V rodině testů publikovaných časopisem SNOW má WorldSkiTest (WST) své stálé místo. A zcela kriticky a upřímně – veškerý lesk akce se snažíme ignorovat a jdeme po té nejhlubší informaci – detailní hodnocení podepsané testéry tak, jako je najdete ve SNOW 93 (a nyní na snow.cz) nenajdete v žádném jiném periodiku, které je partnerem WST, než ve SNOW. Rozmáchlá slovní hodnocení si odpouštíme, u tohoto testu se koncentrujeme na podstatu, na čísla. Věřte, že by z vyprodukovaného materiálu, který máme k dispozici – obsahuje třeba test designu, fashion show, test juniorských a dalších kategorií atd. – šla udělat polovina časopisu, ne-li celý. My pro vás preparujeme jenom kostru toho nejpodstatnějšího: je to sice na studium malinko náročné a zhuštěné, ale vzhledem k další záplavě informací o lyžích máme za to, že to takto stačí.

Přestože u vlastních redakčních testů od kvantitativních hodnocení ustupujeme a obecně myslíme, že slova řeknou více, data z WST přesto vnímáme jako mimořádně cenná. Zejména pro to, že jsou neobvykle transparentní: za což může už uvedená otevřenost hodnocení jednotlivých a podepsaných testérů. Víte přesně, kdo si o lyži co myslel, jak ji v jakém směru oznámkoval, jak hodnotil ostatní lyže – a to se cení! Logicky z toho také mimo jiné vyplývá, že s výsledky nelze manipulovat.

Naše testovací portfolio pak WST doplňuje i právě proto, že ostatní námi publikované testy jsou jinak téměř čísel prosty a tušíme, že i mezi našimi čtenáři je dost technokratů, kteří se raději než o slova opírají o statistický výstup v podobě čísla či skupiny dat.

Navíc objektivitě výstupních dat – a tedy obsahu čísel – prospívá i kamufláž lyží; nejsme naivní, abychom nevěděli, že lyži či řekněme aspoň značku člověk z přelepené lyže nevydedukuje (tvar, deska a vázání, špička, skluznice), ale z vlastní zkušenosti víme, že to přinejmenším hodně zmate – pokud vám nastavuje a nandává lyži externí servisman a vy si ji nemůžete osahat a podívat se na skluznici, funguje kamufláž skoro dokonale.

A nakonec i dlouhá řada osobností, které se s WST dlouhodobě spojují a spoluvytváří jeho tvář, je dalším důkazem toho, že to Rakušané dělají dobře. Snad to podobně jako my budete vnímat i vy a vyzobete si z testu další data do vašeho předvýběru favoritů.

FAKTA

WST 2015: 24.–27. března 2015, SkiWelt Wilder Kaiser Brixental – Scheffau, Tyrolsko
Organizátor: Gerhard Brüggler
Vedoucí testu: olympijský vítěz Franz Klammer
Hlavní rys WST: černě maskované lyže
Testéři: pestrá skupina – bývalí a aktivní lyžařští závodníci, amatérští závodníci, lyžaři-požitkáři, vyznavači sjezdovek i freeridu a úplně normální lyžaři různého věku a dovedností
Kategorie: slalomky, sportovní lyže, dámské sportovní lyže, allmountain, univerzálky (allround), juniorské obřačky, juniorské twintipy a lyže kategorie open
Průběh testu:
WorldSkitest probíhá jako slepý test. Všechny testovací lyže jsou přelepeny černou páskou a vybaveny vázáním z půjčovny – žádný testér neví, jakou lyži právě testuje. Na uzavřené části testovací sjezdovky – v tzv. depu – nastavuje vázání náš nezávislý servisní tým. Každou testovací lyži testuje testér pouze jednou. Po každé jízdě na vyhrazené sjezdovce vyplnil testér hodnoticí dotazník. Ze všech testovacích formulářů byl na konci spočten průměr, který vedl k závěrečnému výsledku. Díky kamufláži lyží, vybrané a pestré směsi různých testérů s rozdílnými jízdními schopnostmi a rozdílnými nároky na testované lyže, stejně jako díky velké rozmanitosti modelů lyží má WST enormní vypovídací sílu.

Testéři

Spousta mezinárodních, aktivních a bývalých vrcholových sportovců jako Max Franz, Bernadettte Schild, Cornelia Hütter, Reinfried Herbst, Vincent Kriechmayr, Thomas Krautschneider, čerstvá mistryně světa ve skikrosu Andrea Limbacher, jihotyrolský vicemistr světa ve sjezdu Dominik Paris, olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa Stephan Eberharter, dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa Petra Kronberger, olympijský vítěz Fritz Strobl, dvojnásobný mistr světa ze Švýcarska Michael von Grüningen, dvojnásobný stříbrný medailista z paralympiády Matthias Lanzinger, bobový olympijský vítěz a mistr světa Andreas Linger, bývalí vrcholoví sportovci jako Ingrid Salvenmoser, Daniel Mahrer, Mitja Valencic a Christian Mayer, dvojnásobná mistryně světa v jízdě v hlubokém sněhu Daniela Schuster, freeriderky Birgit ErtlTine Huber, místní i mezinárodní žurnalisté a mnoho dalších.
Worldskitest 2015
Otestujte lyže zdarma!

Pro čtenáře SNOW nabízí Testcentrum Harfasport půjčení lyží na jeden den zdarma!

Více informcí hledejte zde.