Charakter

Toto je velmi zajímavá kategorie, a sice z několika důvodů: zaprvé zde testovaným lyžím bylo v interním statistickém hodnocení připsáno v průměru nejvíce bodů. To samozřejmě neznamená, že jsou tyto modely opravdu „lepší“ než například ty z kategorie závodních obřaček, ale je to jasná ukázka toho, že zde na startu stojí absolutní high-tech lyže, u nichž firmy myslely spíše na „unlimited“, tedy minimum omezení, než na nudně znějící univerzálnost. Za další je toto kategorie, u níž jsou, co se týče koncepčních přístupů a charakteru, mezi lyžemi největší rozdíly. Některé značky sem dávají supersportovní lyže, jiné sázejí na snadnou ovladatelnost. Společným znakem všech modelů je, že jsou velmi univerzální – pokud jde o sjezdovku (kdo vyjíždí pravidelně mimo upravené tratě, měl by se podívat po kategorii Allmountain Performance). Na tvrdém podkladu se cítí stejně dobře jako na měkkém a rozježděném. Také chování ve smýkaném nebo carvingovém oblouku je velmi vyrovnané, oba se jim daří s relativně malým nasazením síly. Střední oblouky jsou absolutní předností těchto allroundů, ale ani v krátkých a dlouhých obloucích nemusí lyžař dělat velké kompromisy.


Konstrukce

Na rozdíl od „čisté“ kategorie Allround zde nenajdeme žádnou lyži s CAP konstrukcí, všechny lyže jsou postaveny kvalitní sendvičovou technologií s celodřevěným jádrem, jakou známe ze závodních lyží. Bočnice se starají o přímý přenos sil a dobré držení na hraně. Díky relativně široké špičce a šířce lyže ve středu mezi 70 a 80 mm zastoupené modely fungují stále bezpečně i za proměnlivých sněhových podmínek. Vykrojení dává rádius okolo 15 metrů – dobře se tak realizují všechny druhy oblouků. Všechny modely jsou vybaveny rockerem na špičce nebo i na patě. Vrstvu titanalu, která lyži dodává torzní tuhost a propůjčuje jí sportovní charakter, najdeme téměř v každém modelu, ale v lyžích jsou zakomponovány i jiné hi-tech materiály jako karbon (Blizzard, Fischer, Rossignol), ultralehký a stabilní grafen (Head) nebo bambusový laminát (Stöckli).


Vhodné pro:

V této kategorii je poměrně složité definovat typ jezdce. O to více vám doporučujeme přesně prostudovat jednotlivé popisy. Jisté je, že tyto lyže nejsou určené začátečníkům, ale – dle modelu – pokročilým až velmi sportovním lyžařům, kteří přes veškerou dynamiku hledají nenáročnou lyži, jež promíjí chyby, je všestranná a po dlouhém lyžařském dni nechá v nohách ještě trochu síly na večerní zábavu.


Obecný verdikt testérů

V kategorii jsou zastoupeny lyže od spíše rekreačních, hravých lyží (např. Rossignol, Salomon) až po opravdové sportovní kousky (např. Blizzard, Fischer, Stöckli). Pro všechny modely platí, že by se neměly porovnávat s těmi z kategorie „Allround“ – testované modely Allround Unlimited přivedou na hranici možností i ambiciózní rideři jen sotva.


Lyže Allround Unlimited: Jaká jsem?

Jsem vysloveně všestrannou lyží, se kterou si můžeš užít nenáročný a pohodový den za všech podmínek na sjezdovce.


Mé přednosti

  • Krátké, střední a dlouhé oblouky se mi daří stejně dobře.
  • Disponuji velmi snadným zahájením oblouku a promíjím chyby.
  • Ovládám sportovní carvingový oblouk, zrovna tak ale i velmi dobře smýkám.
  • Přes veškerý sportovní charakter je jízda se mnou velmi pohodlná, takže máš i po dlouhém dni na lyžích dost energie na après-ski.

Mé slabé stránky

  • Kdo si rád odskočí do terénu mimo sjezdovku, tomu budou lépe sloužit allmountainové lyže.
  • Ve velmi vysoké rychlosti narážím na své hranice: milovníci rychlosti by se měli porozhlédnout po modelu v kategoriích Race Performance a Sport Performance.

Doporučené délky

Tyto lyže volte nejlépe v délce výšky postavy minus 5 cm, velmi dobří lyžaři také v délce své postavy.Univerzální lyže na sjezdovku v testu


Další kategorie testovaných lyží

Allround

(základní univerzální lyže na sjezdovku)


Sport Performance Slalom

(sportovní lyže pro kratší oblouk)

Sport Performance Obří Slalom

(sportovní lyže pro delší oblouk)


Závodní Slalom

Závodní Obří Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Performance

(allmountain 80 trať/20 terén, lyže pro celý den)


Allmountain Free

(allmountain, 50 trať, 50 terén, lyže pro „celou horu“)
Další články k tématu

Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.":http://snow.cz/…ektnim-lyzim