Zatímco mnohá střediska se k letnímu provozu probouzejí v červnu, lanovka Skalka na Ještědu se letos roztočila už 23. 4. a od té doby se to tu každým víkendem hemží bikery na sjezdových i „nesjezdových“ kolech. My vyrazili s endurovými bajky a začali rovnou pro Ještěd typickou tratí La Spaghetta, která se šněruje pod lanovkou. Špageta je zkraje sezony pěkně vyšejpovaná, takže nebudete drncat na žádných „roletách“, ale můžete si užít zábavu v pěkně hladkých klopených zatáčkách, kterých je hlavně v horní polovině požehnaně. :-)


Na Špagetě pod lanovkou najdete kromě klopenek taky další zkoušky technického umu jako třeba dřevěné lávky a následné seskoky i přírodního charakteru – například ze skalky. Pokud si netroufáte, můžete veškeré „zapeklitosti“ na trati objet.


Také dřevěných seskoků je na Špagetě poměrně dost, a to v různých velikostech. Od menších dropíků pokrytých kobercem (nemusíte se bát, že vám to na mokru uklouzne), přes seskok, jemuž předchází úzká lávka, dále přes vysoký drop v dolní části až po pohárový „přescesťák“, tedy skok přes cestu ve spodní části bikeparku. Velmi potěšily vyhlazené doskoky - už jsme totiž zažili doskoky do různých kořenů či kamenů, a to nebývá pro každého bikera...


Další tratí, na které jsme řádili, byla černá El Masacre Downhill, která se vine lesem po levé straně Špagety, díváte-li se směrem dolů. Trať je v bikeparku tou nejtechničtější a její kouzlo spočívá hlavně v neskutečné míře různě propletených kořenů. Není to ovšem nic, co by nezvládlo celopéro, a navíc se tu nepotkáte s nijak zákeřnými nástrahami, které by se nedaly projet. Dá se tu pěkně volit i jednodušší a složitější stopa, takže si to každý může „jet po svém“.


Ať už po svých, nebo lanovkou, oběma způsoby se dostanete na Chatu Pláně, kde si můžete dopřát oběd na terásce obklopeni ze všech stran zelení. Vybrat si můžete třeba vrabce se zelím, svíčkovou, špagety nebo kuřecí medailonky. Na jídlo se moc nečeká, takže odpolední ježdění určitě stihnete. Z Plání doporučujeme povyjet na kole kousek do kopce směrem k Ještědu a na první křižovatce odbočit doprava na lesní cestu, kde se napojíte do bikeparku a sjet můžete po turistické B2 rovnou k lanovce.


Nemáte-li vhodné kolo, půjčte si ho v půjčovně u centrálního parkoviště u lanovky Skalka. Vyzkoušet se dá horské kolo, sjezdové kolo nebo i koloběžky. Půjčovné na 4 hodiny u horského kola vyjde na 450 Kč, u sjezdového pak na 750 Kč. Pro zapůjčení potřebujete dva doklady totožnosti a kauci 1 000 až 3 000 Kč - nezapomeňte doma ;-) Za celodenní permanentku jinak zaplatíte 450 Kč, 5 jízd pak vyjde na 350 Kč. Zatím jezdí lanovka jen o víkendech, v červenci s v srpnu se pak rozjede i v pracovních dnech.Na Ještědu jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback.


Partneři SNOW tour: