Charakter

Když se člověk baví o lyžích zařazených do Allmountain Performance s experty v lyžařském průmyslu, dříve nebo později ho napadne určitý výraz. A také při popisování testovaných modelů jsme se museli hodně snažit, abychom ho nepoužili u každé lyže. Tento výraz zní: „Prase, co dává vlnu, mléko a snáší vajíčka.“ Je to ale zároveň slovní spojení, které perfektně vystihuje charakter této kategorie: jsou to lyže pro všechny případy. Na celou horu. Na všechny sněhové podmínky. Proč jsou tedy vlastně potřeba ještě další kategorie? Zlí jazykové mohou namítnout, že allmountainy neumí nic dokonale – a to také sedí: slalomky jsou agresivnější, obřačky stabilnější, allroundy pohodlnější, freeridové lyže zase nejlepší do terénu. Ale (a to je „ale“ se třemi vykřičníky): žádná jiná kategorie nemůže bodovat ve všech podmínkách s tak vyváženými vlastnostmi. A výkonnostní rezervy jsou ve všech ohledech velké – tak velké, že 90 procent všech lyžařů nikdy nepřivede lyži na hranici jejích možností. Je jasné, že pokud máte v plánu sletět sjezdovku co nejrychleji, je lepší sáhnout po obřačkách. Ale kdo tohle dělá? Právě! A to je přesně úspěch allmountainových lyží: na tvrdé pistě na nich lze sportovně carvovat stejně jako smýkat. Když je odpoledne nebo na jaře měkčí sníh, klouzají snadno firnem i břečkou. A když láká čerstvý prašan vedle sjezdovky, nemusí se lyžař na allmountainech obávat udělat si odbočku do volného terénu. A k tomu všemu se tyto lyže, ač sportovní, ovládají bez velkých silových nároků.


Konstrukce

Ohromná všestrannost těchto lyží je zaprvé dána jejich tvarem: v testu se šířka středu všech modelů pohybovala mezi 80 a 85 mm. Lyže jsou tedy trochu širší než čistě sjezdovkové nebo závodní modely – asi tak v rozsahu klasických touringových lyží. Přidané milimetry přinášejí zejména v měkkém a rozježděném sněhu rozhodující plus pro stabilitu, na druhou stranu je pokles výkonu na tvrdé pistě jen sotva postřehnutelný. Sportovní carvingové vlastnosti získaly modely ale také kvalitní skladbou lyže – ta se totiž sotva odlišuje od pravé závodní lyže. Obvykle se používají sendvičové konstrukce s bočnicemi a vrstvami titanalu (zde o tloušťce cca 0,5 mm oproti 0,8 mm u závodních obřaček). Lyže je díky této technologii tužší v torzi, klidnější v jízdě a lépe drží na hranách. O dobré plutí v terénu se kromě šířky starají i rockery, které jsou zde o něco více zřetelné než u čistě sjezdovkových modelů. Mnoho výrobců sází na tip & tail rocker, kdy je lyže lehce přizvednutá i na patce. Také rádius lyži předurčuje k různorodým jízdním vlastnostem – s nejčastěji 16 až 17 metry lze dobře zvládnout všechny typy oblouků.Vhodné pro:

Pro sportovní lyžařské nadšence je toto nejdůležitější kategorie. Kdo nehledá ještě dynamičtější jízdní vlastnosti u kategorií Sport Performance a závodních modelů, pro toho jsou lyže Allmountain Performance první volbou. Brzy ráno na nich může projezdit prašanové svahy, pak vykrájet carvingové oblouky na tvrdé pistě a odpoledne si pohodově brázdit změklým sněhem – a to je přece pro mnoho lyžařů to, co tvoří vydařený lyžařský den. Díky vyladěným vlastnostem si na těchto lyžích přijdou na své i méně trénovaní. Zajisté byste s nimi ale byli přece jen trochu „přemotorizovaní“, plný potenciál těchto lyží totiž dokážou využít jen zkušení lyžaři.


Obecný verdikt testérů

Do testu se dostalo devět modelů (a k tomu šest dámských) – více jich není v žádné jiné kategorii. To ukazuje, jak důležitá pro výrobce lyže Allmountain Performance je. Právě tyto modely jsou neustále v centru zájmu lyžařských vývojářů s cílem jejich dalšího vylepšování.


Lyže Allmountain Performance: Jaká jsem?

Spojuji trochu širší rozměr lyže pod botou se sportovní konstrukcí – a stávám se tak „lyží pro všechny případy“. Můj rozsah využití je asi ze 70 % sjezdovka, výlet do volného terénu mě ale také hodně baví.


Mé přednosti

Jsem sportovní, ale také velmi všestranně a univerzálně využitelná.
Hodím se pro každou délku oblouku.
Ať vládnou jakékoliv sněhové poměry: Na své si přijdu za všech podmínek.
Díky šířce středu a mírně měkčímu ladění mohu snížit únavu jezdce a hodím se proto jako věrný společník pro celý den.


Mé slabé stránky

Na velmi tvrdé sjezdovce kompromisní při držení na hraně.
Nereaguji tak živě jako moji sportovnější kolegové.
Ve velmi vysokých rychlostech vyžaduji soustředěnou jízdu.


Doporučené délky

Méně zkušení, lehčí nebo malí lyžaři zvolí lyže o délce výšky postavy minus 5 cm nebo v délce své postavy. Sportovní jezdci, těžší nebo větší lyžaři jezdí nejlépe na lyžích v délce výšky postavy plus 5 cm.Univerzální lyže na celý den v testu:


Další kategorie testovaných lyží

Allround

(základní univerzální lyže na sjezdovku)


Allround Unlimited

(vyšší modely univerzálek na sjezdovku)


Sport Performance Slalom

(sportovní lyže pro kratší oblouk)

Sport Performance Obří Slalom

(sportovní lyže pro delší oblouk)


Závodní Slalom

Závodní Obří Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Free

(allmountain, 50 trať, 50 terén, lyže pro „celou horu“)
Další články k tématu

Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.":http://snow.cz/…ektnim-lyzim