Po výsledku říjnových voleb a následném politickém varieté se slovo emigrace ťuká do vyhledávačů mezi Aší a Jablunkovem poněkud častěji než dříve. A právě v tuto dobu s emigrační náladou "out z České republiky" vám SNOW SHOW přináší již páté pokračování výčtu nejlepších ski & surf míst na světě.

Kritéria výběru

V předchozích článcích jsem se zabýval obecným konceptem emigrace: Návrat domů přes Alpy a úvaha nad výběrem životního centra.
Pro připomenutí, kritériem bylo, abyste to k moři i na hory měli ve vzdálenosti jednodenního tripu, tedy autem maximálně tak daleko jako například z Brna do Jeseníků nebo z Prahy do Krkonoš.

V prvním článku jsem popsal Severní Ameriku - Emigrujte (1. díl): Severní Amerika

Ve druhém článku jsme navštívili Západní Evropu - Emigrujte (2. díl): Západní Evropa a ve třetím Východní Evropu - Emigrujte (3. díl): Východní Evropa.

Čtvrtý díl se věnoval velmi luxusním možnostem jižní hemisféry - Emigrujte (4. díl): jižní hemisféra.

Nyní bych vám chtěl představit celkem exotické lokace, jejichž zaškatulkování mi přineslo tři šedé vlasy. Tedy, nabízelo by se říci "arabské země", jenže to bych ve výběru nemohl mít Izrael a Turecko. Seznam by se dal shrnout jako muslimský, ale to by opět vyčuhoval Izrael. Zvolil jsem tedy název geografický, i když Maroko z něj poněkud vyčnívá, protože to nejlepší surfování má samozřejmě ne na svém Středozemním pobřeží, ale na pobřeží Atlantiku. Arabsko-židovsko-muslimsko-africký – tento výběr je opravdu, jak bych tak řekl, eklektický.


List of best ski & surf places to live: jižní Středomoří

Maroko

Maroko by vlastně ani nemuselo být v článku s exotikou, a to zejména pro svou blízkost a dostupnost. Totiž, díky dohodě Open Ski nyní do Maroka létají i nízkonákladové aerolinky. Jednou jsem se vracel ze surfování z Maroka do Londýna za pouhé dvě libry plus poplatky! Celkem asi za pět set korun! Ale to byl asi bonus za mou úplně první cestu přes Maroko. Tehdy jsem nastupoval do nového jobu pro Světovou banku v Senegalu. Dostal jsem letenku, ale byla to má první cesta do Afriky, a tak jsem chtěl overland. Stopem jsem projel přes Maroko a lyžoval ve středisku Oukaimeden.

Tato země je pro vás úžasným kompromisem. Zažijte Kalifornii čtyři hodiny letu od domova! Kdysi jsem napsal v článku pro německý surfařský časopis, že Maroko je vlastně Kalifornie Evropy. Vezměte si atlas do ruky a sledujte se mnou. Podobné klima, podobná rozloha, podobně vysoké hory, podobný oceán. Dokonce podobný počet obyvatel. Na lyžích jsem tady sjel nejvyšší horu a surfoval jsem od severu na jih nespočet pláží a vln. Maroko je taky země obrovských rozdílů. Mezi Casablancou a Marakéšem jsme jednou na pumpě chytli pána, který měl Volkswagen Touareg. Jeho kámoš měl Range Rover. Dálnice byla úplně nová a ještě ani neměla svodidla a oficiálně nebyla ani otevřená. Tito dva kámoši si na ni najeli přes terén a pak si dali závod rychlostí kolem 240 km/h. V Západní Sahaře jsem čekal den a noc na stop a pak jel pět set kilometrů padesátkou zavřený v dodávce se zeleninou. Holt někde si můžete vybrat mezi Touaregem a Rangem, ale někde musíte pokorně přijmout, co vám Alláh pošle do cesty.

I když mnoho německých důchodců zde tráví šest měsíců v roce, v produktivním životě je život v muslimské zemi prostě jiný než v Liberci nebo ve Zlíně. Jednou jsme se ségrou jeli stopem s krásnou berberskou holkou ve věku na vdávání. Taky že byla právě čerstvě vdaná. Za pětaosmdesátiletýho mladíka. Sama pětadvacetiletá, stěžovala si nám, jak je to těžký. Budete tady cizinec, protože stát se muslimem není jen tak.

Žijte například zde: Marrakesh (1 063 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Oukaimeden (74 km) (www.loukaimeden.com)
Surfujte například zde: Oualidia (178 km)


Ski půjčovna ve středisku Oukaimeden


Surfařský ráj přímo v hlavním městě Rabat


Pavel Trčala řeže vlnu na spotu Moulay nedaleko města Essaouira


Kite friends Zdeněk Pavlat a Pavel Trčala hledají tu pravou vlnu uprostřed marocké pouště


Libanon

S touto zemí nemám osobní zkušenosti, ale zprostředkovaně pracovní ano. Tedy, v Londýně nám kolegové z oddělení pro Blízký Východ dávali jednou prezentaci o evakuaci, na které mimochodem naše konzultační firma na rizikový management výsostně zarobila. Nebylo to radostné a v dnešních dnech se situací v Sýrii za rohem to asi nebude pro vás volba číslo jedna.

Ale lyžování i surfování tam mají super. Loni mě dokonce lanařili z jednoho resortu, abych tam šel dělat ski instruktora. Potřebovali rychle někoho, kdo uměl dobře lyžovat a mohl by učit francouzsky. Bohužel, poté co jsem rozjel lyžařskou firmu, prostě nemůžu odjet na celou sezonu pryč. Letos mě opět lákali a musím přiznat, že bych to opravdu rád zkusil. Možná v našem výběru nových instruktorů CITY SKI najdeme tak kvalitní členy týmu, že budu moci odjet. Každopádně, pokud splňujete předpoklady francouzštiny a lyžování, dejte vědět a dám vám kontakt na vaši ski kariéru u Středozemního moře. Holky v Libanonu jsou prý víc free než třeba v Saudské Arábii, ale nezkoušel bych to. Kámoš si chtěl vzít muslimku a musel se stát muslimem.

Nedaleko Bejrútu plánují saudští investoři postavit resort Sanine Zenith, který by byl největším resortem na Blízkém Východě s možností hostovat zimní olympiádu.


O lyžování v Libanonu si můžete přečíst v článku Libanon - lyžování ve stínu cedrů, který vyšel v časopisu SNOW 51.
Žijte například zde: Bejrút (361 366 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mzaar Kfardebian (48 km) (www.skimzaar.com)
Surfujte například zde: Jiyeh Beach (27 km)


Mzaar Kfardebian, největší resort v Libanonu, je z Bejrútu, tedy od moře, směšných 42 kilometrů. Můžete zde sjíždět po osmdesáti kilometrech sjezdovek, ale když vidím ty volné pláně, hned bych tam chtěl vyzkoušet freeride a/nebo snowkiting.


Výhled z Bejrútu na hory. Představte si, že bydlíte v Brně a tohle vidíte ve stejné vzdálenosti jako Vyškov. Prosím neurazte se, pokud jste z Vyškova, ale mohli bychom, zrušit Vyškov a postavit tam třítisícovku?


Libanon nemá oceán, ale surfovat se dá například na Jiyeh Beach.


Turecko

Dobré lyžování, surfování v teplé vodě. V druháku na vysoké, když mě z Ameriky pustili na semestr do Německa, jsme se ségrou jeli stopem v lednu do Antalye a lyžovali v resortu Saklikent. Nahoře byl nádherný prašan a výhledy na moře. Po půl hodině cesty jsme se v tom moři také koupali. I v lednu se to dalo. Relativně levná země na život. Chcete ale pracovat? To nebude tak lehké. Chcete být muslim? Vemte si místní ženu a jste v pohodě. Zapomeňte na ňáký randění. Každopádně dovoluji si odhadovat, že Turecko půjde hodně nahoru, což může přinést například i expanzi v budování lyžařských středisek. Již nyní spousta Moskvičů, poznámka pro mladé, tak si říkají Moskvané, létá levnými chartery na lyžovačku do středisek okolo města Erzurum.

Žijte například zde: Antalya (1 978 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Saklikent (54 km) (www.saklikent.com.tr)
Surfujte například zde: Lara Beach (11 km)


Pavel Trčala v minulém století dává freeride ve středisku Saklikent na velmi, velmi dlouhých a velmi, velmi úzkých lyžích...


Když Hana Robinson, zde na dobové fotografii ještě jako studentka Hana Trčalová, kempovala jako Robinsonka na poloostrově u letoviska v Fethiye, asi netušila, že bude jednou Robinsonkou doslova a do písmene - stala se jí, když se vdala za pana Robinsona. Mimochodem, ve Fethiye se můžete i v lednu koupat v moři.


Obdobně jako Řecko, i kolem Turecka fouká vítr Meltemi, za kterým během léta jezdí mnoho surfařů z celé Evropy.


Izrael

Izrael je často popisován jako Silicon Valley Středomoří. Lyžování je zde omezené, ale existuje. Nejvyšší hora Izraele Mount Hermon má lyžařské středisko. Na syrské straně kopce se chystá velký resort, ale odhaduji, že projekt je nyní on hold. A surfování je tu více než dobré, a to i bez větru. Job najdete v pohodě. Jedná se sice o rozlohou i velikostí ekonomiky relativně malou zemi, která se však díky investicím do vzdělávání a výzkumu stává technologickým Goliášem. Mnozí z vás jste možná používali, nebo ještě používáte, instantní zprávy ICQ. Věděli jste, že to byl izraelský vynález, později prodaný do USA? Izraelci mají podnikání v krvi, ale na druhé straně se tu můžete setkat s naprostým kontrastem – socialistickým ideálem kibuců. Vojenská služba je tu povinná a dlouhá, a to jak pro muže, tak pro ženy. Ve Washingtonu mě učila létat instruktorka Ariel, bývalá izraelská pilotka stíhačky. Ale vzít si židovku nebude tak jednoduché – pokud by byla z ortodoxnější rodiny, museli byste poněkud radikálně přizpůsobit svůj životní styl. I když v dnešní době je mnoho rodin, které jsou velmi modernizované.Žijte například zde: Haifa (291 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mount Hermon (113 km) (www.skihermon.co.il )
Surfujte například zde: Hageizer (20 km)
I v Izraeli může nakydat...


Uploaded with ImageShack.us
Věřte, nevěřte, v zimě jsou v Izraeli luxusní vlny.
Alžír

Alžír, to je desátá největší země světa s populací podobné Polsku. Ano, většina země se nachází uprostřed Sahary tam, kde cestu znají jen Touaregové, beduíni a asistenti manažerů alkajdáčských šéfů. Ale věděli jste, že tu dokonce mají lyžařská střediska a, pozor, kabinovou lanovku? Surfování u Středozemního moře nemusíme vychvalovat. Od roku 1848 až do roku 1962 byl Alžír integrální součástí Francie. Vždy, když čtete o koloniích a bývalých koloniích, říkáte si, co ti naši předkové udělali špatně, že taky nic nikde neutrhli. Přeci, taková země na severu Sahary, s třítisícovými horami a tisíci kilometry pobřeží, to by se šiklo! Škoda, že situace v Alžíru není růžová ani na lyžování ani na surfování.

Žijte například zde: Algiers (1 570 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Chrea (61 km) (en.wikipedia­.org/wiki/Chré­a)
Surfujte například zde: Ain Taya (31 km)


Pitoreskní lyžařské středisko Chrea v Alžíru.


Ani vlny nejsou v Alžíru k zahození...


Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V zimě můžete se CITY SKI vyrazit na hory za cenu BUS + SKIPAS = 700 Kč to z těchto měst: Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Olomouc, Plzeň. Podrobnosti naleznete na: www.cityski.cz

Pokud vyjde předpověď, tak vás CITY SKI odveze na hory jako první v republice!
Již 30. listopadu 2013 je pro vás připraven zájezd z Prahy na Klínovec.
Z Brna, Olomouce, Ostravy je připrave zájezd do nově zvětšeného střediska Kouty, taktéž na sobotu 30. listopadu 2013.

Více se dozvíte na: www.citysports.cz