Z celé velké nabídky jsme si nakonec vybrali tohle a tam si užili nejvíc a nejlíp. Zná to snad každý lyžař, který má z vlastní jízdy nějaký pocit.

Jenže přiznání, že toto málo mi stačilo k okamžitému štěstí, se dnes nenosí. „Správně“ musíte vyznávat kilometry. Čím víc, tím líp. Posedlost nabídkou co největší nám do hlavy tlučou nejenom média, ale i samotná střediska, plující na této vlně. Sto, pět set kilometrů sjezdovek, sto lanovek, sto tisíc přepravených za hodinu.

Megalománie? Jenže k ní je nutíme i my, kdo je živíme. Stahujeme se nejvíc právě tam.

Víc, víc, víc. Růst všeho možného. Není to nic nového. Už před šedesáti lety jsme takto doháněli a předháněli kapitalisty. Koho předháníme nyní?

Zkusme občas zapřemýšlet. Opravdu potřebujeme všeho víc než dříve? Opravdu chceme jet do supermegaareálů, na něž nám každou sezonu články pějí ódy? Opravdu jsme své lyžařské potěšení nechali degradovat na kalkulaci, kolik tratí si za euro koupíme?

Kolik z nás je šťastných ve své chatičce či chaloupce „daleko od hlučícího davu“?

Ano, své argumenty do nás tlačí malí i velcí. Buďme velkými rozumnými i my a chovejme se podle upřímné osobní rozvahy. Nebuďme stádní a berme to, co se nám za naše peníze líbí, i kdyby to byla díra na kraji lyžařského světa. Kdekoliv, klidně i v nějakém Česku.