Nohy jsou velmi citlivé a reagují na každý tvar boty. Pokud nemají dostatek prostoru a pohodlí, může dojít k trvalému poranění a nepříjemným zdravotním problémům. Přizpůsobení lidskému chodidlu a pohodlí má u lyžáků na starost polstrování, takzvaná vnitřní bota, která se noze dokáže přizpůsobit. Čím více je polstrovaná, tím menší je riziko otlaků.

Úkolem lyžařských bot je přesný přenos vašich sil na lyže. Důležité je proto pevné spojení lyžáků s vašimi lyžemi.

Než se vydáte do obchodu

Ujasněte si jaký je váš styl jízdy. Pokud lyžujete rychleji a dáváte do oblouku větší sílu, sáhněte po tvrdé botě s co největším flex indexem. Flex index je ve zkratce ukazatel tuhosti obuvi a může vám výběr lyžáků velmi usnadnit.


  • flex index 40-60 se hodí pro úplné začátečníky
  • 60-80 je dobrý pro rekreační jezdce
  • jistější lyžaři mohou sáhnout po flexi 80-100
  • pro sportovnější jízdu se hodí 100-120


Vyšší tuhost je pro většinu jezdců nevhodná.

Výška a váha

Těžší a vyšší lyžaři dávají do oblouku větší sílu a působí na ně delší pákou. Potřebují proto tužší obuv. Ještě více než u jiných bot je důležité si lyžáky pořádně vyzkoušet. Na zkoušení lyžáků si obujte ponožky, ve kterých budete lyžovat. Pokud si nejste jistí velikostí, zvolte boty o kousek menší. Po zapnutí všech přezek byste měli cítit, že se palec dotýká špičky. Pata by však měla držet pevně. Vnitřní bota se po několika dnech roztáhne až o půl čísla.

Jak správně obout malé lyžaře

Při nákupu lyžáků pro děti naopak zvolte velikost o číslo větší, která umožní dětskému chodidlu zdravě růst. Noha v ní však nesmí příliš „plavat“, nedocházelo by pak k přesnému přenosu síly a lyžování by si dítě vůbec neužilo.

Do úplných začátků jsou nejlepší lyžáky se zadním vstupem a jednou či dvěma přezkami. Lyžařské sjezdové boty s předním vstupem a třemi čtyřmi přezkami kupujte, až dítě zvládá alespoň základy kročného oblouku.

Určitě nekupujte dětem příliš velké lyžáky, do kterých časem dorostou. Pokud máte strach, že dětem během sezony poroste noha, půjčte jim lyžáky z půjčovny nebo je kupte v lyžařském bazaru.

Skeletová metoda

Vyndejte z lyžáků vnitřní botičku a vstupte v ponožce do skeletu tak, aby se palec dotýkal vepředu. Podle stylu jízdy by se pak měla lišit mezera mezi patou a zadní stěnou boty.
Pro pohodlné rekreační lyžování je vhodná mezera do 1,5 cm.

Kolik přezek?

Nejrozšířenějším typem lyžařské obuvi pro dospělé jsou boty s předním nástupem a čtyřmi přezkami na zapínání. Opět se objevují i boty se 2 a 3 přezkami, které se snadněji obouvají a pro mnoho lidí jsou pohodlnější.

Pro nejmenší lyžaře volte boty s jednou přezkou a zadním nástupem, díky kterému se snadněji obouvají. Jsou pohodlné, ale přenos sil není tak přesný jako u více přezkové obuvi s předním nástupem.

Jak o lyžáky správně pečovat, aby dlouho vydržely?

Lyžáky nikdy nenechávejte mokré nebo propocené. Pořiďte si vysoušeče obuvi, které boty šetrně vysuší. Ty lepší vysoušeče s UV zářičem dokonce likvidují bakterie a zamezí také jejich tvorbě.

Pokud vysoušeč nemáte, vyndejte vnitřní botičku a vysušte ji aspoň v teple.

Poslední krok k pohodlnému dni na svahu

V dnešní době si můžete vybrat z nepřeberného množství lyžařských ponožek. Ty kvalitnější mají dokonce polstrování, zabraňující vzniku nepříjemných otlaků. Často jsou vyrobeny z antibakteriálních materiálů, které předchází tvorbě bakterií a nepříjemného zápachu. V kombinaci s vnitřní botičkou lyžáků vám správně zvolené ponožky umožní strávit příjemný den na svahu s nohami v pohodlí a teple.