Tomáš je jeden z instruktorských matadorů, který s lyžemi procestoval mnoho zemí, včetně Nového Zélandu. Jako aktivní instruktor lyžování a telemarku je na sněhu téměř neustále a pod nohama mu každoročně projde mnoho testovacích lyží.Video Tomášovy jízdyCo si Tomáš myslí o lyžích allmountain

V zimě lyžuji prakticky každý den, ráno trénink na upravené sjezdovce a odpoledne nácvik jízdy v boulích, jízda v neupraveném terénu popřípadě vychutnávka čerstvého prašanu. To je to co ode mne moji klienti nejčastěji očekávají. Takže, mít lyže, které vše toto perfektně k mé spokojenosti zvládnou je sen. Bohužel musím konstatovat, že najít takové lyže, které by uměly vše, a mě vyhovovaly, je poměrně složité. Má zkušenost s těmito lyžemi je taková, že není ideálu, jedny jsou lepší na sjezdovce, ale zaostávají v terénu či naopak atd. Takže bych si nejprve rozmyslel, na jakém povrchu budu nejčastěji a co preferuju a podle toho bych pak vybíral či ještě lépe testoval, které mi nejlépe sednou. Některé z těchto lyží jsou báječné na upravené pistě, ale jakmile se dostanou na členitější terén, jistotu ztratí. Za sebe musím říct, že se mi nejvíce líbí ty, které na rovné sjezdovce trochu zlobí a nejsou tak přesné, ale jakmile se dostanou do hlubšího (rozbitějšího) sněhu, jakoby se úplně změnily a jsou báječné a hravé. Když jsem cestoval za sněhem na jižní polokouli nebo do Kanady, byly to allmountain lyže které jsem si bral s sebou, prostě kompromis. Protože nejsem zcela vyhraněný milovník určitého typu lyžování, ale velmi rád jezdím vše, co jde a nalézám v každých podmínkách to krásné, jsou tyhle lyže na prozkoumávání kopce a podmínek bezvadné (pokud tedy nepřijdu na kopec s více lyžemi a dle podmínek je měním). Jsem ochoten pro pestrost jízdy obětovat to, že zrovna nemám obřačky, slalomky nebo co zrovna potřebuji. Pokud si jdu zalyžovat sám tak tuto možnost díky bohu mám, takže ji využívám, pokud bych si ale měl vybrat jedny lyže, volil bych allmountain lyže. Nicméně pokud jsem v práci na kopci, jsou tyto lyže častou volbou vzhledem k rozmanitosti a náročnosti klientů, se kterými daný den lyžuji. Když tak nad tím teď přemýšlím tak na tomto druhu lyží trávím poměrně dost času. Díky tomuto testu jsem našel ty, které mi opravdu sedí, a musím říct, že jsem byl překvapen značkou. Dnešní lyže jsou na takové úrovni, že říci že ta či ona značka je lepší či horší již není tak jednoduché. Má zkušenost je taková že je se potřeba oprostit od značek a trendů a prostě vyzkoušet to co mi sedí, pak si to užiju. Doporučil bych tyto lyže lidem, kteří hledají různorodost a nepotřebují 100% výkon v daném terénu, ale spokojí se třeba s 80% všude. Myslím, že toto využijí pokročilejší lyžaři, kteří vědí co v různých podmínkách dělat a co je potřeba změnit ve stylu jízdy.

Další testéři

Martin Brunclík

Martin je sportovec tělem a duší. Aktivně se věnuje tenisu, a když je v zimě na kurtech zima, snaží se všechen volný čas strávit na lyžích a pilovat techniku. Je typickým uživatelem komerčních obřaček, rád jezdí rychle a kratší poloměry oblouků mu nic neříkají a jako každý sportovní lyžař nakonec po krátké slalomkové epizodě skončil na dlouhých lyžích, které by při svých 40 dnech na sněhu ročně za nic nevyměnil.


David Beňačka

David je lyžařský talent, který se na jakýchkoliv lyžích pohybuje s lehkostí, kterou mu můžeme jen závidět. V minulosti trávil na lyžích veškerý volný čas jako instruktor, v současnosti se věnuje rodině, ale nevynecá žádnou volnou chvíli, aby si nezalyžoval.


Martin Horčička

Martin je jeden z našich hobby jezdců, který perfektně reprezentuje kategorii českých sportovních lyžařů, kteří hledají tu svoji pravou pohodovou lyži, na které se nebudou trápit, ale poskytne jim stále dostatečně sportovního ducha. Martin stráví každoročně na sněhu kolem 30 dnů a ani chvílku na sobě nepřestává pracovat.


Roman Krulich

S trochou nadsázky bychom mohli říct, že Roman je už nestorem českého instruktorského lyžování. Výukou lyžování se živí už 13 let a svých každoročních 100 dnů na sněhu se nechystá za nic jiného jen tak vyměnit. V zimě ho najdete nejčastěji v Harrachově nebo v Rokytnici nad Jizerou, v létě pak ve stejné lokalitě působí jako instruktor outdoorových aktivit. Je držitelem licence Apul B.


Roman Kubát

Další Roman v pořadí už na sněhu také tráví nějaký ten pátek. Jako profesionální učitel lyžování má odkrouceno 15 sezon, je členem lektorského sboru Apul a držitelem licence ISIA Card. V současné době vede svůj obchod s horolezeckým a skialpinistickým zbožím ve Vrchlabí, pokud má volno, je na kopci ve Špindlerově Mlýně, a když to přes den nevyjde, vyráží alespoň vpodvečer na skialpy.


Ivo Nejdl

Ivo je dravý jezdec, kterému není žádná lyže přes 185 cm cizí. Spíše naopak. Libuje si v rychlé agresivní jízdě a v lyžích, které většina lyžařů považuje díky jejich vykrojení za „rovné“. Přesto při svých výjezdech do zahraničí tráví dost času mimo sjezdovky a je tedy ideálním hledačem té nejlepší allmountainovky.


Ondřej Novák

Byť působí v současné době jako pisálek a zástupce šéfredaktora Snow, daří se mu stále trávit na sněhu minimálně 180 dní v roce. Lyžování je pro něj vášeň, kterou vyměnil za dobré bydlo a jako profesionální instruktor a privátní trenér se na „prknech co znamenají svět“ pohybuje už 19 let. Je držitelem licence ISIA Card a autorem projektu zdokonalovacího lyžování Skiwithme.cz.


Ivo Pejčoch

Druhý Ivo mezi testery je bývalý a dlouholetý instruktor, který pracoval několik let v lyžařských školách po celém Rakousku. Dnes je domestikován blízko německých hranic a do Garmische si jezdí zalyžovat třeba i na jeden den, prostě kdykoliv mu zbude chvilka volného času. Allmountainové lyže jsou mu vlastní ať už na lyžování, nebo telemark.


Zbyněk Pokorný

Lyžování se věnuje už hezkou řádku let, jako instruktor lyžování a telemarku má za sebou plných 8 sezón a nejvíce času dnes tráví na lyžích na Šumavě, v Rakousku a Švýcarsku. Ve volném času ale lyžuje hlavně se svojí rodinou a věnuje se outdoorovým aktivitám. Je držitelem licence ISIA Card.


Ivan Požár

Nestor (nejen) diskusního fóra Snow, odborník z řad amatérských lyžařů hobíků, milovník dlouhých lyžích, na kterých piluje techniku, kdykoliv se naskytne příležitost, je rozhodně vhodným vzorkem uživatele allmountainů, které jsme měli možnost testovat.


Jan Roboš

Honza je jedním ze sportovních lyžařů, kterého jsme na test pozvali jako typického zástupce uživatelů allmountainů. Nepostižen instruktorskými licencemi či závodní minulostí, tráví na sněhu zhruba 30 dní v roce, doplňuje svůj arzenál o delší a delší lyže, a když nemůže lyžovat na sněhu, vynahrazuje si to alespoň na vodě.


Jakub Synek

Jakub je dalším ze zástupců hobíků v našem testérském týmu. Většinou lyžuje na obřačkách, ale díky našemu testu se mu podařilo objevit i kouzlo allmountainů a moc bych se nedivil, že už má nějaké ve své rozsáhlé sbírce lyží. Začínal lyžovat relativně nedávno, ale lyžování ho pohltilo tak, že dnes na sněhu tráví i 40 dnů v roce.