Rozšířené vydání stejnojmenného článku ze SNOW 75

Čeští reprezentanti za sebou mají náročné léto, ve kterém bylo třeba nabrat síly na celou dlouhou sezónu, která tradičně začíná lyžařským svátkem v rakouském Söldenu. Mnoho našich závodníků se bohužel v minulé sezóně přesvědčilo o tom, že lyžování je krásný, ale nebezpečný sport. Proto jich hned několik musel po sezóně absolvovat lékařské zákroky a následné rehabilitace. To však nikomu nezabránilo, aby se do přípravy na olympijskou sezónu pustil s plnou vervou. Důkazem může být třeba jen letní tréninkový kemp v Nymburku, kde se společně připravovalo hned několik věkových kategorií českých reprezentantů včetně členů A-týmu.

Ondřej Bank

Nejúspěšnější český sjezdař uplynulé dekády, po dlouhé době konečně absolvoval přípravu bez výrazných zdravotních komplikací. "Už na jaře jsme byli dvakrát trénovat na Kaunertalu, kde jsme testovali při volném ježdění nové lyže Nordica. Podmínky byly úžasné," pochvaloval si Ondra Bank. V červenci na Zermattu už se Ondřej pustil mezi branky obřího slalomu a superG, tam si zatrénoval dohromady i se slovinským týmem. V srpnu následoval trénink s Kryštofem Krýzlem a Filipem Trejbalem ve švýcarském Saas Fee. V září pak Ondřej i se svým bratrem trenérem Tomášem vyrazili na soustředění do chilského střediska La Parva, kde si náš elitní sjezdař porovnal výkonnost se závodníky z Německa, Ruska, Francie a Slovinska. "Z tréninků mám dobré pocity, asi je to kvůli těm novým lyžím. Občas jsem od ostatních dostával, ale občas jsem byl nejrychlejší," říká Ondřej. "Olympiáda je ještě daleko, takže to zatím tolik neřešíme. Radujeme se z každého vydařeného tréninku a z toho, že drží zdraví," dodává Ondrův trenér a bratr Tomáš Bank.

Kryštof Krýzl

Náš nejúspěšnější reprezentant uplynulých sezón musel před zahájením přípravy nejprve dát do pořádku kotník, jehož zranění ho sužovalo polovinu loňské sezóny včetně mistrovství světa ve Schladmingu. Intenzivní měsíční rehabilitace proběhla úspěšně a první dojmy z jízdy a zátěže byly výborné. "Neměl jsem vlastně žádnou dovolenou, rovnou jsem přešel do tréninku. A už po prvních jízdách jsem měl z toho kotníku skvělý pocit, fyzioterapeuti mi dokonce řekli, že je teď stabilnější a silnější než ten zdravý. Na lyžích o něm vůbec nevím, z toho jsem měl trochu strach," přiznává Kryštof. Začátkem června už Kryštof vyrazil společně s Ondrou Bankem a Filipem Trejbalem na Kaunertal. "Po nějaké době to bylo zase soustředění v našem oblíbeném složení, to bylo příjemný," pochvaloval si Kryštof. Kromě osobního trenéra Petra Lajkeba se mu tam věnoval také rakouský trenér Dietmar Thoeni, se kterým pracovali později i v dalších střediscích na klouzavých disciplínách. Těm se Kryštof v minulých sezónách tolik nevěnoval. "Měl jsem z toho dobré pocity. Chci před Soči zapracovat na superkombinaci a mělo by mi to pomoci i do obřího slalomu. Přece jen si člověk líp zvyká na tu rychlost." Kromě obvyklých činností v přípravě si Kryštof vyzkoušel i kajak na trojském kanálu a moc se mu to líbilo. "Bylo to super zpestření. Hrozně mě to bavilo. Přestože tam na mě koukali docela zvláštně a měli ze mě legraci," směje se Kryštof.

Filip Trejbal

Trpěl v posledních sezónách s koleny a svůj dlouhodobý problém řešil na začátku dubna operací. "Není to pořád ještě úplně stoprocentní, ale už se nemusím vůbec omezovat, což je výborný," má jasno Filip. Stejně jako u mnoha kolegů následovala rehabilitace a vstup do tréninku na začátku června. "Jezdíme většinou dohromady s Kryštofem, byli jsme na tom společném soustředění v Nymburku, kde to bylo výborný. Co jsme byli zatím na lyžích, tak nám počasí přálo, snad to nezakřiknu. Takže zatím jsem s přípravou hodně spokojený. Uvidíme, jak vyjde podzim," těší se obrovitý slalomář. "Ten rozdíl v přípravě byl opravdu velký, dřív jsem s těmi koleny nemohl dělat třeba dřepy nebo různá cvičení na dynamiku, což teď není žádný problém," pochvaluje si Filip, který prozradil, že do tréninku opět zařadil obří slalom. Nechystá se sice v této disciplíně bojovat o umístění ve Světovém poháru, ale věří, že mu pomůže ve slalomu. "Když by to třeba nějak hodně šlo, tak bych možná nějaký závody odjel, ale je to spíš jako doplněk ke slalomu, který rozhodně zůstává prioritou. Navíc v tréninku ten obřák zatím nevypadá bůhví jak," směje se Filip Trejbal.

Martin Vráblík

Tento reprezentační sjezdař po minulé sezóně vážně zvažoval konec závodní kariéry. Ale neskončí. Ba právě naopak - dostal nabídku od firmy Völkl a chystá se na životní sezónu. "Je to senzační, podařilo se mi navázat užší spolupráci s firmou Völkl, která chce, aby v příští sezóně všichni její závodníci jezdili s botami Dalbello a vázáním Marker. Pro mě je ideální, že teď mám skvělé možnosti všechen materiál testovat a oni na moje připomínky hned reagují a závodní materiál přizpůsobují mým potřebám," neskrývá Martin Vráblík své nadšení. Díky této spolupráci měl Martin možnost intenzivního testování a tím pádem také strávil na lyžích hodně času. Olympiáda je pro zkušeného sjezdaře stále velkým lákadlem a rozhodně i dostatečnou motivací do dalšího usilovného tréninku. Krom toho má však i jiné povinnosti. "Jsem táta na stoprocentní úvazek. Je to skvělý. Když jsem s malým, tak si odpočinu od lyžování, na které se pak těším a naopak. Když lyžuju, odpočinu si od malýho, ale musím říct, že se na něj vlastně hned, když odjedu, těším. Moc si to užívám," vysvětluje a potvrzuje to i fakt, že rodinnému režimu podřizuje i svůj tréninkový plán. "Chodím trénovat brzo ráno, nebo pozdě večer, když už malej spí. Na testování pak jezdím, když máme zajištěné hlídání od babiček," vysvětluje Martin Vráblík s úsměvem.

Adam Zíka

Na sezónu po nepříjemném zranění a následné operaci kolene se pomalu a zatím opatrně připravuje také Adam Zika. Mladý sjezdař, jehož nejoblíbenější disciplínou je obří slalom, se pomalu dává dohromady a nechce nic uspěchat. "V polovině srpna jsem byl na soustředění na sopce Mount Hood v Oregonu, kde jsem jezdil s týmem z coloradské univerzity. Moc jsem se těšil na lyže, obzvlášť po té operaci kolene. Prvních pár jízd bylo docela v pohodě. Jezdil jsem jen volně, zkoušel různé cviky a hlavně sledoval koleno, jak se bude cítit v lyžařské zátěži," svěřil se Adam. Jenže operace kolena si vyžaduje ještě delší rehabilitaci a Adam to sám dobře ví. "Po prvním dni lyžování jsem se cítil docela dobře, cit na sněhu jsem pořád měl, koleno drželo a lyže zatáčely parádně. Po dalších pár dnech ale koleno začalo pobolívat a já jsem radši začal omezovat počet jízd. Bolest jsem tak trochu očekával, protože jsem byl pouze 5 měsíců po operaci a do plné zátěže se mám vrhnout až po osmi měsících," popisuje Adam Zika, jak se dává dohromady. A pracuje na tom opravdu usilovně. "Už jsem zpět v Boulderu a každý den, kromě toho, že chodím do školy, také pracuji na rehabilitaci kolene a kondičním tréninku. Tak mi držte palce," vzkazuje Adam svým fanouškům.

Ondřej Berndt

Nejmladší člen a-týmu českého reprezentačního týmu o své místo na olympiádě musí ještě zabojovat. "Účast na olympiádě je pro mě obrovská motivace, podřizuju tomu úplně všechno. Podle Tomáše Banka budeme mít dohromady s holkama na hrách celkem devět míst, tak snad se tam vejdu. Udělám pro to maximum.“ Kromě olympijských her má Ondřej v plánu starty především v Evropském poháru a také na Univerziádě v italském Pozza di Fassa, které se koná v prosinci. "V létě jsem se připravoval na týmovém soustředění s ostatními reprezentanty v Nymburku, kde s námi trénovali i junioři a juniorky a holky z áčka, tak to bylo fajn. K tomu jsme potrénovali kondičku ještě v Plzni a Harrachově." Před začátkem sezóny se Ondra chystá trénovat na ledovcích podle toho, jak dovolí počasí.

Šárka Strachová

Dříve Záhrobská, ale vdala se a do nové sezóny jde s novým jménem. Loňské výsledky po výměně trenéra byly výrazně lepší než v předchozích sezónách a fanoušci nejlepší české lyžařky uplynulých let se tak jistě mají na co těšit. Šárka si je očekávání, která jsou na ní kladena, vědoma: „Užívala jsem si, že od začátku můžu trénovat podle plánů a představ trenéra, oproti loňsku,“ říká Šárka, která přes léto od června pečlivě pilovala kondici střídavě v Rakousku a Česku. Na tréninku se podílel její trenér Klaus Mayrhofer a fyzioterapeutka Lucie Sluková. Od přibližně poloviny srpna pak Šárka trávila čas tréninkem v jižní Americe - v chilském středisku La Parva. Dokonce si tam střihla i čtyři závody. Ve sjezdu skončila 9. a 13., v super G brala 10. příčku a nejlépe se jí vedlo v superkombinaci, kde skončila na 5. místě. Všechny závody odjela v rámci jihoamerického poháru. A kromě výsledků měla Šárka i výborné pocity. "První dojmy a pocity z tréninků na sněhu jsou výborné, věřím, že se nám tady podaří spojit natrénovanou fyzičku s kvalitní přípravou na sněhu,“ doufá Šárka Strachová před olympijskou sezónou.

Klára Křížová

Dlouhodobě jasná česká jednička v rychlostních disciplínách musela před letošní sezónou udělat několik změn, které jistě povedou k dalšímu zvýšení její výkonnosti. "Mám nového servismana Ondru Trčku, se kterým se mi podařilo domluvit na spolupráci během léta, a už jsme spolu absolvovali první lyžařské soustředění v Zermattu. Upřímně věřím, že naše spolupráce bude jen a jen úspěšná," má jasno Klára. Ve své přípravě však udělala ještě jednu výraznou změnu. "Asi ta největší změna je, že pro letošní sezónu spolupracuji s italským sjezdařským týmem. Na Francouze, se kterými jsem pracovala v minulosti, jsem ale určitě nezanevřela - nadále mám s jejich týmem vřelé vztahy. Během léta jsem trávila většinu času u mého přítele v Albertville, kde má francouzský svaz centrálu pro kondiční přípravu. Občas jsem se na trénincích potkala i s jejich největšími hvězdami jak z ženské části týmu, tak i mužské. Bylo to moc příjemné zpestření," svěřuje se Klára. Kromě toho má za sebou také intenzivní lyžařské tréninky na Hintertuxu, kde byla se svým trenérem Zdeňkem Chrásteckým a bývalým šéftrenérem české ženské reprezentace Pavlem Šťastným. V září pak trénovala 3 týdny v argentinském středisku Ushuaia. Místní podmínky se Kláře velmi líbily už před loňskou sezónou a rozhodla se je proto využít znovu. "V letošní sezóně je mým cílem samozřejmě start na olympiádě v Soči a urvání nějakých bodů ze Světového poháru. V Evropském poháru pak chci dojet samozřejmě nejlépe na bednu," netají se svými ambicemi věčně usměvavá sjezdařka.

Kateřina Pauláthová

Vycházející hvězda českého alpského lyžování se stejně jako její reprezentační kolegové a kolegyně moc těší na olympijské hry. Kateřinu ovšem čeká na olympiádě premiéra, takže motivace a těšení je o to větší. "Ráda bych potvrdila pozici české jedničky v obřím slalomu a slušně zajela na olympiádě i na mistrovství světa juniorů," plánuje Kateřina a uvědomuje si, že ji čeká velmi náročné období. Obě akce jsou totiž v kalendáři jen kousek od sebe. "Únor bude velmi náročný," tuší už dopředu sympatická rodačka z Havířova. I proto se na letošní sezónu, jak je jejím dobrým zvykem, velmi důkladně připravovala prakticky už od konce té minulé. "Byla jsem dvakrát u moře na kondičním soustředění, letos jsem si vyzkoušela i některé vodní sporty, ale raději zůstanu u lyží," smála se mladá sjezdařka a popisuje, co je v jejím závodnickém životě nového. "Letos jsme udělali pár změn v přípravě a také jsme rozšířili náš realizační tým. Hodně se mi tak zpestřil trénink. Léto jsem si opravdu užila a ledovce i kondiční příprava mě hodně bavily. Zkusila jsem i jiné sporty, ale pořád mě nejvíc baví lyžování a tenis," má jasno Kateřina. Kateřině se také podařilo získat nové partnery - Lípa resort, REN Power, VZP a Shred - díky tomu má možnosti lepšího tréninku. Již tradičně Kateřina zavítala do francouzského střediska Les deux Alpes, kde jí podmínky na přípravu maximálně vyhovují. Zajímavé soustředění pak absolvovala v září, kdy si zatrénovala s našimi elitními sjezdaři Kryštofem Krýzlem a Filipem Trejbalem ve švýcarském Saas Fee.

Eva Kurfürstová

Zkušená matadorka bílých svahů v minulé sezóně laborovala se zdravotními problémy, k tomu také úspěšně ukončila vysokoškolské studium. "Při rekapitulaci předchozí závodní sezóny jsme zjistili, že jsem více dní byla tréninku neschopna, než schopna. A to už se nesmí opakovat. Dělám vše proto, abych byla nejodolnější a nejpřipravenější, jak jen můžu být,“ má jasno Eva a také si podle toho zařídila svou přípravu. Už na začátku září měla odježděno 21 dní na sněhu. "Vzhledem k tomu, že jsme s tréninkem na sněhu kvůli státnicím začali až v létě, je 21 dní velmi pěkné číslo. V podstatě už nemám žádné manko, naopak, jsem proti minulým létům v plusu. Navíc se všechny výjezdy povedly, podmínky byly téměř každý den perfektní," pochvalovala si Eva. Pro své fanoušky si zkušená slalomářka připravila pro novou sezónu také jedno pořádné překvapení. "Vzhledem ke skvělým podmínkám jsme se také hodně věnovali i obřímu slalomu, minulý týden jsme ho jezdili šest dní z osmi. To se určitě pozitivně promítne do slalomu a snad po několika letech konečně začnu opět závodit i v obřáku,“ věří Eva. Kromě lyžování se samozřejmě připravovala i na suchu. Vedle atletických tréninků zaměřených na rychlost, dynamiku a speciální vytrvalost, cyklistických a běžeckých tréninků, silových tréninků v posilovně i mimo ni, ale také náročných balančních tréninků převážně na Slackline, si Eva léto zpestřovala jednou týdně oblíbenými horskými túrami. „Túry mě opravdu baví, je to skvělé odreagování a na horách je krásně. Navíc při výstupech do kopců jsem mohla pozorovat, jak se každým týdnem kondičně zlepšuji. Pokud vydrží počasí, budu túry zařazovat také na podzim.“ Během léta si Eva občas zajezdila i na vodních lyžích a také sjížděla řeku na kánoi.

Martina Dubovská

Na sezónu se pilně připravila také tato česká reprezentantka se slovenskými kořeny. A trénink oproti loňsku výrazně změnila. "Je to tak, změnila jsem trénink. Hodně mi pomohla Veronika Velez Zuzulová a její manžel. Díky nim jsem mohla jet do Francie na kondiční trénink. Tam jsme pracovali v týmu s ostatními lyžaři, ale i přímo s Veronikou. Bylo to velmi náročné, ale mám nový impuls do sezóny a za to jsem moc vděčná," přiznává Martina Dubovská, která přešla z lyží značky Head k Völklu. "Snad to budou pozitivní změny, cítím se zatím dobře a baví mě to," usmívá se sympatická Martina. O tom, jaké má plány v olympijské sezóně je skoro zbytečné psát. Motivace v podobě olympiády v Soči je jasná. "Plány do sezóny jsou samozřejmě velké. Chci jezdit co nejlépe a uvidíme, na co to bude stačit. Určitě se budu soustředit na Evropský a Světový pohár, cíl je olympiáda," netají se Martina. "Na tu se velmi těším, je to od malička můj sen, za kterým si jdu a dělám všechno proto, aby se to podařilo. Ale nechci se soustředit jen na jednu věc. Důležité je jezdit dobře a potom půjde všechno," věří Martina Dubovská.

Andrea Zemanová

Byla jednou z těch, které se musely podrobit lékařskému zákroku. "Před Vánoci (2012) jsem se zranila a musela jsem absolvovat operaci předního křížového vazu. Tím pádem jsem celou zimu nelyžovala, ale věnovala jsem se jen rehabilitaci a kondičnímu tréninku. Na lyže jsem se dostala až v červenci, kdy jsme zkoušeli volné lyžování na ledovci. A protože mi už chyběla závodní praxe, vyrazili jsme do Chile, kde jsem v rámci přípravy odjela dva závody." Nutno dodat, že Andrea závody rozhodně jen neabsolvovala, ale pořádně zazářila. Poslední srpnový den vyladila formu a v El Coloradu brala sedmé místo za obří slalom v rámci Jihoamerického poháru, o den později pak ve středisku La Parva vybojovala ve slalomu speciál skvělé třetí místo. "Dopadlo to lépe, než jsme čekali," smála se Andrea po závodech.