelu a SkiWeltu Wilder Kaiser.
Bezplatný úsek u Bregenzu pak umožňuje průjezd do Švýcarska bez nutnosti zajížďky městem.

Ceny dálničních známek pro osobní vozidla:

Roční: 91,10 EUR
Dvouměsíční: 27,40 EUR
10denní: 9,40 EUR
Roční dálniční známka platí od 1. prosince do 31. ledna.

Poplatky za tunely a horské průsmyky:

Název - cena
Arlbergtunnel - 10,50 EUR
Felbertauerntun­nel - 11,00 EUR
Karawankentunnel - 7,50 EUR
Brennerautobahn (dálnice) – úsek Innsbruck – Schönberg – Matrei – italská hranice - 10 EUR
Pyhrnautobahn (dálnice) – Gleinalm- a Bosrucktunnel - 9,50 / 5,50 EUR
Taurenautobahn (dálnice) – Flachau – Rennweg - 12,50 EUR (jednotlivý úsek Flachau – Zederhaus nebo St. Michael – Rennweg – 6,50 EUR)
Gerlospass - 8,50 EUR

Horské průsmyky:

Název - uzavřen v období
Filzensattel - prosinec až březen
Furka - říjen až červen
Grossglockner Hochalpenstrasse - listopad až duben
Hahntennjoch - listopad až květen
Silvretta - listopad až květen
Sölk - listopad až květen
Stallersattel - listopad až květen
Timmelsjoch Hochalpenstrasse - říjen až červen

Ostatní průsmyky jsou otevřeny celoročně.

Další užitečné informace:

Od 1. listopadu do 15. dubna je v Rakousku povinnost zimní výbavy vozidla, tzn. na všech kolech musí být osazeny zimní pneumatiky (hloubka vzorku min. 4 mm). Sněhové řetězy na kolech hnací nápravy jsou povoleny pouze v případě, že povrch vozovky je pokryt souvislou nebo jen nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem a pokud jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. Jejich použití může přikázat dopravní značka.

Řidiči všech dvoustopých vozidel musí mít v kabině vozidla reflexní vestu a obléknout si ji musí v případě, že opouští vozidlo (nehoda, oprava apod.) na dálnicích, rychlostních silnicích a na silnici mimo obec a při umisťování výstražného trojúhelníku po nehodě.

Od 1. 1. 2012 je na rakouských dálnicích a rychlostních nebo víceproudých silnicích nařízeno v případě tvořících se kolon vytvářet nouzový koridor (Rettungsgasse) pro volný průjezd vozidel policie, záchranky nebo hasičů.

Pokud se na horských silnicích dvě vozidla nemohou vzájemně minout, musí oba řidiči zastavit. Řidič, pro kterého je to snazší vzhledem k situaci a místním podmínkám, by měl zacouvat nebo se otočit.


Běžné přestupky jsou pokutovány částkou od 35 EUR.


Itálie

Orientační ceny pohonných hmot:

Aktuální ceny najdete na mBenzin.cz nebo na "ADAC.de": https://www.adac.de/…ise-ausland/

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Na dálnici: 130 km/h
Řidiči mající řidičský průkaz kratší dobu než 3 roky musí na dálnici dodržovat max. rychlost 100 km/h a na rychlostních a hlavních silnicích 90 km/h.

Svícení:

Využití potkávacích světel nebo světel pro denní svícení je povinné pro všechna motorová vozidla ve dne i v noci mimo zastavěné oblasti. Světla musí být zapnuta v tunelech.

Řízení pod vlivem alkoholu:

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile.
Absolutní zákaz platí pro profesionální řidiče.

Dálniční poplatky:

Průměrný dálniční poplatek za 100 km je v Itálii cca 8 EUR. Může se platit v hotovosti nebo platebními kartami.

Poplatky v tunelech:

Fréjus - jednosměrný 45,60 až 46,40 EUR, zpáteční 56,90 až 57,90 EUR (zpáteční lístek platí 7 dní)
Grand St. Bernard - jednosměrný 27,80 EUR, zpáteční 44,60 EUR (zpáteční platí 1 měsíc)
Mont-Blanc - jednosměrný 46,30 až 47,10 EUR, zpáteční 57,80 až 58,80 EUR (zpáteční platí 7 dní)
"Munt La Schera (Livigno) ":https://www.ekwstrom.ch/index.php?… - zpáteční neděle–pátek 35 EUR, sobota 45 EUR
Jednosměrný tunel je otevřen 24 hodin denně a má střídavý provoz. O sobotách je v zimní sezóně od 5 do 10 hod. otevřen jen ve směru z Livigna, od 11 do 18 hod. naopak jen ve směru do Livigna.

Horské průsmyky:

Název průsmyku - silnice - uzavřen v období
Gavia - Ponte di Legno – Bormio - říjen až květen
Mont Cenis - Susa – Modane - listopad až duben
Petit St. Bernard - Aosta – Albertville - listopad až květen
Rombo (Timmelsjoch) - S. Leonardo in Passiria – Sölden - listopad až květen
S. Maria - Bormio – S.Maria - listopad až květen
Spluga - Chiavenna – Spluga - listopad až květen
Stelvio (Stilfserjoch) - Bormio – Spondigna - listopad až duben
Umbrail - Zermez – Sondrio - listopad až květen
Ostatní průsmyky jsou otevřeny celoročně.

Další užitečné informace:

V oblasti Val d'Aosta, musí být vozidla vybavena zimními pneumatikami nebo musí mít na palubě sněhové řetězy v celém zimním období, od 15. října do 15. dubna. V jiných oblastech je tato povinnost označena dopravními značkami a platí od 15. listopadu do 15. dubna. Vozidla vybavená řetězy nesmí překročit rychlost 50 km / h.

Soukromý odtah vozidel je zakázán na dálnici, jinak je povolen.

Na některých horských silnicích a silnicích s prudkým svahem, kde vozidla stejné kategorie nejsou schopna projet vedle sebe, se musí klesající vozidlo otočit a uvolnit průjezd, pokud se druhé (stoupající) vozidlo nenachází blíže k bodu, v němž je možné se vzájemně bezpečně vyhnout.
V případě, že je cesta příliš úzká pro dvě vozidla míjející se navzájem, pak těžší vozidlo má přednost před lehčím (vozidla nad 3,5 tuny před vozidly do 3,5 tuny, autobusy před nákladními automobily). Pokud jsou vozidla stejné kategorie, musí se vozidlo blíže k bodu, v němž je možné se vzájemně bezpečně vyhnout, otočit.

Je povinností mít oblečenu reflexní vestu vždy již při vystupování z vozu na silnici mimo obec.


Německo

Orientační ceny pohonných hmot:

Aktuální ceny najdete na mBenzin.cz nebo na "ADAC.de": https://www.adac.de/…ise-ausland/

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 100 km/h
Na dálnici: doporučená 130 km/h

Svícení:

V Německu se doporučuje denní svícení celoročně.

Řízení pod vlivem alkoholu:

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile, Pro řidiče do 21 let a pro starší řidiče, kteří mají řidičský průkaz dobu kratší než 2 roky, platí 0,00 %.

Dálniční poplatky:

Osobní vozy v Německu žádné poplatky na dálnicích neplatí.

Horské průsmyky

Nejsou v zimě uzavřeny.

Tunely

Nejsou zpoplatněny.

Další užitečné informace:

V zimním období musí vybavení auta odpovídat povětrnostním podmínkám. V ostřikovači musí být nemrznoucí směs, na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem mohou jezdit jen auta se zimními pneumatikami (označení M+S nebo sněhová vločka) s hloubkou vzorku min. 4 mm.


Švýcarsko

Orientační ceny pohonných hmot:

Aktuální ceny najdete na mBenzin.cz nebo na "ADAC.de": https://www.adac.de/…ise-ausland/

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obytných zónách: 30 km/h
V obcích: 50 km/h
Mimo obec: 80 km/h
Na rychlostních silnicích: 100 km/h
Na dálnici: 120 km/h

Svícení:

Ve Švýcarsku je povinné denní svícení.

Řízení pod vlivem alkoholu:

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile.

Dálniční poplatky:

Poplatek za používání švýcarských dálnic a víceproudých silnic je 40 CHF, a to ve formě celoroční dálniční známky, kterou lze zakoupit na hraničních přechodech, poštách a čerpacích stanicích. Známka je platná vždy od 1. prosince minulého roku, celý kalendářní rok a leden roku následujícího (14 měsíců).

Poplatky v tunelech:

"Munt La Schera (Livigno) ":https://www.ekwstrom.ch/index.php?… - zpáteční neděle–pátek 35 EUR, sobota 45 EUR
Jednosměrný tunel je otevřen 24 hodin denně a má střídavý provoz. O sobotách je v zimní sezóně od 5 do 10 hod. otevřen jen ve směru z Livigna, od 11 do 18 hod. naopak jen ve směru do Livigna.
Grand St. Bernard (Gran San Bernardo) - Bourg-St-Pierre – St.Rhém (Itálie) – 31,20 CHF
St. Gotthard (San Gottardo) - Bourg-St-Pierre – St-Rhémy-enBosses (Itálie) – s platnou dálniční známkou

Železniční tunely - převoz aut vlakem
Lötschberg - Kandersteg – Goppenstein – 27, resp. 29,50 CHF (všední den, resp. víkend)
Tunel je otevřen od cca 6 do 23 hodin, autovlak odjíždí každých 30 minut (délka cesty 15 minut).
Furka - Oberwald – Realp - 27 CHF od 1.6. do 30.9. a 33 CHF od 1.10. do 31.5.
Tunel je otevřen od cca 6 do 21 hodin, autovlak odjíždí každých 30 až 60 minut (délka cesty 15 minut).
Oberalp - Andermatt – Sedrun - 65 CHF (jen v zimní sezóně během silniční uzavírky průsmyku Oberalppass)
Simplon - Brig – Iselle - 26 CHF
**Vereina ** – Selfranga – Sagliains – 34 CHF od 1.5. – 30.11. a 39 CHF od 1.12. – 30.4.

Horské průsmyky:

Název průsmyku - uzavřen v období
Aercherli - listopad až duben
Aiguillon - prosinec až březen
Albula - prosinec až květen
Chasseral - listopad až květen
Croix - prosinec až duben
Flüela - listopad až duben
Forcola di Livigno – prosinec až duben
Furka - listopad až květen
Klausen - listopad až duben
Nufenen - listopad až květen
Oberalp - prosinec až duben
Planches - listopad až květen
Pragel - září až květen
Sanetsch - listopad až květen
Splügen - listopad až duben
St. Bernard - listopad až květen
St. Gotthard - listopad až květen
Susten - listopad až květen
Umbrail - listopad až květen
Weissenstein - prosinec až březen

Další užitečné informace:

Povinnost mít vozidlo vybavené zimními pneumatikami není řešeno centrálně, je to pouze doporučeno, ale velmi se k tomu přihlíží v případě zavinění dopravní nehody díky letním pneumatikám.

Na úzkých horských silnicích musí být řidič schopen zastavit na poloviční viditelnou vzdálenost, a to především v zatáčkách. Před nepřehlednými úzkými zatáčkami mimo obec musí řidič dát výstražné znamení (zvukové, světelné). Vozidla jedoucí po úzké vozovce směrem dolů, jsou povinna při potkání vozidla jedoucího nahoru, zajet co nejvíce k pravé straně vozovky a v případě, že je to nezbytné i zastavit.


Francie

Orientační ceny pohonných hmot:

Aktuální ceny najdete na mBenzin.cz nebo na "ADAC.de": https://www.adac.de/…ise-ausland/

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Na dálnici: 130 km/h (neplacené úseky dálnic dvouproudové vozovky 110 km/h)
Rychlostní limity za špatného počasí (déšť, sněžení):

 • na dálnicích: 110 km/h
 • na městských obchvatech a dvouproudových silnicích: 100 km/h
 • na ostatních silnicích: 80 km/h
 • za mlhy, kdy je viditelnost menší než 50 m, je maximální rychlost omezena na 50 km/h na všech silnicích včetně dálnic.
 • za deště, sněžení apod. se snižuje rychlost na dálnici na 110 km/h, na ostatních silnicích mimo obec 80 km/h.

Řidiči, kteří nemají řidičský průkaz déle než 2 roky, musí dodržovat 80 km/h na silnicích, 100 km/h na dálnicích ve městě, 110 km/h na dálnicích.

Svícení:

Ve Francii se doporučuje denní svícení celoročně. Potkávací světla musí být rozsvícena vždy při snížené viditelnosti.

Řízení pod vlivem alkoholu:

Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile.

Dálniční poplatky:

Průměrný poplatek za použití dálnic vozidly do 3,5 t ve Francii je cca 10 EUR na 100 km. Může se platit v hotovosti nebo platebními kartami.

Poplatky v tunelech:

Fréjus - jednosměrný 45,60 až 46,40 EUR, zpáteční 56,90 až 57,90 EUR (zpáteční lístek platí 7 dní)
Grand St. Bernard - jednosměrný 27,80 EUR, zpáteční 44,60 EUR (zpáteční platí 1 měsíc)
Mont-Blanc - jednosměrný 46,30 až 47,10 EUR, zpáteční 57,80 až 58,80 EUR (zpáteční platí 7 dní)

Horské průsmyky:

Název - silnice - uzavřen v období
du Petit Saint-Bernard - Bourg-St-Maurice – Courmayeur - konec října až polovina června
des Aravis - La Clusaz – Flumet - konec listopadu až konec března
de l´Iseran - Val d´Isere – Lanslebourg - říjen až začátek července
du Mont-Cenis - Modane – Susa - začátek listopadu až polovina května
du Galibier - Valloire – Briancon - polovina října až konec června
du Lautaret - Grenoble – Briancon - nepravidelně
de l´Izoard - Brinacon – Cateau-Queyras - konec října až začátek července
de Vars - Vars – Barcelonnette - prosinec až březen
de Larche - Barcelonnette – Cuneo - nepravidelně
de Restefond - Barcelonnette – St.Etienne-de Tinée - říjen až začátek července
d´Allos - Barcelonnette – Colmars - začátek listopadu až polovina června
de la Cayolle - Barcelonnette – Guillaumes - listopad až květen
Tunnel de Tende - Nice – Cuneo - nepravidelně

Další užitečné informace:

Zimní pneumatiky jsou povinné tam, kde to vyplývá z místního značení.
Dítě do 10 let nesmí sedět na předním sedadle, pokud nejsou všechna místa na zadních sedadlech dětmi do 10 let obsazena nebo pokud vozidlo zadní sedadla nemá. Musí být v autosedačce, přizpůsobené jejich velikosti, ev. s podsedákem, v každém případě připoutané.

Vozidla se 4 a více koly musí mít povinně reflexní vestu pro každého člena posádky. Vestu musí mít řidič po ruce, aby si ji při nouzovém zastavení mohl obléknout před vystoupením z vozidla. Jinak hrozí pokuta 135 EUR.

Povinnou výbavou je od července 2012 i alkoholtester s vyznačením data expirace a splňujícím normu NF X 20-702 (u chemických testerů) nebo NF X 20-703 a NF X 20-704 (u elektronických testerů). Řidiči nicméně nemohou být pokutováni, pokud jej nepředloží při silniční kontrole.


Slovensko

Orientační ceny pohonných hmot:

Aktuální ceny najdete na mBenzin.cz nebo na "ADAC.de": https://www.adac.de/…ise-ausland/

Rychlostní limity (pro osobní automobily):

V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Na dálnici: 130 km/h

Svícení:

Na Slovensku je povinné denní svícení.

Řízení pod vlivem alkoholu:

Obsah alkoholu v krvi řidiče není tolerován v žádném množství.

Dálniční poplatky:

Poplatky za dálnice a rychlostní silnice a na vozidla nad 3,5 t i za vybrané úseky silnic 1. třídy se hradí formou elektronických dálničních známek.

Ceny dálničních známek pro osobní vozidla:

Roční - 50 EUR
Měsíční - 14 EUR
10denní - 10 EUR

Horské průsmyky

Pouze zřídka jsou dočasně uzavřeny z důvodu sněhu.

Tunely

Nejsou zpoplatněny.

Další užitečné informace:

Zimní pneumatiky jsou u vozidel do 3,5 t povinné v případě souvislé vrstvy sněhu nebo ledu na vozovce.

Reflexní vesta je povinná pro dvoustopá i pro jednostopá vozidla na pozemních komunikacích mimo obec. Osoby opouštějící vozidlo v důsledku poruchy nebo nehody již musejí mít reflexní vestu oblečenu.