V Söldenu jsme lyžovali v minulém týdnu po dva dny a počasí bylo jako z obrázku – slunce, modrá obloha a 10 stupňů k tomu. Pro jistotu doplním, že u teploty je znaménko plus. Díky tomu se jelo autem pohodlně až na parkoviště buď pod Rettenbachem, nebo Tiefenbachem. My začali lyžovačku na Tiefenbachu, který je posetý převážně modrými sjezdovkami. Do nějakých 10 hodin jsme mohli ještě narazit na manšestr, pak už sníh měknul, nicméně lyžovat se dalo velmi slušně bez velkých boulí až do dvou hodin odpoledne.


I když míváme sportovnější ambice, modré sjezdovky na Tiefenbachu nás nijak neurážely – naopak, oblíbili jsme si je pro pohodové carvování bez námahy a sympatická je i jejich přehlednost sjezdovek připomínající lyžařské náměstí.


Na prudší, tedy červenou sjezdovku na Tiefenbachu, se musí poměrně dlouhým kotvovým vlekem. Výhodou sjezdovek u vleků je ale vždy větší „liduprázdnost“, a i když se na části svahu trénovalo, pořád zbývalo dostatek prostoru.


Chcete originální fotku z Tiefenbachu? Nechte se vyvézt kabinkovou lanovkou až na vrchol, popojděte pár metrů k mostku, ke krabičce přiložte skipas a zaujměte pózu – kreativitu si promyslete dopředu, automatický fotoaparát vám po přiložení dá totiž pouhé 3 vteřiny. :-) Abyste si fotku mohli prohlédnout, nezapomeňte si před jeho vrácením poznamenat číslo skipasu!


Rettenbach už byl jiné kafe! Stín je tam déle, takže sjezdovky vydržely dlouho tvrdé. Nejlepší kombinace tedy byla: Tiefenbach dopoledne, Rettenbach odpoledne. Na Rettenbachu najdete známou „svěťákovou“ sjezdovku, my jsme se však ještě necítili v takové formě, abychom brousili černou sjezdovku, a přenechali jsme ji tak lyžařské reprezentaci, v níž nechyběly ani tváře světového poháru – třeba Mikaela Schiffrin.


Naší nejoblíbenější sjezdovkou (snad za celou podzimní lyžovačku!) se stala modrá č. 32 vedoucí od výstupní stanice kabinkové lanovky Schwarze Schneid II. Ve stínu byla sice poměrně ledovatá, takže ostré hrany byly třeba, jakmile jsme se ale dostali na prosluněnou pasáž, byla pista tak akorát na to vykrajovat dlouhé oblouky. Díky velké šířce této sjezdovky se navíc lyžařská veřejnost rozprostřela prakticky do liduprázdna.


Pokud jste opravdu zapálení fanoušci Söldenu, možná budete uvažovat o koupi nějakého suvenýru, s nímž ho budete dobře reprezentovat – třeba lyžařské bundy s logem Söldenu. Ta je k zakoupení jak ve všech půjčovnách na ledovci, tak v některých sportovních obchodech přímo dole v městečku.


Na oběd jsme vybírali ze samoobslužné restaurace na Tiefenbachu nebo Rettenbachu. Co se týče nabídky jídla, mezi sebou se moc neliší. V obou si můžete objednat z typické tyrolské nabídky – od špaget přes pečená žebra až po jablečný štrúdl s vanilkovou polevou. Na Tiefenbachu jsou uvnitř restaurace sedací pytle na relax, na Rettenbachu zase můžete při kávě (2,50 eura) sledovat trénující reprezentaci na černé sjezdovce.


A na závěr tip, kde v Söldenu složit na noc hlavu – rodinný penzion na konci města Sölden směrem na Obergurgl. V podstatě se nachází přímo na křižovatce, odkud se z hlavní ulice v Söldenu odbočuje směrem na Rettenbach. Za večerní zábavou je to jen 1 km, takže nic, co by se nedalo ujít. Parkování přímo u penzionu i lyžárna jsou samozřejmostí. Pro ty, kdo raději jezdí skibusem – zastávka je 50 m odtud.


Pokojíčky jsou útulně zařízené a nechybí ani čokoládový bonbon na peřině. Každý pokoj má i svůj balkon. K dispozici jsou jedno-, dvou- i třílůžkové pokoje a také rodinné apartmány. Noc pro jednoho vyjde na 40 eur včetně snídaně formou bufetu, při níž nechybí ani dobré latté nebo cappuccino.

Více na www.Pension-Pitze.at!


Sölden v kostce:

Vzdálenost z Prahy (přes Plzeň, Mnichov, Innsbruck):   6 h 33 min
Celodenní skipas dospělý:   50 eur
Celodenní skipas mládež (1996 – 2000):   38,50 eur
Celodenní skipas dítě (2001 – 2007):   25,50 eur
Celodenní skipas senior (muži 1951 a více, ženy 1956 a více):   43, 50 eur
Parkování:   zdarma přímo na ledovcích Rettenbach a Tiefenbach, mýtné v ceně skipasu


Ceny skipasů jsou uvedené ve vedlejší sezoně do 18. 12. 2015.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!Ledovec jsme brázdili v novém modelu lyží Fischer RC4 World Cup RC, sportovní výkony jsme měřili hodinkami Garmin Fénix 3 a z dalšího vybavení nám sloužilo oblečení Halti, brýle a helmy Smith a ponožky Lenz.