Charakter

Obří slalom – tento výraz vlastně není zcela na místě, alespoň když jde o Mezinárodní lyžařskou federaci FIS. Ta již několik let předepisuje lyžím na obří slalom minimální rádius 35 metrů. Takové lyže ale amatérský jezdec těžko ovládne, a tudíž jsou v běžném obchodě k dostání jen sotva. Přesto jsme lyže v této kategorii nazvali „obřačky“, neboť tyto modely se zcela jasně orientují na stejnojmenné lyže ze SP. Jsou to vlastně odlehčené verze, které jsou trochu více vykrojené a méně agresivní než jejich předlohy z profesionálního prostředí. Lyžaři ale nabízejí v principu to samé: absolutní stabilitu ve vysoké rychlosti, maximální držení na hraně a totální klid v jízdě v dlouhých řezaných obloucích. Díky tuhé flexi a vysoké torzní tuhosti velmi dobře vedou na hodně tvrdém nebo zledovatělém povrchu. „Naše“ obřačky jsou tedy nejsportovnější a nejrychlejší lyže pro velmi ambiciózní amatérské lyžaře. Všechny vyšší modely jsou určeny jezdcům, kteří pocházejí alespoň z poloprofesi­onálního prostředí.


Konstrukce

Také uvnitř následují tyto lyže své velké vzory. Klid v jízdě, držení na hraně, torzní tuhost a perfektní přenos sil – všechny tyto vlastnosti jsou dosaženy díky velmi kvalitní skladbě a vybraným materiálům. Sendvičová konstrukce s dřevěným jádrem, dvě titanalové vrstvy a bočnice jsou nezbytností. Další důležitou roli hraje optimálně vyladěný systém desky a vázání, který dokonale přenese sebemenší řídící impuls. Příznivější vykrojení dává rádius od cca 17 do 20 metrů. Špička přitom měří obvykle 115 mm. Úzká patka (okolo 98 mm) pošle lyži snadno z oblouku dál rovně, aby mohla okamžitě nabrat rychlost. Pod vázáním jsou obřačky nepatrně širší než slalomky (okolo 70 mm), což na jednu stranu ještě stále napomáhá velmi rychlému přehranění, na druhou stranu lépe drží.
Někteří výrobci sice zabudovávají do svých modelů (mírný) rocker, většina z nich se ale drží klasického prohnutí – to totiž podporuje to pořád nejdůležitější: klid v jízdě a stabilitu.


Vhodné pro:

Tyto lyže jsou vyrobeny pro rychlost a dlouhé řezané oblouky. Milovníci odstředivé síly, kteří si svahem razí cestu jako po kolejích a cítí se dobře ve středních až vysokých rychlostech, si tedy na obřačkách přijdou na své. K tomu ale patří i náležitá dávka síly a dovedností, aby tyto lyže šlo zvládnout. Jejich tvrdou flexi je potřeba v každém oblouku nepřetržitě prošlapovat, lyže řádně zatěžovat, aby se hrana dotýkala podložky po celé délce, a kvůli relativně úzké špičce musí být oblouk veden lyžařem velmi aktivně. Celkově vzato se u této kategorie jedná o lyže pro experty, kteří mají nejlepší předpoklady jak fyzické, tak co se týče techniky jízdy. A vzhledem ke své tvrdosti se hodí především pro větší a těžší jezdce.


Obecný verdikt testérů

Relativně jasný požadavek na profil těchto lyží vede k tomu, že jsou si tyto modely charakterově i výkonnostně velmi blízko. Chybu tu při nákupu udělat skoro nelze. Velkým rozhodovacím parametrem je pak nekompromisnost: Některé lyže jsou opravdu určeny jen ambiciózním amatérským závodníkům, jiným – samozřejmě ve velmi úzkém rozmezí – je vštípena lepší ovladatelnost a určitý širší rozsah dovedností. Přesto ani tyto modely žádný rekreační lyžař do optimálního režimu nedostane.


Lyže obřačka: Jaká jsem?

I když je můj rádius trochu menší, než mají obřačky ze Světového poháru, jsem sportovní zbraní pro všechny lyžaře, kteří se ze svahu řítí vysokým tempem, vykrajují i dlouhé oblouky a musí u toho z mé strany cítit naprostou spolehlivost.


Mé přednosti

  • Disponuji velmi vysokou stabilitou, zvláště v oblasti vysokých rychlostí.
  • Díky svému držení na ostrých hranách se perfektně hodím pro dlouhé a střední oblouky.
  • Svůj sportovní charakter nejlépe rozvinu na ledové a velmi tvrdé pistě.

Mé slabé stránky

  • Kdo se mnou chce dobře vycházet, potřebuje techniku a kondici.
  • Pro pohodové lyžování a výlet do volného terénu jsem sotva použitelná.
  • Kratší carvingové oblouky vyžadují hodně síly.

Doporučené délky

Velmi dobří nebo také těžší lyžaři by měli volit lyže v délce výšky své postavy plus 5 až 10 cm. Menší a lehčí lyžaři se zaměří na délku své postavy.Závodní obřačky v testu


Další kategorie testovaných lyží

Allround

(základní univerzální lyže na sjezdovku)


Allround Unlimited

(vyšší modely univerzálek na sjezdovku)


Sport Performance Slalom

(sportovní lyže pro kratší oblouk)

Sport Performance Obří Slalom

(sportovní lyže pro delší oblouk)


Závodní Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Performance

(allmountain 80 trať/20 terén, lyže pro celý den)


Allmountain Free

(allmountain, 50 trať, 50 terén, lyže pro „celou horu“)
Další články k tématu

Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.":http://snow.cz/…ektnim-lyzim