Charakter

Hned na úvod se nabízí otázka, koho vlastně chce lyžařský průmysl těmito modely oslovit. Na sjezdovku moc široké, do pořádného prašanu zase příliš úzké – tak se to zdá(!). Co se s nimi má vlastně dělat? Tomu, kdo projednou oprostí svého ducha od reklamních a filmových motivů, v nichž lyžaři plují prašanem hlubokým minimálně do pasu, bude jasné jedno: allmountain free modely jsou perfektní lyže pro drtivou většinu lyžařů, které to v Alpách táhne mimo sjezdovky. Proč? Je jen málo dní a málo středisek, kde člověk najde opravdu optimální podmínky pro prašanové sjíždění. A ne každý má motivaci nebo možnost podnikat dlouhé výšlapy na odlehlá místa. Místo toho stále více lyžařů využívá infrastrukturu střediska tak, aby se stále nacházeli v dosahu sjezdovek. A přesně pro tento okruh uživatelů jsou lyže allmountain free tvořeny a optimalizovány: jsou to pravé backcountry lyže s překvapivě dobrým potenciálem pro jízdu na sjezdovce. Pokud není terén zledovatělý, lze na nich často velmi sportovně carvovat, a když je pista odpoledne měkčí, tvoří se boule a nahrnutý sníh, jsou k nezaplacení. Díky tomu všemu jsou na sjezdovce mnohem víc než jen nouzové řešení. Na upraveném povrchu ukazují velmi sportovní geny. V terénu jsou naopak lyže allmountain free téměř tak stabilní jako pravé freeridovky, drží se převážně na povrchu a neochvějně plují i v rozježděném sněhu.


Konstrukce

Jak dokážou výrobci sestrojit tak univerzální lyže? Ovládnout pojítko mezi výkonem na sjezdovce i v terénu není jednoduché a vyžaduje hodně přemýšlení. Základem je kvalitní sendvičová konstrukce s bočnicemi. Právě tato technologie přenáší sílu nejlépe a bezprostředně. Kromě toho je jasné, že lyže, která má fungovat v terénu, potřebuje výrazný rocker – některé firmy se rozhodují pro rocker na špičce (Armada, Fischer, Head, Line), jiné pro rocker na špičce i patce (Atomic, K2, Kästle). Se šířkou pod botou mezi 90 a 95 mm (jediná výjimka: Head s 88 mm) by se takové lyže ještě před pár lety řadily do freeridové sekce. Mezitím se ale rozměry ve stavbě lyží obecně posunuly směrem k vyšším číslům – což je dáno také tím, že se výrobcům stále více daří propůjčit i širším lyžím velmi dobré vlastnosti na sjezdovce. Podle konceptu a filozofie firmy se musejí výrobci rozhodnout, jestli, kam a kolik použít titanalu. Když je ho příliš mnoho, činí širší lyže těžšími a v terénu pomalejšími, příliš málo titanalu omezuje držení na hraně, živost, sportovní charakter a klid v jízdě. Ve většině případů se v lyžích nachází vrstva titanalu, která se ne vždy rozprostírá po celé délce lyže, ale je často jen v oblasti vázání.


Vhodné pro:

Nejvíce budou s těmito modely spokojeni sportovní a technicky zkušení lyžaři, kteří hledají dobrodružství především mimo sjezdovku, ale většinou u toho využívají infrastrukturu střediska. Ráno jezdí na netknutých (a v poledne bohužel většinou rozježděných) prašanových svazích a den zakončí plynulými carvingovými oblouky na sjezdovce – kdo volá po takto vydařeném dni na lyžích, ten je v této kategorii naprosto správně. S lyžemi allmountain free lze obě oblasti – prašan a sjezdovku – perfektně kombinovat.


Obecný verdikt testérů

Ještě před pár lety se na lyže se šířkou 95 mm pohlíželo jako na absolutně nepoužitelné na sjezdovce – nyní leží v tomto rozmezí sedm z testovaných lyží. Je jasné, že ze šířky ve středu lyže se dá odvodit, jestli tíhne spíše k jízdě na sjezdovce, nebo ve volném terénu – přesto ale všechny testované modely fungovaly výborně v obou oblastech.

Lyže Allmountain Free: Jaká jsem?

Díky mým plným rozměrům leží můj rozsah použití přibližně na 50 % sjezdovky a 50 % volného terénu. A je jedno, v jakém terénu se pohybujete: ve mně máte spolehlivého partnera pro celý lyžařský den.


Mé přednosti

  • Sjezdovka nebo prašan: Hravě se vyrovnám s každým terénem a se všemi typy sněhu.
  • Střední a dlouhé oblouky se mi daří bez velkého vynaložení síly.
  • Za složitých sněhových podmínek nabízím velkou stabilitu a utlumím téměř každou nerovnost.
  • V hlubokém sněhu máš se mnou dostatečný vztlak.

Mé slabé stránky

  • Nemám ráda velmi tvrdé sjezdovky.
  • Při přehranění nejsem tak čilá jako čistě sjezdovkové modely.
  • Na tvrdším podkladu a při vyšších rychlostech se se mnou musí jet velmi soustředěně.

Doporučené délky

Technicky dobří a/nebo těžší jezdci si zvolí lyže o délce výšky postavy plus 10 cm. Lehčí nebo méně zkušení lyžaři jezdí na lyžích v rozmezí délek 5 cm menší než výška postavy až výška postavy.Lyže allmountain free 50:50 v testu


Další kategorie testovaných lyží

Allround

(základní univerzální lyže na sjezdovku)


Allround Unlimited

(vyšší modely univerzálek na sjezdovku)


Sport Performance Slalom

(sportovní lyže pro kratší oblouk)

Sport Performance Obří Slalom

(sportovní lyže pro delší oblouk)


Závodní Slalom

Závodní Obří Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Performance

(allmountain 80 trať/20 terén, lyže pro celý den)
Další články k tématu

Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.":http://snow.cz/…ektnim-lyzim