Tento článek vyšel ve SNOW 72.

Je to přitom poněkud zvláštní. Lyžařská bota má festovní plastový obal, místy takřka centimetr tlustý, vespod ještě víc. Uvnitř bytelnou botičku vycpanou sofistikovaným polstrováním a se samostatnou stélkou. A do třetice v ní nosíme neméně důmyslné a nikterak levné ponožky. V součtu toho na nohou máme mnohem víc než při většině zimních aktivit, snad s výjimkou horolezení v Himálaji nebo přechodu Antarktidy.

Pohyb znamená teplo

Vlastně to ale zvláštní není. Na rozdíl od chůze noha v botě pracuje jen minimálně. Chodidlo se v utažené tvrdé botě hýbe jen málo, spíš náznakem. Žádné odvalování jako při kroku. Minimální pohyblivost v oblasti hlezna. Pro mnohé lyžaře má jízda blíž k postávání na mrazu – a že si s lyžemi dost dobře nemůžeme podupávat, k postávání v čestné stráži. Přitom i ten voják, co stojí na vartě v roztrhaným kabátě, podupávat může a střídají ho většinou dřív, než mnohému lyžaři skončí lyžařská šichta.

Takový se zábnutí nohou musí aktivně bránit. Mnozí bohužel vhodné prostředky nevyužívají. Podívejme se tedy, vznešeně řečeno, na strategii tepelného komfortu.

Pohyb a periférie

Hýbat se, nepromrznout. Když budete od auta pospíchat půl kilometru pěšky s lyžemi na ramenou, abyste předběhli davy valící se k lanovce či vleku, rozhodně tam nedorazíte promrzlí. Když si třeba sjíždění proložíte vybruslením kusu spojovací cesty či jiného mírného svahu, zahřejete se a ještě utužíte kondici. Jděte se ohřát dřív, než se vám chlad skutečně zakousne do chodidel. Tak stačí jen málo – chvíle v teple, třeba u vysoušeče rukou na WC, blízko zdroje tepla. Když jste „načatí“, nenasedejte na dlouhou sedačku bez krytů, kde fouká. Zvolte slunečné svahy, ne severní stín. Chodidla jsou periférie nejdál od centra s pumpou–srdcem. Nejdříve tedy vychladnou a nejobtížněji se prohřejou. Stejně tak nedopusťte, aby vám tělesné teplo unikalo periferiemi dalšími – rukama a hlavou. Neocenitelná je v tom helma. Jste-li zimomřiví, neposlouchejte chvalozpěvy na úžasný ventilační systém a buďte rádi, že vás zahřeje. Mějte v teple v batohu druhé rukavice a včas si je vyměňte. Třeba je i nahřejte, fukar na WC stačí, ještě lépe poslouží vlastní fén. A co třeba palčáky – už dávno nejsou jenom pro děti a ženy.

Vytopený pokojíček

Je to sakra rozdíl přijet na víkend do vymrzlé chalupy a vlézt do vyhřáté cimřičky. Dbejte na to, aby vaše boty byly před lyžováním vždycky těmi pokojíčky. Teplými! Nikoliv jen nestudenými, jak to bude, když je necháte ve většině lyžáren. To nestačí – boty musejí být ohřáté a teplé! Nesmíte dopustit, aby vám hned po obutí teplo z nohou odebíraly – musejí ho předávat, dokud se neochladí. Jistě, vystydnou, ale i ten zdánlivě nevelký rozdíl poskytne dobu potřebnou k tomu nejlepšímu rannímu ježdění v tepelné pohodě.

Zařiďte si ohřátí bot před lyžováním. Občas to není lehké, ale přemýšlejte, improvizujte. Nebo to nedělejte a pořiďte si vyhřívanou tašku nebo batoh (Hotgearbag, Point Dry, nově i další výrobci). Mívají i tak dlouhý kabel do autozásuvky, že mohou jet vzadu v kombíku. Váš lyžařský život se rozdělí na epochu Před Koupí a Po Ní.

Třetí hlavní oblastí a fintou je průtok krve. Naprostá většina lyžařů ráno zapne přezky a snad s výjimkou oběda je má zapnuté až do konce lyžování. Proč? To je v dětství tolik plísnili za rozvázané tkaničky, že nesnesou „nepořádek“ s rozepnutými přezkami? Berte to obráceně: základní stav lyžáku je s rozepnutými přezkami kromě horní a velkra. Boty aktivujeme, tedy zapínáme přezky, jen na jízdu dolů. Většinu času budeme mít nohy v botě volnější, budeme moci více hýbat prsty, bota nebude tlačit na nárt. Prokrvení bude lepší.

Možná namítnete, že máte boty tak pohodlné, že přezky rozepínat nepotřebujete. Snad ano, vaše volba, nohy a boty, ale už víte, že v takových mnoho parády při jízdě nepředvedete. A jestli vás zaujaly a inspirovaly naše rady z jara, víte taky, že správná volba je natěsno. A k tomu patří rozepínat. Nebo jste tak líní, že vám vadí opakovaně se k tomu ohýbat? Ale fuj, to chcete lyžovat? Berte to jako jakýsi malý strečink a protažení. Na zahrádce jste taky tak neochotní se ohnout? A co třeba při sexu?

Má-li krev co nejvolněji proudit, nesmí jí v důležitých místech nic bránit. Přesně takhle mohou škodit lokální tlakové body v botách jinak příjemně volných. Ba i příliš velkých: pata se zvedá, nárt se tiskne na jazyk a cirkulace se omezuje. Prsty se nasouvají dopředu, užší špička boty tlačí… Tohle všechno může přispívat ke ztrátě tepelné pohody.

Drobné finty

Dáváte si hodinku na oběd? Štědrá pauza. Proč se nepřezout? Uložte si nelyžařské „přezůvky“ a rezervní ponožky a nejlépe i rukavice do tepla obslužného objektu nebo třeba do auta ohřívaného sluncem. Blaho v suchých teplých ponožkách a pohodlném přezutí je jak v pauze, tak po lyžování skoro na orgasmus. Proč si ho nedopřát i s obědem? Ocení to i děti.

Lyžáky dejte do tepla. Pokud to lze, třeba ohřát za okno, když svítí slunce. Už i únorové za sklem je ohřeje, rychleji černé a tmavé. Je-li vám blbé stavět tam celé boty, dejte nahřát alespoň botičky, ty spolu s rukavicemi projdou (v restauraci *****hotelu v Lechu asi ne, ale tam vám jistě pomůže úslužný personál).

Můžete mít s sebou vyhřívač do zásuvky nebo celou tašku. Žádný zázrak v pauze nevyrobí, ale aspoň něco. Pohotovostní nahřátí obstará jeden z nejlepších přátel lyžařových – fén. Zásuvku (v Itálii a Švýcarsku nezapomeňte na redukci) seženete na WC i na chodbách restauračních budov. Fén vám nahřeje boty ke snadnému obutí i zutí, teplý vzduch ale můžete nasměrovat i na ruce (žíly v zápěstí, nejprofláklejší část těla pro sebevrahy, jsou nejvhodnější pro rychlé zahřátí) a ostatní prochladlé periférie. Zimomřivci, bez fénu ani ránu!

Zkoušel jsem i další finty. Prohřátí chodidel masážní emulzí nefunguje. Také pepř za dostupné peníze možná pálí v očích, ale rozhodně ne v botách. Snad nějaký superextra – kdysi v 90. letech se jeden lyžařský novinář rozplýval, jak je tato údajná metoda americké armády úžasná a jak po aplikaci přímo na chodidla místo na ponožku dlouho skučel ve sprše. Kdybyste mi dodali podobný matroš, rád si zanaříkám taky a určitě o tom napíšu.

Sehnat se dá (o prodeji u nás ale nevím) neoprenový návlek přes botu – boot glove. Podle internetových referencí trochu pomáhá držet teplo i proti vnikání sněhu. Smysl naopak mají stélky s akumulátorovým vyhříváním. Je to dnes už poměrně běžná věc, výrobců kráčejících ve šlépějích firem Hotronics a Therm-ic přibývá a někteří výrobci bot už s instalací počítají předem. Akumulátor vzadu na botě nepřekáží, a když rozumně zkombinujete shora uvedené rady s tímto zdrojem tepla, udělali jste pro věc maximum. Existují i takové rukavice.

Milí spolulyžníci, trochu jsem se článkem odvázal a tématiku předložil kombinací věcného a odlehčeného stylu. Jde ale o vážnou věc: noha a její chodidlo je zásadním komunikátorem mezi sněhem, lyží a lyžařem. Musel bych hodně přemýšlet, abych dokázal říct, co je podobně důležité. Dobře obstaraná noha je základem kvalitního, příjemného a bezpečného lyžování. To platí vždy a stále, i bez legrace a vtípků.

Vyhřívání všude

Velký boom zažívá elektrické vyhřívání, se kterým se započalo v lyžařských botách. Původně vytápěné vložky se dnes transformují v jednotlivé kusy oděvu, které dokážou hřát díky externí energii uskladněné v akumulátoru. Lídrem oboru je společnost THERM-ic, která nabízí výhřevné technologie dalším zpracovatelům. Patrně největší využití nalezne tento druh topení v rukavicích, kde teplo předávají ergonomicky tvarované vyhřívací elementy v prstech. Díky přívodu tepla ke konečkům prstů se stimuluje krevní oběh, a ruce proto méně chladnou. Ovládáním na hřbetu ruky lze nastavit tři stupně intenzity tepla.

Obdobné systémy se dnes vpracovávají i do bund a vest, ponožek a dokonce čepic. Tyto trendy iniciovaly zejména aktivity, při nichž lidé zažívali a zažívají mimořádný chlad – například jízda na motorce. Vznikl proto koncept vyhřívaného oblečení, kde teplo rozvádí jemné odporové drátky vbudované do podšívky. Však možná sami znáte princip elektrické vyhřívací dečky – vyhřívané oděvy pracují podobně, jen jako zdroj energie používají malé akumulátory.

Pokud si pořídíte vyhřívané rukavice nebo cokoli, zapínejte vyhřívání, dokud ještě nejste zcela prochladlí! Promrzlé ruce nebo nohy už nemusíte pomocí externího topení rozehřát na dostatečný komfort.
(im, ps)