Štrbské Pleso

Na Štrbském Plese byly v sobotu v provozu všechny sjezdovky, a kdo zvládl přijet na první jízdu, mohl svými lyžemi „malovat“ do čerstvého prašánku, který sjezdovky pokrýval. Překvapivě se mi sjezdovky osobně líbily víc až kolem poledne, kdy už byly pevněji uježděné a lépe se do nich daly vykrajovat carvingové oblouky.


Dáte-li se z nejvyššího bodu střediska doprava, narazíte na červenou sjezdovku Furkotku – líbí se mi její zvlněný profil, kdy se pravidelně za sebou střídají malá náměstíčka s krátkými prudšími hangy. Navíc je tak akorát dlouhá a má vlastní sedačku, takže vše ubíhá mnohem rychleji, než když sjíždíte pokaždé až na nejspodnější stanici lanovky.


Kdo má rád přehlednost, bude se mu líbit sjezdovka Solisko, kterou nelze charakterizovat jinak než jako rozlehlé prostranství, na němž se za pohodové jízdy můžete kochat i krásnými panorámaty. Zatímco však horní polovina této sjezdovky je široká až až, dolní polovina zvaná Esíčko je mnohem užší a hlavně ve dvou za sebou jdoucích zatáčkách s hranou je potřeba být kvůli ne zcela přehlednému úseku obezřetný. Sklon na Esíčku je však více než sportovní, takže je to i něco pro „závoďáky“.


Na Štrbském Plese jsme měli tu čest polyžovat i s bývalými československými reprezentantkami Milenou Parobekovou a Lenkou Jarošovou. I ony mají v oblibě spíše Furkotku, na které předvedly svůj sjezdařský um a otestovaly závodní lyže Fischer a stav sjezdovek chválily ještě odpoledne.


Gastrozařízení se na Štrbském Plese situují u dolní i horní stanice lanovky Solisko. Zatímco nahoře jde spíš o chaty s teráskou a výhledem na hory, dole najdete poměrně velkou samoobslužnou restauraci Slalom. Ve Slalomu podávají teplá jídla všeho druhu – od halušek přes guláš až po steak z lososa. Ceny hlavních jídel se tu pohybují průměrně okolo 7 eur. Restaurace ve Vysokých Tatrách přitom nikdy nezklamou lákavě vyhlížejícími dortíky.


Na Štrbském Plese je celoročně cítit jakýsi nádech vánočních trhů v podobě dřevěných stánků s teplým trdelníkem, svařákem nebo tatranským čajem. Pokud nemáte rádi zalidněná místa, této zóně se vyhněte. Pokud jste ale fanoušci suvenýrů a voňavých teplých nápojů, směle postupujte dál. Po ruce je tu navíc oblíbený kulatý aprés-ski stan, kde to po lyžování – ale i při něm - žije!


Na Štrbské Pleso se můžete vydat vlakem Českých drah, přičemž dostanete po předložení jízdenky slevu 20 % na denní skipas (více na www.cd.cz/CDSKI). Nově vás Pendolino doveze až do Štrby, odkud navazuje rovnou zubačka na Štrbské Pleso. Chcete-li být první na sjezdovce, nasedněte na noční lůžkový vlak jedoucí z Prahy ve 23:42 h a ráno jste v 6:50 h ve Štrbě - s navazující zubačkou stíháte v pohodě první lano.Tatranská Lomnica

Stejně jako na Štrbském Plese i v Tatranské Lomnici připadlo přes noc 10 cm prašanu. Kdo tedy nechtěl „malovat po sjezdovkách“, podepisoval se do prašanu v blízkosti sjezdových tratí.


Zatímco horní část byla zahalená do mraku, ve spodní části byla už viditelnost mnohem lepší. O to víc byla ale spodní půlka zalidněná, takže kdo chtěl lyžovat komorněji, vyjel až na Skalnaté Pleso.


Mou oblíbenou sjezdovkou dne se stala trať Čučoriedky, kde bylo mnohem méně lidí, než ve spodní části pod Štartem, navíc tu byl znát poctivý podklad technického sněhu, když se za celý den na trať nezakutálel jediný kamínek.


V Tatranské Lomnici se můžete občerstvit na mnoha pozoruhodných místech. Tím nejluxusnějším je kaviareň Dedo na Lomnickém Štítě – tady si ale připlatíte nejen za občerstvení, ale také za výjezd lanovkou, kterou je potřeba rezervovat nějaký ten čas dopředu. Kromě restaurace na Skalnatém plese a restaurace Pizza Pasta na Štartu můžete zahnat hlad i žízeň v největším aprés-ski stanu v Tatrách. Horkou čokoládu se šlehačkou si pak můžete vychutnávat venku v lehátku nebo v sedacím pytli.


V Tatranské Lomnici je v plném provozu i lyžařská škola Maxiland. Aréna pro děti je bezpečně ohraničená, takže zabraňuje kolizi s jinými lyžaři. Ski babysitting a animační programy jsou pak na programu každý den. Děti do 12 let mají dvouhodinovku za 42 euro.


Vysoké Tatry v kostce

  • Vzdálenost z Prahy – 562 km
  • Celodenní skipas dospělý – 33 eur
  • Celodenní skipas Junior (roč. 2001 - 2009) – 27 eur
  • Celodenní skipas dítě (roč. 2010 a mladší) – 24 eur
  • Celodenní skipas Senior (roč. 1946 - 1955) – 27 eur
  • Parkování:
    • Tatranská Lomnica – zdarma vedle nástupní stanice
    • Štrbské Pleso – zdarma u hotelu FIS (malá kapacita), zdarma centrální parkoviště nad železniční stanicí (možnost skibusu do střediska)


ceny skipasů v hlavní sezoně od 23. 12. 2016 do 19. 3. 2016V sobotu jste mohli na Štrbském Plese zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH a také rukavice LEVEL. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG. Do střediska nás bezpečně dovezla čtyřkolka HYUNDAI Tucson.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: