David je lyžařský talent, který se na jakýchkoliv lyžích pohybuje s lehkostí, kterou mu můžeme jen závidět. V minulosti trávil na lyžích veškerý volný čas jako instruktor, v současnosti se věnuje rodině, ale nevynecá žádnou volnou chvíli, aby si nezalyžoval.Video Davidovy jízdyCo si David myslí o lyžích allmountain

Kategorie lyží, která je mi poslední roky velmi blízká, patří mezi mé nejpoužívanější lyže. Ačkoliv se z 90% vyskytuji hlavně na sjezdovce, mezi mé nejoblíbenější lyže patří Kastle MX88. Abych se přiznal, cesta k těmto lyžím nebyla zrovna přímosměrná (univerzálky –> slalomky –> obřačky -> allmountain), neboť jsem nikdy nebyl fanouškem lyží s výraznější šířkou pod vázáním a to z několika důvodů. Když zpětně přemýšlím, asi to byla lenost a pohodlí, co mě vedlo k postupné přeměně – úzké a tvrdé obřačky mne už prostě přestaly bavit a MX88 mi prostě sedla. Najednou mi stačila jedna lyže na celý den, týden, napořád, kdykoliv a kdekoliv. Pravda, není to úplně nejvhodnější lyže na ledovec a opravdu tvrdý podklad, ale i to se dá přežít. Naopak měkko či odpolední rozježděná sjezdovka, občasné výlety v blízkém okolí pisty nebo pár centimetrů čerstvého sněhu, to je její pravý domov. Nejen díky testu, ale hlavně z vlastní zkušenosti vím, že rozdíly mezi lyžemi této kategorie bývají poměrně veliké a to, co člověk řekne o jedné, nemusí vůbec platit pro jinou. Během testu se tak často stávalo, že jedna lyže byla velmi stabilní (jak na upraveném, tak i v rozbitém terénu a při vyšší rychlosti), krásně vedla v delších obloucích, naopak jiný pár nedržel, byl neklidný a dělal si, co chtěl. Osobně bych allmountainy doporučil vyspělému lyžaři, který není zaměřený pouze na hoblování rovné pisty, větší šířka lyže mu nečiní problém, má rád delší lyži, variabilitu terénu a délky oblouku, přičemž hledá jedinou lyži pro celý den. Naopak bych je nedoporučil technicky méně zdatným jezdcům, kteří vyhledávají pouze upravené svahy a preferují krátké lyže. Zvláště pak těm, jimž šířka lyže pod vázáním činí problém, především při přehranění.

Další testéři

Martin Brunclík

Martin je sportovec tělem a duší. Aktivně se věnuje tenisu, a když je v zimě na kurtech zima, snaží se všechen volný čas strávit na lyžích a pilovat techniku. Je typickým uživatelem komerčních obřaček, rád jezdí rychle a kratší poloměry oblouků mu nic neříkají a jako každý sportovní lyžař nakonec po krátké slalomkové epizodě skončil na dlouhých lyžích, které by při svých 40 dnech na sněhu ročně za nic nevyměnil.


Tomáš Gatnar

Tomáš je jeden z instruktorských matadorů, který s lyžemi procestoval mnoho zemí, včetně Nového Zélandu. Jako aktivní instruktor lyžování a telemarku je na sněhu téměř neustále a pod nohama mu každoročně projde mnoho testovacích lyží.


Martin Horčička

Martin je jeden z našich hobby jezdců, který perfektně reprezentuje kategorii českých sportovních lyžařů, kteří hledají tu svoji pravou pohodovou lyži, na které se nebudou trápit, ale poskytne jim stále dostatečně sportovního ducha. Martin stráví každoročně na sněhu kolem 30 dnů a ani chvílku na sobě nepřestává pracovat.


Roman Krulich

S trochou nadsázky bychom mohli říct, že Roman je už nestorem českého instruktorského lyžování. Výukou lyžování se živí už 13 let a svých každoročních 100 dnů na sněhu se nechystá za nic jiného jen tak vyměnit. V zimě ho najdete nejčastěji v Harrachově nebo v Rokytnici nad Jizerou, v létě pak ve stejné lokalitě působí jako instruktor outdoorových aktivit. Je držitelem licence Apul B.


Roman Kubát

Další Roman v pořadí už na sněhu také tráví nějaký ten pátek. Jako profesionální učitel lyžování má odkrouceno 15 sezon, je členem lektorského sboru Apul a držitelem licence ISIA Card. V současné době vede svůj obchod s horolezeckým a skialpinistickým zbožím ve Vrchlabí, pokud má volno, je na kopci ve Špindlerově Mlýně, a když to přes den nevyjde, vyráží alespoň vpodvečer na skialpy.


Ivo Nejdl

Ivo je dravý jezdec, kterému není žádná lyže přes 185 cm cizí. Spíše naopak. Libuje si v rychlé agresivní jízdě a v lyžích, které většina lyžařů považuje díky jejich vykrojení za „rovné“. Přesto při svých výjezdech do zahraničí tráví dost času mimo sjezdovky a je tedy ideálním hledačem té nejlepší allmountainovky.


Ondřej Novák

Byť působí v současné době jako pisálek a zástupce šéfredaktora Snow, daří se mu stále trávit na sněhu minimálně 180 dní v roce. Lyžování je pro něj vášeň, kterou vyměnil za dobré bydlo a jako profesionální instruktor a privátní trenér se na „prknech co znamenají svět“ pohybuje už 19 let. Je držitelem licence ISIA Card a autorem projektu zdokonalovacího lyžování Skiwithme.cz.


Ivo Pejčoch

Druhý Ivo mezi testery je bývalý a dlouholetý instruktor, který pracoval několik let v lyžařských školách po celém Rakousku. Dnes je domestikován blízko německých hranic a do Garmische si jezdí zalyžovat třeba i na jeden den, prostě kdykoliv mu zbude chvilka volného času. Allmountainové lyže jsou mu vlastní ať už na lyžování, nebo telemark.


Zbyněk Pokorný

Lyžování se věnuje už hezkou řádku let, jako instruktor lyžování a telemarku má za sebou plných 8 sezón a nejvíce času dnes tráví na lyžích na Šumavě, v Rakousku a Švýcarsku. Ve volném času ale lyžuje hlavně se svojí rodinou a věnuje se outdoorovým aktivitám. Je držitelem licence ISIA Card.


Ivan Požár

Nestor (nejen) diskusního fóra Snow, odborník z řad amatérských lyžařů hobíků, milovník dlouhých lyžích, na kterých piluje techniku, kdykoliv se naskytne příležitost, je rozhodně vhodným vzorkem uživatele allmountainů, které jsme měli možnost testovat.


Jan Roboš

Honza je jedním ze sportovních lyžařů, kterého jsme na test pozvali jako typického zástupce uživatelů allmountainů. Nepostižen instruktorskými licencemi či závodní minulostí, tráví na sněhu zhruba 30 dní v roce, doplňuje svůj arzenál o delší a delší lyže, a když nemůže lyžovat na sněhu, vynahrazuje si to alespoň na vodě.


Jakub Synek

Jakub je dalším ze zástupců hobíků v našem testérském týmu. Většinou lyžuje na obřačkách, ale díky našemu testu se mu podařilo objevit i kouzlo allmountainů a moc bych se nedivil, že už má nějaké ve své rozsáhlé sbírce lyží. Začínal lyžovat relativně nedávno, ale lyžování ho pohltilo tak, že dnes na sněhu tráví i 40 dnů v roce.