BikeTour - Semering minivideo report - 2016 from SNOW.cz on Vimeo.V Semmeringu jsme nezačali na kole, ale na horských kárách, které se tu zapůjčují až u horní stanice lanovky. Pro káry je připravená trať Family Line, která slouží i pro bajky a koloběžky. Nejde tedy o nějaké klesání po rovné asfaltce, ale pěkně v terénu, respektive v klopených zatáčkách a dokonce i s dřevěným tobogánem. Káry jsou vybavené dobrými brzdami, takže kdo to chce vzít pomalu na pohodu, nebude mít problém. Stejně tak ten, kdo si rychlostí vyplaví trochu více adrenalinu.


To stejné se dá říct i o koloběžkách, kterým tu říkají „Monsterroller a rovněž si je půjčíte u horní stanice lanovky. Koloběžky jsou snad i v některých místech rychlejší než káry, ale zato méně stabilní. Každopádně tu drandí na kárách a koloběžkách lidi všech věkových kategorií. Zapůjčení koloběžky na celý den stojí 10 eur, na půl dne 8 eur.


Poté jsme usedli na naše dvoukolé stroje a vydali se na zmíněnou Family Line. Tahle trať je tak jednoduchá, že ji dá i babička! Hned ze začátku natrefíte na pár malých skoků, takže můžete potrénovat techniku, nicméně skokům se dá obloukem vyhnout, pokud zrovna netoužíte odlepovat kola od země. Trať má skoro tři kilometry a rovněž se tu projedete v dřevěném tobogánu a v lesních klopených zatáčkách.


Další tratí, která je v pohodě zvládnutelná i na běžném „celopéru“, je trať Sweet & Sexy, v mapce značená jako 2c se střední obtížností. V její horní části se párkrát zatočíte na klopených zatáčkách a pak už hurá do lesa, kde je jízda plynulá a rychlá zároveň. Pokud si chcete dát nějaký ten skok, není problém. Pokud nechcete, je tu vždy lehčí varianta, která vede pohodově okolo překážek.


V Semmeringu najdete i další tratě střední obtížnosti a i na nich je řada menších a větších skoků, které můžete objet, pokud si netroufáte. Ti, co už nějaký ten skok mají za sebou, si v Semmeringu opravdu zaskáčou, protože dopady skoků jsou udělané opravdu pěkně na hladkou zem, do žádných kamenů a kořenů.


Semmering je přívětivý i pro úplné začátečníky - u dolní stanice lanovky je cvičný park s příjemnými klopenkami a vlnami. V parku najdete i tři skoky různých velikostí, přičemž ten nejmenší zvládnou i ti nejméně zdatní (víme, o čem mluvíme, zvládnul ho i náš kameraman s batohem :-) ).


V každém případě jsou tratě v Semmeringu kromě černé trati poměrně jednoduché a celkově pohodově jezdivé. Klidně bych je doporučila všem, kdo s bajkováním tohoto druhu teprve koketují. A ten, kdo nekoketuje, může alespoň obdivovat krásná dolnorakouská panoramata!


Jestliže se chcete na kole dostat ještě dál než do bikeparku, vydejte se od výstupu lanovky směrem k vyhlídkové věži a odtud doleva po lesním trailu, který už vás navede na štěrkovou cestu. Ta vede rovnou na dva vrcholy - my si vybrali ten vyšší, tedy Sonnwendstein (1 523 m), který sliboval vyhlídku po okolí. Na kopec jedete z výstupu lanovky 30 až 40 minut pohodovým tempem a díky cedulím se nemůžete ztratit. Posledních pár metrů sice musíte sice kolo vést, ale výhled stojí určitě za to – vidíte odsud jak dále do Alp, tak do nížiny směrem k Vídni. Zpátky do Semmeringu už je to odsud jenom z kopce.


Jestliže se vám za výhledem nechce šlapat, užijete si jeden přímo u výstupu kabinkové lanovky, a to z dřevěné vyhlídkové věže, kam je vstup zdarma. Tedy vlastně něco to stojí – schody nahoru vyjít. :-)


Velmi dobrou zkušenost máme z prodejny a půjčovny Bikestore, kterou najdete přímo před vstupem do areálu. Zadní brzdové destičky prostě řekly „nashledanou“ a my byli nuceni je nechat vyměnit. Místní mechanik byl ochotný a za nové destičky i práci si naúčtoval 20 eur (věřte mi, že jinde je to klidně i o 10 eur více). Půjčit si tu samozřejmě můžete i kolo, to už je ale dražší záležitost - za celodenní půjčení sjezdového kola zaplatíte 79 eur.Tip na ubytování: Sporthotel se nachází asi 200 m od nástupní stanice kabinkové lanovky. Co dělá tento hotel výjimečným, je jeho poloha přímo ve skalách, takže máte z pokoje krásný výhled, orientovaný dokonce romanticky přímo na západ. V hotelu nechybí bazén se saunou a možnost úschovy kol v přízemí.
Semmering v kostce

Vzdálenost z Prahy     4 h 26 min (mapa)
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)     11,50 eur
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     30,50 eur
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     79 eur
Provozní doba lanovky     červenec, srpen denně
      9:00 – 17:00
Ubytování     www.sporthotel-semmering.at
Web     www.semmering.com


Na Semmeringu jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3 a na odpolední lenošení ve střediscích využíváme sedacích pytlů Lamzac.Partneři SNOW tour: