Zima letos vypadá, jak vypadá, s tím se nic neudělá. Klobouk dolů před všemi domácími středisky, která si s nezimou poradí a mají většinu sjezdovek v provozu - jedním z nich je i Bílá. Kromě snowparku a modré sjezdovky Spojovací tedy frčela celá Bílá. Kvůli jarním prázdninám bylo na sjezdovkách docela rušno, přičemž ne každý lyžař byl úplně zdatný, i proto se už po hodině provozu tvořily na sjezdovce měkké muldy. Kdo ale ráno nechyběl na prvním laně, užil si ještě rovnou sjezdovku s varhánky.


Zatímco jižní svahy Bílé jsou mírnější, severní svahy hostí sportovní červené sjezdovky, přičemž na červené sjezdovce FIS se – jak už název napovídá – jezdí i závody. Díky tomu, že byla ráno zavřená kvůli tréninku, vydržela déle tvrdá.


Po obědě jsme se přesunuli na jižní stranu, což obnášelo vyzutí lyží a kousek chůze v přezkáčích přes silnici. Zatímco snowpark byl mimo provoz, sjezdovka Jižní II funguje o sto šest, hlavně díky lyžařským kurzům, které tu k nácviku lyžařských dovedností dětí využívají přívětivého sklonu modré sjezdovky.


Bílá se pyšní jedním z největších a nejvybavenějších dětských parků na Moravě a A instruktoři se nebojí využívat i netradiční výukové prvky. :-) Viděli jsme vše možné od volantů přes kruhy a lyžařský kolotoč až po branky, které děti musely podjíždět. Dětský park je navíc rozdělen na několik oddělených zón, aby si začátečníci a pokročilejší vzájemně nepřekáželi.


Osobně se mi pro děti v parcích hodně líbí malé snowparkové překážky, které jsou přizpůsobené opravdu i těm nejmenším a děti tak můžou rozvíjet další svoje lyžařské dovednosti. Celodenní vstup pro dítě do lyžařského parku je za 180 Kč.


Dalším zajímavým zpestřením pro děti v parku může být i snowtubing. Kruh si sice musí samy povytáhnout nahoru, dolů si pak ale můžou užít terénní vlny, kterých je na krátké rovné trati hned několik.


Netradičním zimním sportem v Bílé je jízda na snowbiku, který si můžete půjčit v půjčovně v hlavním zázemí vedle občerstvení Bi-Fi. Jezdit budete na biku značky Author, jenž se vyznačuje extra tlustými pneumatikami, které vás ve sněhu pěkně vedou. Tipem na projížďku je okruh Bumbálka - Hřebínek - Kmínek - Bobek - Bílá. Oblíbená je i trasa podél potoka směrem na Smradlavu. Ohledně tras rádi poradí přímo v půjčovně. Nově jsou v půjčovně k dispozici i malé snowbiky pro děti.


Pokud neholdujete rychlému občerstvení, zkuste restauraci v hotelu Bauer, kde je k mání kromě tradiční nabídky jídel i výhodnější denní menu. Za 139 Kč tak pořídíte polévku i hlavní jídlo, přičemž výběr zahrnuje až osm jídel - například vepřovou roládu na kysaném zelí nebo kuřecí prso na bylinkách. My jsme ochutnali nudličky z hovězí roštěné na houbách s dušenou rýží a dukátové buchtičky s vanilkovým krémem - a s nejčistším svědomím je doporučíme dál.


Bílá v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 hod 46 min
Celodenní skipas dospělý (16-64 let)     480 Kč
Celodenní skipas dítě, senioři (6-15 let, 65+)     360 Kč
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti u pokladen a cca 50 m od nástupu na lanovku
Ve čtvrtek a v pátek jste mohli opět v Bílé zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL a také vozy HYUNDAI. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: