A ono bác. Museli bychom se hrabat v archívech, abychom zjistili, kdy naposledy mladá americká šampionka jela tak špatně a dopadla tak bídně.

Levi není obtížný svah. Poměrně plochý, pak zlom a slušný, byť nijak drsný hang, po nějakých 10 brankách plynule přecházející do cílové placky. Převýšení 180 metrů je pro ženy slušný standard, pro muže dost slabé. „Zákeřník“ kalibru Ante Kostelice by sice dokázal nastavět záludné pastičky i na zelené cvičné loučce, ale letošní autoři tratí řešili dostatečnou obtížnost především hodně přesazenými bránami na hangu. A právě tam v 1. kole nabrala Mikaela většinu své ohromující ztráty 1.71 s, což jí vyneslo tristní 14. místo. Nestíhala, bojovala, nebyla schopna dostat se včas na nové hrany. Nevídané.

Ani do desítky

Špatný tuning hran? Spekulovalo se, že na svahu byl po sněžení a vlně mrazů extrémně agresivní sníh a ona či její servisman vsadili na hrany příliš ostré, resp. příliš ostré po celé délce. Jenže v takovém případě by bývalo musela stačit jejich úprava pro druhé kolo. Ani v něm ale Mikaela nezajela dobře, i když 9. místo o 0.69 je milosrdnější. Ne ovšem pro jasnou světovou jedničku. Celková 11. příčka se ztrátou 2.07 je jasný propadák.

Hodně se mluvilo i o jet-lagu. Američané přiletěli až ve čtvrtek odpoledne, použili tedy metodu „těsně před“. Chybné rozhodnutí?

Je to ale především problém termínového kalendáře a peněz. Mezi Söldenem a Levi jsou tři týdny. Na tu dobu letěli domů. Těžko se jim divit: doma je doma, Evropy si každou sezonu užijí vrchovatě, ledovce jsou v tuto dobu nepříjemné, s výjezdem na „jejich“ Rettenbach mohou být problémy. Nyní cestovali „20 hodin kvůli 2 minutám lyžování“ (prý výrok Ligetyho) a pojali tuto jednorázovou akci minimalisticky. I oni musejí šetřit... Ne že by se na cestu do tmy a mrazů za polární kruh kdokoliv nějak třásl, ale pro neevropany je tato akce obzvlášť nešikovná.

Nabízí se ještě úvaha, zda u Mikaely nezaúřadovalo i zaměření na obřák a možná ještě víc tréninky super-G. Bez znalosti skladby tréninku jsou to ale jen spekulace. (Víc o tom v samostatném článku.)

Tina is back!

Čekal někdo, že veteránka Tina Maze vyhraje? Pouhé tři týdny poté, co tak vybouchla v Söldenu až 22. místem o skoro 5 vteřin? Poté, co loni neuhájila ani první patnáctku žebříčku, vyjela si jen 180 bodů a zdála se orientovat na sjezd (2.) a SG (7.)? Nepotřebovala žádná kouzla, jen klasiku: oblouk včas a všechno stíhat. A to ještě stačila na necelých 10 vteřinách po startu ztratit 0.56 a 0.38 s! Prý dobře potrénovala a chtěla by druhý globus. Opravdu? Těšme se!

Jako obvykle ve Skandinávii válely Švédky (věčně 2. Hansdotter, 4. Pietilae-Holmner), zazářila 5. Norka Loeseth. Výborný úvod sezony má opět nejlepší Rakušanka Zettel (3., nejrychlejší 2. kolo), opět jako v Söldenu nejlepší na hangu.

A Šárka rovněž?

Po šíleně dlouhé době můžeme zase k této elitě přidat i naši Šárku. S dobrým číslem 9 získala za 6. a 11. čas výborné 7. místo. Je jen škoda, že na rozdíl od minulosti se jí přestalo dařit na „plackách“. I tentokrát měla lepší hang (6. a 9. čas) než úvod (27. a 25.) a dojezd (11. a 23.). Na výše zmíněných 9-10 vteřinách po startu dokázala ztratit 0.57 a 0.30 sec. Šestá Gagnon ji předstihla o 0.16 jen tím, že na ni na těchto kouscích najela celkem 0.75 sec. (Tudíž nevěřte větě z médií „To Strachové vyšla v obou kolech v Levi hlavně horní pasáž, která byla rovinatější.“)

Potěšitelně se v žebříčku posunula na 9. místo, jen mizivé 4 body (212 – 216) za 7. Veronikou Zuzulovou. (Ta po zranění jela naopak velmi dobře vršky, ale nezvládla hang, celkově až 14.) Příští slalom v Aspenu 30. listopadu je na „Šárčině kopci“, kde vyhrála 2008 a 2009, takže návrat do sedmičky nemusí být nereálný. A zase si neodpustím povzdech: ani ona nepotřebovala nic zázračného. V situaci, kdy už z papírové první sedmičky nejezdí Schild a Riesch, Zuzulová je po zranění, závod zpacká Shiffrin a vyhrát dokáže neslalomářka Maze, stačilo Šárce ctít a provádět to, co už uměla před lety. Pečlivé studium starých a současných jízd by možná odhalilo nějakou odlišnou drobnost, ale bez toho to pořád cítím tak, že se pod přiměřeně rozumným trenérem vrací tam, kde už před mnoha lety byla. Tu světovou desítku či sedmičku v sobě od táty měla a ženský slalom v uplynulé dekádě (připomínám, že první Šárčině medaili bude při MS přesně 10 let, zlatu osm) nepokročil tak, aby se šampionkám kalibru Janici Kostelic, Anji Pärson, Marlies Schild mohl usmívat.

Je také možné, že Šárka těží ze změny materiálu. Head poslední roky nejlepší slalomky rozhodně nedělal. Nyní je u Fischeru dvojkou, na žebříčku o pouhý bodík za Nicole Hosp.

Dámy prominou

Slalom v Levi je vzácný tím, že na témže svahu konfrontuje ženy a muže. A při vší úctě k tomu, co nejlepší dámy umějí a předvádějí, i k úsilí, jež za těmi výkony stojí, je to srovnání pro hezčí půlku lidstva hodně kruté. Pánové jsou prostě jiná liga. Vlítnout do holčičího slalomu přední chlap, řádil by v něm jak liška v kurníku. Mezi námi lyžaři si snad nepotřebujeme genderkorektně nalhávat.

I tak se ale možná sezona rozjede zajímavěji, než jsme čekali. Po pouhých dvou technických závodech je to sice jen přání, ale třeba se splní.

Jak dopadl v Levi slalom mužů čtěte zde.