Bílá mini 2016 from SNOW.cz on Vimeo.


Z Bílé můžete vystartovat na řadu cyklistických výletů ať už po vlastní ose, nebo s využitím lanovky, která vás vyveze na vrchol Zbojnická. Nevíte-li v Bílé kam na kole, obraťte se na milého pána v půjčovně kol v zázemí střediska, který vám doporučí trasu na míru a ukáže i přesnou mapkou z mobilní aplikace. Nám doporučil vydat se na trasu směrem na Smradlavu, což je sirný pramen, který údajně léčí různé žaludeční potíže, dále na Salajku, Bumbálku a odtud po krásné hřebenovce, vhodné pro celoodpružená kola k Masarykově chatě, a dále na Kmínek. Z Kmínku ideálně po červené údolím Smradlavy zpět do Bílé. Okruh má 21 km a trénovaní bikeři ho zvládnou za hodinku a půl (podrobnější mapka).


Přiznáme se, že jsme okruh nakonec vzali více „do pohodova“ a nechali jsme se vyvézt lanovkou na Zbojnickou, odkud jsme se vydali směrem na Čurábku a Smradlavu. Odtud nás přehledné značení nás dostalo zpět do Bílé. Mezi Smradlavou a Bílou se můžete stavit v Obůrce se zvířaty - vidět můžete daňky, divočáky nebo kozy.


Nás Bílá zaujala hlavně svými singltraily dostupnými lanovkou. Jde o dvě poměrně dlouhé trasy pro kola, které vedou převážně z kopce a jsou určené jak pro klasická horská, tak pro kola sjezdová. Pro začátečníky doporučujeme nejprve vyzkoušet zelenou trasu, která je lehké obtížnosti a má kolem tří kilometrů. Střídá se tu klopená zatáčka s terénními vlnami a je tu minimum kořenů či kamenů. Spíše jde o vyhlazenou pěšinku, která je jezdivá a – jak říkáme - na „užívačku“. :-)


V prostřední části zelené trasy se dokonce svezete i po lávkové cestě.


Druhá o kilometr kratší modrá trasa je v mapce značená se střední obtížností, ale pokud sjedete zelenou trasu, nemáte se na modré čeho obávat. Tratě jsou si charakterově velmi podobné, jen na modré trase najdete více prudších úseků a v dolní části se pak potkáte i s propletenými kořeny, které však celoodpružené kolo hravě zvládne.


Celkově lze singltraily v Bílé doporučit hlavně těm, kteří s traily teprve začínají, neboť tu nejsou žádné „nejetelné“ úseky ani žádné umělé technicky složité překážky, jako bývají v klasických bikeparcích. Nejdete tu ani nijak závratnou rychlostí, pokud nechcete, takže na zelenou trasu můžete klidně vzít i malé bikery.


V Bílé samozřejmě nechybí tzv. pumptrack, tedy dráha s klopenými zatáčkami a vlnami, která se správně dá projet bez šlapání, pouze s využitím pérování s kolem. Nechybí ani cvičné překážky, na kterých se skvěle s technikou začíná.


Podél cyklostezek najdete i bezpočet dětských hřišť - to největší se nachází vedle hotelu Bauer. Být malá holka, rodiče mě odtud nedostanou. Děti tu skotačily na trampolínách, skákacím hradu, tubingu, lezecké dětské stěně, obřím pískovišti, na šlapacích lodičkách, na aquazorbingu nebo na autodráze.


Na oběd nebo svačinu si v Bílé můžete zajít do bistra Bi-fi přímo u pokladen, na obědové menu pak do hotelu Bauer, který vám jídlo donese i na terásku před dětský park. Pokud nejste vášnivými příznivci párku v rohlíku, může vás oslovit specialitka houbový tatarák s křepelčím vejcem (89 Kč).


Bílá v kostce

Vzdálenost z Prahy     3 hod 49 min
1 jízda na lanovce dospělí     70 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     390 Kč
Zapůjčení kola     od 170 Kč
Provozní doba Bílé     Pátek, sobota, neděle 9:00 – 17:00Na Bílé jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback.
Partneři SNOW tour: