Ženy bez dvou legend

Startovní listina slalomů žen přišla o dvě významné osobnosti – Maria Hoefl-Rieschová i Marlies Schildová se rozhodly ukončit závodní kariéru. Co přinese jejich absence ve startovním poli? Dá se očekávat nástup nové generace, to ostatně ukazuje už dva roky Američanka Mikaela Shiffrinová. Právě devatenáctiletá slečinka z Vailu bude rozhodně nejvážnější adeptkou nejen na malý globus, ale také favoritkou domácího mistrovství světa. Není divu, že ji pořadatelé šampionátu zařadili mezi tváře MS. Kdo další bude sahat po úspěších v nejtočivější disciplíně alpského lyžování? Jednoznačně Švédky. Jejich dravé pojetí a maximální riziko jízdy dodává ženskému slalomu na dramatičnosti a krásné podívané. Loni druhá žena slalomu Frida Hansdotterová se letos netají útokem na příčku nejvyšší a její parťačka z reprezentace Maria Pietilae-Holmnerová nebude chtít zůstat pozadu. Je jasné, že slalom podstatně promluví do celkového souboje o velký křišťálový globus, takže žádná ze závodnic si nemůže dovolit tuto disciplínu podcenit. Z minulosti známe případy jako Vonnová nebo Mazeová, které právě na slabší formu ve slalomu (u Lindsey nepřekvapivě) doplatily. Letos nás čeká velká slalomová bitva, vždyť ženy pojedou 10 slalomů včetně MS.

Nezapomeňme ale ani na českou jedničku Šárku Strachovou, která se po nevydařených experimentech s rychlostními disciplínami opět vrací ke staré osvědčené slalomářské specializaci. I podle jejích slov věřím, že medaile z MS a umístění v TOP 10 „svěťáku“ není nereálné. Příprava se povedla a Šárka je opět připravená zaútočit – možná naposledy v kariéře. Další české reprezentantky Dubovská a Paulathová se budou snažit své kvality prodat v bitvě o nejlepší třicítku. Nečeká je lehký boj, špička je vyrovnaná a našlapaná.

Hon na Hirschera?

Předešlé dvě slalomářské sezony ovládl bez větších obtíží Rakušan Marcel Hirscher. Dovolím si tvrdit, že ani letošní sezona by z tohoto trendu neměla vybočit. Hirscher má osobitou techniku založenou především na síle. A to letos nabral dalších pět kilogramů svalové hmoty! Proto je právě on adeptem na slalomářské eso a zároveň i největším aspirantem na celkové vítězství. Jeho konkurentem bude zajisté Felix Neureuther nebo mladík z Norska Henrik Kristoffersen. Otázkou je, jak na tom bude Hirscherův reprezentační kolega Mario Matt, který loni trpěl na časté výpadky.

Z pohledu českých lyžařů je slalom velice zajímavou disciplínou. I když slalomový tým opustil před sezonou aktuálně nejúspěšnější český závodník Ondřej Bank (specializace na rychlostní disciplíny), bude i tak mužská sestava konkurenceschopná. Stabilní trio Krýzl, Trejbal, Vráblík rozhodně není bez šancí na úspěch. Podstatné bude, jak zachytí začátek v Levi.

Autor je komentátor TV Eurosport

TV Eurosportu bude jako jediný kanál v České republice a na Slovensku vysílat kompletní kolotoč světového poháru a bavit diváky lyžováním.