Charakter

Všechno na této lyži je zaměřeno na schopnost jezdit co možná nejrychlejší a nejvykrojenější oblouky. Slalomky disponují agresivním nástupem – relativně široká a tuhá špička se s chutí zakousne do sněhu již při minimálním zahranění. V průběhu oblouku se lyžař může za velmi tvrdých až ledových sněhových podmínek spolehnout na zabetonované držení na hraně. Na konci oblouku se z jedné lyže mohutně odrazí, aby rychle z oblouku „vyjel“ a hned další zahájil. Slalomky se tedy vyznačují sportovním a hodně živým charakterem a také velmi vysokou vlastní dynamikou. Jsou tvrdé a díky široké špičce a úzkému středu mají extrémní vykrojení. To vše je činí velmi agresivními a dynamickými, na druhé straně to ale přináší i nevýhody: pohodlné tyto lyže tedy nejsou. Už malá chyba v jízdě je obvykle tvrdě potrestána. A z nohou rychle vysávají sílu. Kdo chce tvrdé lyže prošlapovat do úzkých oblouků celé hodiny, ten musí mít tuhý kořínek. Mezitím si trochu smýkat je také jen omezená alternativa, neboť v takové jízdě se slalomky chovají ještě zarputileji. I co se týče klidu v jízdě při delších obloucích, je třeba spokojit se s kompromisem – minimálně když máte lyže v kratší délce.


Konstrukce

Velmi sportovního charakteru závodních slalomek dosahují výrobci klasickou sendvičovou konstrukcí, která je pojata stejně jako lyže hvězd SP. V těch stojí ve středu zájmu vícevrstvé, velmi tuhé dřevěné jádro. Dvě titanalové vrstvy – jedna nad a jedna pod jádrem – zajišťují potřebnou tuhost, a to jak ve flexi, tak v torzi. Spolu s bočnicemi to přináší ono pověstné zakousnutí hran. O perfektní přenos sil se již při malém řídícím impulzu stará kvalitní vázání namontované na desce.

Charakteristickým rysem je velké krojení se širokou špičkou a úzkým středem. Špička měří okolo 120 mm, často dokonce i o něco více, zatímco pod botou je lyže široká jen 66 až 70 mm. Poslední jmenovaný parametr se stará o hravě snadné přehranění a podporuje také dobré držení na hraně. Z rozměrů pak vyplývá malý rádius těchto modelů, který leží okolo 12 až 13 metrů, což je oproti předchozím letům mírný trend směrem k vyšším číslům. Rocker, nebo ne – v této otázce se názory výrobců, alespoň co se týče závodních modelů, rozcházejí: přibližně polovina lyží má klasický tvar prohnutí bez přizvedlé špičky, další polovina rocker má – přičemž ten je v kategorii slalomek jen minimální.


Vhodné pro:

I když jsou slalomky nejen díky své krátké délce snadno točivé, nejsou to vhodné lyže pro začátečníky nebo rekreační lyžaře. Kvůli své agresivitě a tvrdosti vyžadují pokročilého až velmi sportovního lyžaře, který disponuje sílou a vytrvalostí a ovládá techniku jízdy. Mívají tendenci se snadno rozhodit a i trénovaní slalomáři musí jezdit neustále velmi soustředěně. Sportovci, kteří mají fyzické a technické předpoklady a ve světě specifických krátkých oblouků se cítí nejlépe, však naleznou ve slalomkách ideální materiál.


Obecný verdikt testérů

Aktuální slalomové modely jsou překvapivě celkem univerzální, jak v delších obloucích, tak také na rozježděné pistě získaly od našich testérů ještě dobré až velmi dobré hodnocení jízdních vlastností. A podobně jako u obřaček platí i zde, že všechny testované modely jsou velmi sportovní – jako zákazník si u nich můžete zvolit opravdové závodní nebo více univerzálnější zaměření.


Lyže Race SL: Jaká jsem?

Mým vzorem jsou originální závodní lyže slalomářských es Marcela Hirschera a Felixe Neureutera.


Mé přednosti:

  • Krátké a střední carvingové oblouky, to je moje.
  • Mám velmi vysokou vlastní dynamiku.
  • Jsem velmi sportovní a velmi živá.
  • Mám vynikající držení na hraně.
  • Mým oblíbeným terénem jsou tvrdé pisty.

Mé slabé stránky:

  • Moje vysoká vlastní dynamika vyžaduje aktivitu, zkušenosti, sílu a velkou koncentraci.
  • Ve smýkaných obloucích jsem trochu vzdorovitá.
  • Na měkké sjezdovce a v terénu se necítím zrovna dobře.
  • Ve vyšší rychlosti a dlouhých obloucích jsem poněkud neklidná.

Doporučené délky

Běžné délky pro muže jsou 165 až 170 cm, pro ženy 155 až 160 cm. Pro mnoho lyžařů je však také zajímavé zvolit si trochu delší lyži, protože si tím rozšíří pole jízdních možností.Závodní slalomky v testu


Další kategorie testovaných lyží

Allround

(základní univerzální lyže na sjezdovku)


Allround Unlimited

(vyšší modely univerzálek na sjezdovku)


Sport Performance Slalom

(sportovní lyže pro kratší oblouk)

Sport Performance Obří Slalom

(sportovní lyže pro delší oblouk)


Závodní Obří Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Performance

(allmountain 80 trať/20 terén, lyže pro celý den)


Allmountain Free

(allmountain, 50 trať, 50 terén, lyže pro „celou horu“)

Další články k tématu

Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.":http://snow.cz/…ektnim-lyzim