Pondělí se sice neslo ve znamení sluníčka a modré oblohy, pro změnu to byl ale vítr, který ztížil lyžování. Kvůli němu byl totiž po většinu dne mimo provoz funitel na Chopok, takže jsme si sjezdovku Světového poháru, tedy Pretekársku z Lukové na Priehybu stihli dát jen jednou. Tato sjezdovka jinak patří k těm nejširším a nejpřehlednějším v celé Jasné, obvykle ale také k nejzalidněnějším.


Na sjezdovkách se odpoledne už pochopitelně hledal manšestr těžko a na tratích se davy lidí v kombinaci s měkčím povrchem podepsaly. Kdo ale hledal, našel prázdnou a rovnou sjezdovku i ve dvě odpoledne. Snad je to tím, že je černá Majstrovská lehce odstrčená nebo že jejím hlavním dopravním prostředkem se po vyřazení funitelu stala poma, na kterou byli ostatní lyžaři už „líní“. Nám to každopádně udělalo jedině radost.


Mírnější modré sjezdovky najdete v části Lúčky, která se nachází na pravé straně střediska, díváte-li se z Chopku směrem dolů. Mezi Lúčkami a Priehybou, odkud startuje funitel na Chopok, se můžete po poměrně sportovních sjezdovkách svézt do části Zahrádky. Z Rovné Hoľe vede příjemná červená sjezdovka FIS, která si při relativně pestrém průběhu zachovává prima sportovní sklon.


Další nástupní stanicí na Jasnou je Biela Púť. Odtud se můžete vydat jak směrem na funitel, a tedy Chopok, tak na oranžovou lanovkou Grand Jet do Fun zóny a snowparku na sjezdovce Vrbická. Začátek tratě má podobu terénních vln a mírných skoků, které se dají i bez skákání jen přejet. V polovině se svezete ve skikrosových klopených zatáčkách a ke konci trať přitvrdí velkými big airy ve snowparku. Výhodou horní Fun zóny pro děti je poma po celé její délce, takže se pokaždé nemusí sjíždět až dolů ke Grand Jetu.


Druhý den jsme v Jasné okusili Fresh Track, tedy první stopu, začínající od 7:30. Tradičně je sraz s průvodcem Fresh Tracku na Zahrádkách. Na ranní stopě máte jen pro sebe hned několik sjezdovek na severní i jižní straně Chopku a tratě se vybírají vždy podle aktuálních podmínek. My na Fresh Tracku nejvíc jezdili Slalomový svah, který byl nejlépe upravený a vyhovoval i přehledností, hlavně v dolní části.


Fresh Track od 7:30 do 9:00 vás vyjde na 29 eur a kromě průvodce je v ceně testování lyží Völkl a snídaně v restauraci Rotunda na Chopku. Musím říct, že to nejpříjemnější spočívá v tom, že zatímco ostatní se teprve vydávají na svah, vy už máte odlyžováno na manšestru a vychutnáváte si spišský párek s vajíčky a sklenkou sektu u krbu s výhledem na okolní kopce.


V Rotundě se samozřejmě můžete občerstvit i bez Fresh Tracku - kromě nabídky rumů a dezertů, jimiž je vyhlášen, si tu můžete dát i plnohodnotný oběd. Na výběr jsou brynzové halušky se slaninou (9 eur), boloňské špagety (8,60 eur) nebo hovězí guláš (10,80 eur).


Jižní stranu Chopku jsme dali v úterý jen jednou, protože se tam držela do půlky kopce mlha. Z opatrnosti jsme tedy vynechali černou i červenou Zjazdárskou a zkusili novou modrou sjezdovku Panoráma. Ta byla sice hlavně v horní části poměrně úzká, za to díky točivým serpentinám docela zábavná a nepochybujeme, že nebýt mlhy, užijete si i nějaká ta panoramata.


Mlha na sjezdovkách nám vnukla nápad vyhledat muzeum lanovky Von Roll, které najdete u výstupu lanovky Srdiečko - Kosodrevina. V původní stanici lanovky se dozvíte, jak to bylo s „von-rollkou“, tedy švýcarskou průkopnicí, která propojila jako první severní a jižní stranu Chopku. A najdete tu i další „rekvizity“, dýchající dobovou atmosférou.


Přípravy na Světový pohár v Jasné jsou v plném proudu. Na dojezdu červené sjezdovky Májová z Priehyby do Jasné se už začíná stavět tribuna, kolem sjezdovky pod funitelem se skví červené sítě a snad v každé půjčovně najdete nějaký ten suvenýr spojený se Světovým pohárem v Jasné. V Biele Púti u parkoviště je pak dokonce fan shop Veroniky Zuzulové.


Světový pohár se v Jasné pojede 5. až 6. 3. - v sobotu je na programu obří slalom, který startuje od restaurace Von Roll, a v neděli se závodnice předvedou ve slalomu, jenž startuje o něco níž. Při příležitosti Světového poháru pořádá věhlasný aprés-ski bar Happy End i tématické párty jako bronzová noc (3. 3.), stříbrná noc (4. 3.) a závěrečná sobotní zlatá noc (5. 3.).


Jasná v kostce:

Vzdálenost z Prahy 5 h 56 min
Celodenní skipas dospělý 38 eur
Celodenní skipas Junior (roč. 2001 - 2009) 31 eur
Celodenní skipas dítě (roč. 2010 a mladší) 27 eur
Celodenní skipas Senior (roč. 1946 - 1955) 31 eur
Parkování:  
Lúčky – zdarma u nástupu lanovky  
Zahrádky – placené cca 300 m od nástupu lanovky  
Biela Púť – zdarma u nástupu lanovek  
Při reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: