Schladming krok za krokem (1. díl): lyžařská houpačka čtyř vrcholů

Schladming krok za krokem (2. díl): Planai

Schladming krok za krokem (3. díl): Hauser Kaibling

Schladming krok za krokem (4. díl): Hochwurzen

Schladming krok za krokem (5. díl): Reiteralm
Nejlepší a nejrychlejší přístup do tohoto dvoupatrového areálu zajišťuje kabinka Silver Jet s moderním a vybaveným nástupním terminálem přímo od parkoviště u hlavní údolní komunikace. Alternativou je výjezd z Pichlu, kde se ovšem jedná o další historickou a dlouhou dvojsedačku Reiteralm I, která má navíc zhruba ve čtvrtině své délky, u několika větších ubytovacích kapacit, ještě druhou (pouze nástupní) průjezdní mezistanici.

Druhé, horní patro areálu, je obsluhováno dvěma bublinami – čtyřkou Sepp´n Jet (opět viz Josef Sepp Walcher), navazující na pomalou dvojsedačku a končící na modré placce pod vrcholem, a šestkou Gasselhöhebahn, která lyžaře vyváží až na samotný vrchol. Podobnost s Hochwurzenem navozuje i náročnost tratí, protože barvu modrou zde mají pouze cvičné a propojovací svahy, zatímco veškeré hlavní tratě jsou barvy červené.


Reiteralm - rychlá šestka


Expertům na dohled

Místní hlavní sjezdovkou je červená jednička, která je ve své horní části členitější a mírnější, s proměnným sklonem, zatímco ve druhé části, v širokém lesním průseku, nabírá svižnější sklon, díky kterému je využívána závodními týmy jako tréninková, podobně jako sousední sjezdovka č. 3, která je obsluhována dvěma souběžnými kotvami, respektive je dostupná z vrcholu černou tratí.


Druhou páteřní tratí je taktéž červená dvojka, kde při sjezdu až z vrcholu je možné mimo traverzu využít i variantu krátkého černého úseku. V horní části podél čtyřsedačky je pak trať mírně členitá a spíše modré barvy, aby pak ve spodní části nabrala charakter více do červena. V horní části je také měřený úsek, zde ovšem vcelku plochý. Pod vrcholem se ještě nalézá kotva se dvěma variantami modré sjezdovky.


Náročné lyžaře určitě zaujmou i ostré a ve spodní části i trochu členité červené sjezdovky podél bokem položené kabiny Preunegg Jet, které mimo své obtížnosti vynikají i zajímavým převýšením přes 700 výškových metrů. Ve střední části Reiteralmu se plošších úsecích tratí nalézá několik krátkých cvičných vleků, kdy dva z nich lze v případě potřeby použít i pro přesun z jedné lyžařské strany kopce na druhou bez nutnosti výjezdu až nahoru sedačkou.


Reiteralm - dvojsedačka střední část.


A jedeme do finále

Návrat kdo údolí umožňuje několik sjezdovek, kdy tou nejfrekventovanější je široká Finale Grande, která má na začátku i černou pasáž, již je ovšem možné objet. Jedná se o široký a rovný přehledný rychlý červený svah, který zde také patří k těm náročnějším. Alternativou je členitější a o něco mírnější červená 1a, kde první polovina vede v lese a druhá již po místních loukách a kde je v nejnižší pasáži lyžařský provoz při křížení místních komunikací řízen i značkami (auta zde logicky mají přednost :-) ).


Poslední variantou sjezdu, a to do Pichlu, resp. k přejezdu na Hochwurzen, je nahoře modro-červená sjezdovka 2a/2b s variantou krátké černé vložky. Ve spodní třetině se jedná už o náročnou a členitou červenou, která se vine poblíž místních chat a hotelů a také několikrát překonává silnici.


Reiteralm - Finale Grande


Černá čtyřka pro odvážné

Reiteralm se se může pochlubit trojnásobným oceněním za kvalitní úpravu a zabezpečení svých tratí, která je ovšem na vysoké úrovni i na ostatních vrcholech houpačky. Lyžařskou zajímavostí pro dobré lyžaře je Black Quartett, který tvoří 4 místní černé sjezdovky – Black Queen, Black Power, Black Horse a Black Rose, kdy ta poslední se pyšní sklonem až 80 %. Ve všech čtyřech případech jde ale o vcelku krátké tratě.