Charakter

Lyžování je sport s mnoha různými podobami. Neexistuje jeden jediný způsob, aby byl člověk na lyžích šťastný – lyžaři, kteří jezdí pomalu nebo nejsou tak technicky zdatní, mají ze sportu zrovna tak intenzivní radost jako závodník jedoucí ostře na hraně nebo freerider po zdolaném dropu. A když se rozhlédneme po svazích, musíme konstatovat, že rekreační lyžaři tvoří pravděpodobně nejpočetnější skupinu, i když v médiích a firemní komunikaci hrají často spíše podřadnější roli. Výrobci ale samozřejmě vědí velmi přesně, jak jsou začátečníci a lyžaři-požitkáři důležití – a do obchodů dodávají optimálně vyladěné vybavení za opravdu férovou cenu. Při výběru jsme záměrně vybírali jen modely, jejichž ceníková cena končí nejvýše někde kolem 12 tisíc korun. A za ni dostane lyžař opravdu hodně: lyže disponují velmi vyváženými vlastnostmi, jsou snadno ovladatelné bez použití velké síly, tiše promíjejí chyby, snadno točí a neustále se tak starají o maximální bezpečnost. Především se s nimi dobře smýká, a to až do středních rychlostí, zároveň jsou obvykle velmi stabilní na hraně – rozhodně to tedy nejsou lyže jen pro začátečníky, ale svým výkonnostním rozsahem pokrývají spektrum potřeb většiny rekreačních až sportovních lyžařů.


Konstrukce

Allround lyže jsou obvykle bez bočnic, nebo jen s takovými, které nepokrývají celou délku lyže. Místo toho je vrstva laminátu po straně přetažena až k hraně (tzv. cap). To má nejen ekonomický důvod: probíhající bočnice by se staraly o velmi přímý přenos sil a agresivní hranu – vlastnosti, které nejsou u této kategorie zrovna na prvním místě. Také dřevěné jádro je z finančních a výkonnostních důvodů podstatně tenčí než u vysoce sportovních modelů a je obklopeno pěnou. Z toho plyne další plus: lyže tak dosahují nižší hmotnosti, což netrénovaní a příležitostní lyžaři vítají. Jednoduché, nepříliš agresivní zahájení oblouku a hravé ovládání je u všech testovaných modelů podpořeno rockerem na špičce. Vykrojení je oproti slalomkám mírnější (větší rádius). Špička má sice srovnatelný rozměr (což lyži umožňuje dobře plout i v měkčím sněhu), obecně nejsou další rozměry nijak extrémní. Šířka pod botou mezi 72 a 80 mm zajišťuje větší stabilitu a i v rozměklém sněhu stále bezpečnou jízdu. Spíše užší patka propustí lyžaře z oblouku bez náznaku kousnutí.


Vhodné pro:

Pro začátečníky jsou tyto lyže samozřejmě díky snadnému ovládání a nízké ceně první volbou. Přesto nelze na modely z této kategorie pohlížet jako na čistě začátečnické lyže. Ve skutečnosti se tyto lyže orientují na velkou skupinu těch, kteří nebrázdí sjezdovku od rána do večera rychlými vykrajovanými oblouky, ale hravě kombinují smýkaný a carvingový styl jízdy a chtějí si užít spoustu zábavy na lyžích bez velkého úsilí. Nazývají se třeba lyžaři-požitkáři. Nebo příležitostnými lyžaři či seniory. Kdo má ráno rád rychlé řezané oblouky, v poledne navštíví horskou chatu, pak se pohodově projíždí změklou pokrývkou a večer chce mít ještě pořád dost sil na après-ski, přesně pro toho jsou lyže z kategorie allround ty pravé.Obecný verdikt testérů

Test zase potvrdil, co jsme teoreticky již věděli: mezi lyžemi allround jsou v dané cenové relaci opravdové poklady. Některé vyšly dokonce vysloveně jako sportovní. Nálepku čistě začátečnických lyží nemusí z testovaných modelů nosit rozhodně žádný. Dámské modely jsou samozřejmě ještě dále odlehčené, konstruované pro lehčí lyžařky a samozřejmě i designové optimalizované. Ovšem i mezi nimi jsou lyže silně sportovního ducha.


Lyže Allround: Jaká jsem?

Nejen díky své nízké ceně, ale také pro dobromyslné a všestranné vlastnosti jsem první volbou pro všechny lyžaře-začátečníky a požitkáře. Ideální jsem i pro stále rostoucí skupinu lyžařů seniorů.


Mé přednosti

Velmi snadno zahajuji oblouk.
Lze se mnou jet velmi dobře smýkané oblouky.
Díky trochu mírnějšímu vykrojení promíjím chyby při jízdě a podržím začátečníka při učení.
Šetřím síly a jsem všestranná, a nabízím tedy i dostatečný výkon ambiciózním požitkářům.


Mé slabé stránky

Jsem jen omezeně vhodná pro těžké jezdce.
Při vyšší rychlosti se dostávám na své hranice.
Při jízdě na hraně na tvrdší sjezdovce to není úplně ono.
Nejsem tak čilá jako sportovnější lyže.


Doporučené délky

Tyto lyže volte nejlépe v délce výšky postavy minus 5 cm, velmi dobří lyžaři také v délce své postavy.
Pozor!

Pokud vás tato kategorie lyží zajímá – ať už přímo pro vás, nebo pro manželku či rodiče, sledujte test Sportisimo, který vyšel ve SNOW 91 (listopad 2015). Tam jsme otestovali tzv. SMU (special make up) modely, které se dokážou dostat na mimořádný poměr výkon/cena.

Univerzální lyže za dobré peníze v testu


Další kategorie testovaných lyží

Allround Unlimited

(vyšší modely univerzálek na sjezdovku)


Sport Performance Slalom

(sportovní lyže pro kratší oblouk)

Sport Performance Obří Slalom

(sportovní lyže pro delší oblouk)


Závodní Slalom

Závodní Obří Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Performance

(allmountain 80 trať/20 terén, lyže pro celý den)


Allmountain Free

(allmountain, 50 trať, 50 terén, lyže pro „celou horu“)
Další články k tématu

Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.":http://snow.cz/…ektnim-lyzim