Freeridová kombinéza od české firmy DIRECT ALPINE budí v českých luzích a hájích velké pozdvižení a mnozí ji opravdu často přirovnávají k pracovnímu úboru instalatérů. Stejně uvažovali i u Direct Alpine a dali jí proto obchodní název INSTALATER. Nakonec nepromokavá je dost a pro práci s vodním živlem jako dělaná. Nejlépe se ale cítí v podmínkách, kde je skupenství vody ještě pevné, ideálně lehké a jemné jako peří…

Kombinézy obecně

Před nemnoha lety by si ještě nikdo netroufl říct, že se zimní kombinézy vrátí do módy. Dnes, jako by se s nimi roztrhl pytel. Tedy ne úplně, ale na zahraničních svazích jsou poměrně běžným svrchním oblečením zejména mezi freeridery, ale často i mezi instruktory lyžování, kteří mají zrovna to štěstí, že pracují v poněkud volnomyšlenkářské lyžařské škole.


Kombinéza obecně má mnoho výhod.

 1. Nikde do ní, lidově řečeno, netáhne. Jednodílné oblečení funguje do určité míry jako spacák, přitom je velmi volné a neomezující pohyb.
 2. Do kombinézy nenapadá sníh, ať už padáte na sjezdovce, nebo dokonce ve freeridu.
 3. V široké kombinéze se schová mnoho předmětů, které zrovna nepotřebujete, nebo částí oblečení, které jste vysvlékli, protože vám bylo teplo.
 4. Pod tenkou kombinézu od „Directu“ se nosí slušivé primaloftové šortky. V kombinaci s hezkými funkčními spodkami a barevnými lyžařskými podkolenkami jste po lyžování lvem každého apre-ski salonu a nikomu přitom není divné, že jste si sundali svrchní oblečení (což se při sundávání kalhot v baru říct nedá).
 5. Všichni kamarádi ji taky hned chtějí.

Zkušenosti

Ale dost vtipkování. Pojďme se podívat, jaká je praxe.

V kombinéze jsem strávil zhruba 150 lyžařských dnů ve všech možných podmínkách, které loňská „jaro-podzimo-zima“ přinesla. Od výjimečných mrazů, které se objevovaly spíše na ledovcích, přes únorové deštíky v Krkonoších, po prašanové eldorádo v březnovém Lenzerheide. Když pominu rozporuplné reakce obecenstva, které mě jako správného egoistu, který je rád středem pozornosti, spíše těšily, a zaměřím se na funkční vlastnosti a samotný celkový dojem z pobytu v Instalaterovi, musím jednoduše před dílem libereckých designerů smeknout klobouk.


 1. Materiál – 3 vrstvý Diaplex z Japonska vykazuje vynikající vlastnosti nepropustnosti i prodyšnosti (20 000/25 000), které jsou navíc potvrzeny testováním ve zkušebně a nejsou tak tedy pouhým papírovým lákadlem, jak tomu často bývá. Nohavice jsou pak opatřeny tvrdými panely z Cordury, které zabraňují proříznutí od lyží.
 2. Zipy – voděodolné zipy najdeme v podstatě na celé kombinéze. Nejvíce zaujme centrální asymetrický zip uprostřed kombinézy, který má dva jezdce, je obousměrný a při chůzi na „skalpech“ tak lze kombinézu velmi jednoduše větrat. Stejně tak slouží pro odvětrání i zipy na nohavicích, které jsou díky nim celorozepínatelné. V kombinéze jsem absolvoval několik stoupacích výletů (pravda se širokými lyžemi a tempem freeridera, který se „žene“ za sjezdem, nikoliv za nejlepším časem výstupu) a i přes počáteční nedůvěru jsem byl překvapen, jak dokáže kombinéza díky chytrému systému rozepínání kvalitně větrat a je pro nevýkonnostní skialpové tůry plnohodnotně použitelná.
 3. Střih – je opravdu volný. Prostě pro freeridery. Zároveň jsem ale postupně objevoval chytré detaily, které běžnému oku diváka uniknou a objeví se až při samotném používání.

 • Kombinéza disponuje velkou kapucí, kterou je možné přetáhnout i přes helmu. Detail, který se může při extrémně špatném počasí v případě nouze hodit.
 • Má vysoký límec, který výborně chrání krk a zabraňuje celkové pronikání studeného vzduchu do kombinézy.
 • Rukávy jsou anatomicky tvarované a zakončené velkými manžetami se suchými zipy, které je možné velmi pohodlně ovládat i v rukavicích. Promyšlenost do posledního detailu se projevuje i u délky rukávů. Část, končící na hřbetu ruky je delší, než ta směřující k dlani.
 • Uvnitř kombinézy jsou kšandy, které zajistí optimální pohodlí jak při lyžování, tak v hospodě. Zejména při vysvlečení horní části a pohybu v restauraci jsou nezbytným doplňkem, stejně jako systém, který zajistí horní díl kombinézy a umožňuje tak použití samotné dolní části – kalhot.
 • Nohavice mají samozřejmě vnitřní ochranný návlek, ale také regulovatelnou šířku na spodním okraji. Při pohybu bez lyžařských bot a lyží jsem však nejvíc ocenil možnost zkrácení zadní části nohavic, bez kterého bych si na ně s největší pravděpodobností stále šlapal.

 1. Pády, teplo versus zima – Nejvíce oceníte kombinézu mimo značené sjezdovky. Ať už jsem někde upadl, nebo jel po pás v prašanu, sníh se nikam nedostal. Můžete to samé říct o kombinaci kalhot s bundou? Zároveň mi bylo i teplo, byť při pohledu na tenoučký nezateplený materiál jsem měl právě z nízkých teplot největší obavy. Ale jak už jsem psal v úvodu, spacák, do kterého netáhne, ničím nenahradíte. Na funkční spodní kalhoty jsem pouze doplňkově dle teploty používal teplákové kraťasy, nebo primaloftové šortky LOGAN od Direct Alpine. Při sezení na lanovce je to téměř nutnost. A zima? Ta mi fakt celou zimu nebyla.
 2. Technologie Recco – na rukávu i nohavici je umístěna technologie Recco pro vyhledávání zasypaných v lavině. O kvalitách i dostupnosti této technologie v jednotlivých střediscích se vedou dlouhodobé spory, a rozhodně ji nelze doporučit jako jedinou pro svoji vlastní ochranu při freeridingu, ale každopádně je příjemným bonusem.
 3. Cena – Posledním argumentem pro kombinézu je její pořizovací cena. V porovnání s nákupem samotných kalhot a bundy je řádově o 20 až 30 % nižší. Samozřejmě samotnou bundu lze na rozdíl od kombinézy využít i při letních aktivitách v horách, ale pro zimní období je pro mě INSTALATER (byť mě to samotného překvapilo) jednoznačnou volbou.