Diváci budou mít možnost zhlédnout ty nejlepší snímky o dobrodužných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách.

„Jsem velmi rád, že na premiéru 18. února dorazí filmař a dobrodruh Petr Kašpar, který točí filmy s tématikou extrémních sportů na zemi, ve vzduchu i pod vodou,“ říká manažer festivalu Dan Hála. „Kromě jiných filmových lahůdek budeme promítat nový film Paľa Barabáše, který se věnuje velmi aktuálnímu problému utlačování přírodních národů a jejich marnému boji za své tradice,“ dodává.

Petr Kašpar v rámci cestovatelské přednášky nazvané „Film jako vstupenka do světa dobrodružství“ odhalí zákulisí cestovatelských projektů - od prvosjezdu posvátné řeky Gangy, rastafariánské výpravy na Jamajku až po setkání s tibetskými šamankami – z pohledu filmaře, který se věnuje žánru outdoorového a cestovatelského filmu.

Během festivalu se dozvědí odpověď na otázku, kým vším je Himalaya, ona legenda, kterou nám vítr šeptá do uší, když stoupáme v horách výš a výš. Také si poslechnou příběh jedné polozapomenuté řeky ve snímku Delta Dawn, která už dlouhá léta neviděla moře a o tom, jak se ji dva národy zase snaží s mořem spojit. Mohou se těšit na Paľa Barabáše a jeho dramatický příběh obávaného kmene Suri. Budou mít dost síly národy, které po tisíce let bránit svoje tradice, odolat tlaku moderní civilizace?

Diváci se stanou svědky jednoho extrémního výkonu. Zdolat všech 82 čtyřtisícových vrcholů v Alpách pouze vlastními silami za 80 dní? Ueli Steck a Michael Wohlleben v hlavní roli snímku 82 vrcholů!

Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tohoto tajuplného starobylého národa.