Předpověď, nebo obrázek? Omalovánky s čísly

Nejzrádnější jsou předpovědi čtenářsky nejsrozumitelnější, tedy ty, které pro vybrané místo malují sluníčka a obláčky spolu s teplotami. Vytvářejí často mylný dojem, že jsou pečlivě zpracované právě pro dané území. Není výjimkou, že hodnoty jsou předpovídané na týden i více dopředu. Jejich problém tkví v tom, že zobrazují jen jednu, zpravidla nejpravděpodobnější variantu počasí jednoho konkrétního předpovědního modelu - počasí se ale může vyvinout trochu, nebo i úplně jinak.

Oblíbená, ale obecná „norská“ předpověď

Velmi oblíbené je „norské“ počasí Yr.no, které jako 9denní výhled zobrazujeme u všech významnějších lyžařských středisek v sekci Počasí na SNOW.cz. Předpověď se vztahuje k ubytovacímu středisku, zpravidla jde tedy o městečko či vesničku v údolí.

Nemálo českých lyžařů, a dokonce i provozovatelů středisek, má s touto předpovědí velmi dobré zkušenosti – předpovědi přitom vycházejí z globálního evropského modelu (ECMWF), jakési nadstavby všech národních a místních modelů, a nezohledňují místní mikroklima. Devět dní je i pro dnešní meteorology a jejich superpočítače dost odvážná předpověď, zvláště s podrobnostmi jako úhrn srážek na desetinná místa.

Přesná předpověď pro lyžaře?

U většiny lyžařských středisek najdete v sekci Počasí na SNOW.cz kromě „norské“ předpovědi také tzv. Lyžařskou předpověď počasí, vztaženou pro nadmořskou výšku sjezdovek (zvlášť údolí a vrchol). Tato předpověď pochází z německého modelu ROMSys, který stojí na americkém globálním předpovědním modelu GFS. Ačkoliv podobně jako „norské“ počasí velmi podrobně předpovídá teploty, oblačnost i množství nového sněhu na týden dopředu, i u něj je nutná obezřetnost. Pokud se oba modely výrazněji liší, dá se očekávat, že se předpověď ještě změní.

Horská předpověď pro Alpy

Předpovědí počasí pro alpskou oblast se nejpodrobněji zabývá rakouský meteorologický ústav ZAMG, jehož předpovědi rovněž najdete v sekci Počasí na SNOW.cz, ovšem jen u vybraných alpských středisek. Předpověď se týká horských poloh, zpravidla nejvyššího vrcholu ve středisku.

ZAMG vychází z „evropského“ předpovědního modelu, který si však upravuje, a tak jsou ve výsledcích zohledněna i mikroklimatická specifika, zejména Rakouska a sousedních alpských zemí. Tato předpověď bývá zpravidla nejspolehlivější, zejména co se týče oblačnosti a množství srážek (nového sněhu). Předpovědi z dílny ZAMG se objevují i na mnoha jiných lyžařských portálech, např. Bergfex.

Proč se předpovědi liší? Čím vyšší rozlišení modelu, tím přesnější předpověď

Každý model sestavuje předpověď z trochu jiných dat, jiným způsobem a pro jinak velké území. Není tedy divu, že i výsledky bývají různé. Obecně vzato nejméně podrobné (či lépe řečeno citlivé k místním odlišnostem, mikroklimatu apod.) jsou z principu globální předpovědní modely, zato dokáží určit trend na poměrně dlouhou dobu. Lokální předpovědní modely jsou proto úspěšnější v krátkodobé předpovědi, nedokáží ale zase předvídat počasí na delší období. V horách bývá předpověď spolehlivá zpravidla na 3 až 5 dnů, déledobější výhledy je nutné považovat jen za momentálně nejpravděpodobnější trend, který se ale může i citelně změnit.

Předpovědi z více zdrojů u jednoho střediska mohou čtenářům SNOW.cz lépe napovědět, nakolik je situace (ne)vyzpytatelná – podle toho, zda se předpovědi pro dané místo a nadmořskou výšku alespoň zhruba shodují. Často tomu tak bohužel není, a to z prostého důvodu. Počasí je příliš živý organismus na to, aby byl jeho stav o mnoho kroků dopředu přesně předvídatelný. Zatímco na jeden, dva nebo tři dny předem se dají výsledky (teplota, oblačnost, srážky, vítr) poměrně úspěšně předpovídat, s každým dnem navíc je to čím dál větší loterie. Neboli rozptyl možných výsledků rychle roste.

Větší smysl má sledovat celkovou povětrnostní situaci, tedy kde se asi budou nacházet jednotlivé tlakové níže a výše, z čehož vyplyne, jestli bude spíš relativně teplo, zima, vlhko, nebo sucho. Ocitneme-li se na hranici jednotlivých tlakových útvarů, pak jen malá změna jejich polohy může znamenat velké změny ve „výsledku“ počasí – předpovědi za těchto situací jsou ještě nejistější než obvykle.

Nadhled globálních předpovědních modelů

Celkovou povětrnostní situací na Zemi se zabývají globální předpovědní modely. Nejznámějším z nich jsou americký GFS (Global Forecast System) a evropský ECMWF (The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). Jejich hlavní nevýhodou je, že mají tzv. nízké horizontální rozlišení (např. 13 km u modelu GFS, 9 km u ECMWF), tedy sestavují jednu „předpověď“ vždy pro poměrně velké území.

Jejich sledování samozřejmě vyžaduje alespoň základní schopnost rozluštit synoptickou mapu, nicméně modely na mapě barevně zobrazují i teploty a srážky (déšť, sníh), u nichž se obejdete zcela bez meteorologických znalostí. Je dobré vědět, že národní a regionální předpovědní modely více či méně vycházejí právě z těchto dvou globálních modelů, které si „na míru“ upravují. Není vůbec výjimkou, že každý z globálních modelů maluje následující vývoj úplně jinak – americký může očekávat oteplení, evropský ochlazení. Záleží jen na tom, jak nasimulují pohyb tlakových útvarů. Jednotlivé meteorologické služby se pak podle své úvahy kloní spíš k jednomu, nebo k druhému. Český hydrometeorologický ústav je zjednodušeně řečeno spíš konzervativní, a tak jsou v nejistých situacích jeho předpovědi „něco mezi“ oběma extrémy, i když je třeba zřejmé, že buď nastane jeden, nebo druhý. To je právě ta zrádnost všech „obrázkových“ předpovědí, které zobrazují jen výsledky toho nejpravděpodob­nějšího scénáře. Některé povětrnostní situace mohou mít přitom hned několik řešení a i to nejpravděpodobnější může mít „naději“ třeba pouhých 35 %.

Vlastní předpovědní modely, zpracovávané národními a regionálními meteorologickými službami, vždy více či méně vycházejí ze zmíněných globálních modelů. Tyto regionálně upravené předpovědi mají zpravidla vyšší spolehlivost, neboť sestavují předpověď pro podrobněji členěné území (mají tzv. vyšší rozlišení), a lépe tak zohledňují jeho povětrnostní odlišnosti (mikroklima).

Pro nejhrubší orientaci tedy poslouží v podstatě jakýkoli server o počasí, ovšem s rizikem, že jeho „předpověď“ zobrazuje jen jednu z mnoha variant vývoje počasí. V sekci Počasí na SNOW.cz můžete porovnat předpovědi z více předpovědních modelů, vycházejících jak z globálních (americký GFS, evropský ECMWF), tak z lokálních modelů s přesnějším rozlišením (ICON 6,5 km, ZAMG 1 až 5 km).

V každém případě stojí za to se poohlédnout i po místním zdroji předpovědi počasí, zpracované národní či regionální meteorologickou službou. Její předpověď zpravidla nenajdete na obecných serverech, často ani na stránkách lyžařských středisek daného regionu, je tedy potřeba navštívit přímo příslušné webové stránky.


Kde najít podrobnou předpověď počasí pro dané území - Česko i Alpy

Česko - podrobná dvoudenní předpověď Aladin
Nejpodrobnější předpověď pro území České republiky počítá numerický model Aladin, a to na 54 hodin. Jeho srozumitelným výsledkem jsou meteogramy – grafy zobrazující průběh teplot, oblačnosti či srážek v čase. Vychází z globálního předpovědního modelu ARPEGE s rozlišením 15 km, který Aladin, sestavovaný v ČHMÚ, zpřesňuje pro území České republiky na 2,3 km (4,7 km do r. 2019).

Alpy – výhled počasí podle horských skupin Alpenverein / ZAMG
Velmi fundovanou předpověď pro alpskou oblast vydává rakouská meteorologická služba ZAMG na webu německého alpského svazu Alpenverein (v němčině). Předpověď je členěna podle jednotlivých horských skupin s ohledem na to, že v mimořádně členitých Alpách mohou vlivem horských překážek (návětří, závětří) nastat výrazné rozdíly v počasí i na poměrně malém území, což globální modely nejsou schopny postihnout. Kromě obrázkové předpovědi je velmi užitečný stručný výstižný komentář popisující celkovou povětrnostní situaci nad Alpami i případné nejistoty dalšího vývoje.

Rakousko - podrobná předpověď pro Rakousko ORF / ZAMG

Itálie - Jižní Tyrolsko - obecná i horská předpověď Wetterdienst Bozen

Itálie - Trentino - předpověď Meteo Trentino

Itálie - východní Dolomity (Benátsko) - předpověď ARPA Veneto

Itálie - Lombardie - předpověď ARPA Lombardia

Švýcarsko - předpověď Meteo Schweiz


Komentář k celkové povětrnostní situaci ve střední Evropě

Velmi zajímavě zpracovaný dlouhodobý výhled – z pohledu Německa, ale většinou se dá využít i v ČR – nabízejí německé stránky Wetterprognose-Wettervorhersage (v němčině). Jde o slovní komentář toho, co hlavní modely předpovídají. Nedozvíte se konkrétní počasí v konkrétním místě, ale celkový trend a z toho plynoucí přibližný charakter počasí. Komentář se věnuje i pravděpodobnosti jednotlivých situací, jako co se stane, když nastane to a ono, a díky porovnání jednotlivých modelů přináší velmi cenný nadhled nad povětrnostní situací.


Aktuální počasí v lyžařských střediscích na SNOW.cz