Slunce, teplo, firn

Už kvůli úniku z ponuré kompaktní oblačné „deky“ se vyplatí v těchto dnech vyrazit na hory. Inverze se do práce pustila skutečně poctivě – zhruba ve výšce 700 m n. m. se rozlévalo oblačné moře, nad nímž se z modré oblohy činilo slunce. Teplota s výškou rostla a v poledne atakovala 8 °C, takže panovalo příjemné počasí jako zjara. I sníh připomínal jarní firn – ráno lehce zmrzlý, poté povoloval do příjemně vodivé hmoty a okolo poledne se začal místy i lehce kupit. Okolo 10. hodiny kulminovaly luxusní „jarní“ podmínky – ještě minimum lyžařů, povolující vodivý firn a teplota akorát.


Více sjezdovek na Černé hoře

Sjezdovky na Černé hoře přes léto „prokoukly“ – nejenže přibyl nový velkorysý průsek červené sjezdovky Hofmanky, která napřesrok dostane zasněžování a vyhřívanou 6sedačku, ale kácelo se i okolo původních tratí.

Největší proměnou je „náměstí“, které vzniklo v horní polovině trati Pod kabinou v místě, kde se odděluje nová trať Hofmanky a kde bude výstupní stanice budoucí 6sedačky. Mimoto se od Andělu připojuje nový rukáv trati nazvané Zalomená, která se ihned zase stáčí zpět k Andělu. Zalomená tak jednak odlehčí úzkému Andělu a jednak zabezpečí propojení všech tratí areálu bez toho, že byste museli až na vrchol Černé hory.

Nové zálivy, které trať v budoucnu rozšíří, jsou vykácené i na Andělu. Kromě nové plochy sjezdovky se na Černé hoře lepším propojením tratí vlastně zvýšila i rozmanitost sjezdovek – vzniká ještě více variant sjezdu odshora dolů.

Rozhled jako málokdy jindy

Za vyšlápnutí stovky točitých schodů stojí i rozhledna na vrcholu Černé hory, 100 m od výstupu z vleku Anděl. Za příznivého počasí má otevřeno denně od 12 do 15.30 h (vstupné 20 Kč) – uvidíte nejen Sněžku, která je jinak skrytá lesy, ale i Orlické hory, a dokonce i Králický Sněžník a Jeseníky s Pradědem. Dalekohled je k dispozici zdarma. Za dobré viditelnosti bez oblačné pokličky se dá podle panoramatických tabulí dohlédnout třeba až k Řípu. Vrcholovou pohodu nad mraky trochu rušila snad jen chátrající Sokolská bouda.


Pec ve stínu Černé hory

V Peci už tak přívětivě nebylo – a mohla za to nejen stinná poloha svahů, zatím slabá vrstva sněhu a chybějící zasněžování, ale i odpolední návštěva, kdy už jsou sjezdovky přeci jen v horším stavu než ráno. Kromě několika kurzů na sjezdovkách už nelyžoval téměř nikdo.

Kilometráž otevřených sjezdovek se zdála na první pohled slušná, jenže z velké části ji dnes tvořily vlastně jen přejezdové cesty. Spolehlivě, tedy technicky byl zasněžený pouze Javor (pevná „betonová“ pista) a od pátku 13. prosince se otevře i Hnědý vrch.Vysoký svah slouží kvůli místy ještě prokukující trávě v zúženém profilu jen pro přejezd k Zahrádkám (vlek na Smrku není v provozu). Zahrádky jsou bezproblémově sjízdné zvláště v horní polovině, ale i tam je tenčí vrstva sněhu znát (terénní nerovnosti, zúžení trati), žádný velký požitek to odpoledne nebyl. Ani přes vysoké hodnoty na teploměru ovšem stinné svahy v Peci nepovolily – sníh zůstal zmrzlý po celý den.

Při příjezdu do Pece nepotěší ani mnohem dražší (30 Kč za hodinu, max. 125 Kč den) a místy zledovatělé parkoviště Zelený potok, od kterého se ještě projdete, než vystoupáte k turniketům vleku Javor.Skipas je společný pro obě střediska, ale momentálně jej nejspíš lépe „využijete“ na Černé hoře. O Vánocích pak celou oblast, která kromě Janských Lázní a Pece zahrnuje i Černý Důl a Velkou Úpu, propojí skibusy, přejezdové cesty a rolby. A v nedaleké budoucnosti se možná dočkáme ještě lepšího spojení...

Více informací v aktuálním reportu!