Proč proboha písek?!

Tato série telemarkových závodů se samozřejmě jezdí na sněhu, ale vzhledem k náladovosti posledních zim se jeden z hlavních organizátorů, Richard Schürf, rozhodl uspořádat finále v půlce srpna na písečné hoře Monte Kaolino. Takto vznikla tato pohodová víkendová letní akce, která krásně krátí čekání na první vločky. Ve startovních boxech se potkali lyžaři z Německa, Rakouska či Norska, avšak troufám si říci, že nejpočetnější skupinu tvořili závodníci z Čech. A obliba vysypávat písek z různých částí těla ještě za měsíc neustále roste.

Telecross trochu netradičně

Na závodníky čekala trať vymezena branami stejně, jako ji známe ze zimních klání. Čtveřice soupeřů startovala najednou z boxů. Po překonání dvou zrádných schodů usilovali v pískovém korytě o první pozici. Divácky nejatraktivnější byl tradičně skok s dojezdem do bazénku plného vody. Jelikož i letos počasí nachystalo teploty přes 30 °C, cílová koupel v bazénu byla vítaným osvěžením.

Namísto sněžných děl trať kopírovaly hadice se stříkající vodou, která závodní dráhu zrychlovala a pohlcovala všudypřítomný prach. Vosky nebyly potřeba. Zkušení píseční telemarkisté své lyže máčejí před jízdou v kádi s vodou. Tady platí, čím vyschlejší skluznice, tím lépe to jede. Pokud nevlastníte doma pár lyží, kterými byste brázdili písek, v areálu funguje půjčovna se supervyschlými zbraněmi.

Freizeitpark Monte Kaolino

Jestli věříte své navigaci a dorazíte do vesnice Hirschau (cca 40 km za Rozvadovem), tak Monte Kaolino nemůžete nenajít. Obrovský bílý kopec, který zde od konce padesátých let roste, je vidět už zdaleka. Na jeho úpatí se rozkládá příjemný kemp s akvaparkem a beachvolejbalovými kurty. Pokud vás zimně letní radovánky unavily (nebojte, na vrchol vás vytáhne vlek), můžete si zbytek adrenalinu vyplavit na bobové dráze, která se táhne z vrcholu dolů jak pruh na zádech Rhodéského ridgebacka. A pozor, není to jen zábava pro mrňata. Na bobovce se dá letět dolů úctyhodnou rychlostí, kterou vám změří zdejší „radar“, a jezdí se i po setmění. V okolí se dá vyřádit na kole či na kolečkových bruslích. Dětem se nejvíce bude líbit v lanovém parku a na hřištích, kde se písku nabaží opravdu dosyta.

Monte Kaolino 2015 opět nezklamalo. Češi zamíchali konečným pořadím a ladný telemark mohly předvést i ženy ve své samostatné kategorii.

Pohodová atmosféra závodů, slunečné počasí, veselá parta lyžařských nadšenců, barbecue přímo na sjezdovce, ledově nachlazené místní pivo a písek, kam se podíváš, šlápneš i sáhneš – tento letní víkendový koktejl vám namíchají jen na Kaolinu.


Pořadí finále žen:

  1. Michaela Klečková
  2. Brigitte Blasisker
  3. Kamila Klausová

Pořadí finále mužů:

  1. YoYo Couapel
  2. Andreas Hallady
  3. Marek Čech

3+1 otázka pro vítězku a zkušenou telemarkovou závodnici Míšu Klečkovou:

1) Jak ses srovnala s výměnou sněhu za písek?

Vcelku na pohodu, když pominu obě odřená kolena, lokty, břicho a boky. Po pár jízdách si zvykneš, přizpůsobíš styl jízdy. Písek je hodně nevyzpytatelný, když si myslíš, že už jsi všechno zvládla a jsi v klidu, tak se najednou bez varování válíš na břiše.

2) Měla jsi nějakou taktiku?

Ani ne – spíš pokus omyl, co se týče techniky, a jestli myslíš taktika v závodě, tak ta se odehrávala od toho, kdo a kde se na trati válel.

3) Co bylo nejtěžší? Skok, bazének…

Ve mně největší respekt vzbuzoval nájezd do bazénku a následný proplach nosu či pr…. Podle toho, jak jsem tam zahučela.

4) Doporučila bys to i ostatním holkám, třeba i začátečnicím?

Určitě všem. Začínat se dá kdekoliv, stejně jako se někdo naučí plavat v bazénu a jiný v moři. Je to zábava, prima parta lidí kolem, super atmosféra, moře piva a hlavně pohodička. Vždycky je poblíž někdo, kdo ti poradí, dá pár tipů jak se zlepšit.