Val di Fiemme je poměrně velká oblast zahrnující (zimní) střediska Alpe Cermis, Latermar a Alpe Lusia, v nichž se můžete i v létě nechat vyvézt lanovkou vstříc Dolomitům, a to i s kolem. Náš výlet začal turistikou na Alpe Cermis – z městečka Cavalese kabinkovou lanovkou až do výšky 2 230 m na vrchol Paion del Cermis. Odtud jsme se vydali ještě výš na Cimon del to della Trappola. Krpál to byl sice pořádný, ale 360stupňový výhled za to stál!


Z vrcholu se nám záhy nabídl i výhled na jezera Laghi di Bombasel, ke kterým nás dovedl velmi pěkný trek, po němž se z Cimon del to della Trapola šlo už jen z kopce. Celkově túra zabrala 3 až 4 hodiny, a to i s posezením u jezer. ;-)


Než jsme se vydali lanovkou zpět do Cavalese, nezapomněli jsme si udělat (možná až moc) fotek s kravičkami, oslíky a husičkami (jak často je člověk vidí takhle pěkně ochočené?) a také jsme se zastavili v osvědčené horské chatě Rifugio Paion, kde se obsluha stále učí česky. Klidně tu tedy pozdravte slovy „ahoj“. :-) Ceny jídel odpovídají nadmořské výšce, ale porce jsou poměrně velké a hlavně velmi dobré. Ať už jde o klasickou polentu s chuťově vyladěnými houbami nebo domácí lasagne – tady eur prostě nebudete litovat!


Dalším místem, kde vám síly ušetří lanovka, je Latemar se startovní stanicí v městě Predazzo. V mezistanici na Latemaru si svoji zábavu najdou hlavně děti, které se zabaví na dětském hřišti, tubingu, nebo na bobové dráze. Pět jízd na tubingu vyjde na 5 euro a jízda na bobovce vyjde dítě na 3,50 eur.


My jsme tu vyzkoušeli výlet na kole po okruhu Giro del Latemar, měřící okolo 33 km – samozřejmě jsme si pomohli lanovkou, která nás vyvezla na Passo Feudo – výš už to nešlo. :-)


Než jsme se z Passo Feudo vydali na cestu, neodolali jsme tamní hospůdce s velkými zákusky, hutnou čokoládou nebo italskou domácí pizzou. Ceny hlavních jídel se pohybují mezi 10 až 16 eury – zřejmě daň za výhled, který si u jídla rovněž můžete vychutnat.


Na rovinu řekneme, že značení tu není nikterak valné, ale hodně pomůže mapička, kterou dostanete na každém infocentru nebo pokladně s jízdenkami. Ze sedla Passo Feudo sledujte nejdříve ceduli Discover Latemar, která vás povede směrem k Rosengartenu, jenž je znám pro růžovou až červenou barvu skal, zejména ve svitu zapadajícího slunce.


Dlouhý sjezd vás dovede do Obereggenu a odtud už sledujte ceduli s nápisem Carezza, což je zároveň název tyrkysově zbarveného jezera. Cesta je po celou dobu zpevněná a až k jezeru se jede pohodově převážně po vrstevnici. Zatímco u jezer Laghi di Bombasel jsme byli prakticky sami, u tyrkysového jezera už takové „intimčo“ nebylo. Jelikož je jezero dobře dostupné i autem, hemžilo se to turisty ve všech směrech, takže na některé jezerní vyhlídky se chvílemi stála i fronta. U jezera jsme ovšem byli ve slunečnou neděli, všední dny budou trochu klidnější.


Od Carezzy se držte směrem na Karerpass, kde už je potřeba trochu šlápnout do kopce. Jakmile se ale přes sedlo přehoupnete, čeká vás do Moeny už jen cesta z kopce dolů, která se ke konci na chvíli změní v zábavný singltrail. Z Moeny na vás čeká asfaltová cyklostezka mírně z kopce až do Predazza. Trasa je zvládnutelná za 4 hodiny a díky lanovce vás na ní ani nečeká moc kopců.

Více tipů na cyklovýlety najdete na VisitFiemme.it!


Osobně jsem se nejvíc těšila na rafting, který sliboval díky ne zcela klidné hladině i trochu dobrodružství. Přihlašovacím místem na rafting je dolní stanice lanovky v Alpe Cermis, kde se odehrávají hromadné vyjížďky s instruktorem vždy každý den od 9:30 a od 14:30 h. Rafting je vhodný i pro úplné začátečníky, protože na začátku dostanete od instruktorů krátké školení (i v anglickém jazyce). Celá záležitost trvá asi 3 hodiny a dospělé vyjde na 40 eur a děti pod 14 let 28 eur. Nečekejte ale žádnou nudu bez peřejí, dolomitská řeka docela teče a jednou z „nej“ atrakcí je i skok s raftem, při němž se vodě hodně přiblížíte. :-)


Adrenalinovým zpestřením na této plavbě byla zastávka v místě Cascata, kde jsme ochutnali i trochu canyoningu. To už bylo jen pro odvážné a ty, kterým nevadí studená voda tekoucí rovnou na hlavu. Šlo o přebrodění řeky po vlastních, kdy se prsty držíte skal, po kterých se sype vodopád. Poté, co zdoláte tuto zkoušku odvahy, čeká vás ještě skok ze skály rovnou do vody, což je pro dobrodruhy třešnička na dortu – můžete si být jisti, že vás místní fotograf zvěční v té nejlepší chvíli! :-)Tip na ubytování: ve Fiemme jsme byli ubytovaní v hotelu Belvedere v městečku Panchia. Za osobu a noc zaplatíte s polopenzí 48 eur a navíc dostanete kartičku Fiemme Motion, která vám platí na všechny lanovky v okolí. Uplatnit můžete i další slevy, třeba na vstup do národních parků nebo muzeí.
Val di Fiemme v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 18 min (mapa
Cena jízdného na lanovky     Při zaplacení vzdušného 2 eura v ubytování je jízdné zdarma
Půjčovna kol     http://sportlatemar.com/
Zapůjčení horského kola (1 den)     20 eur
Provozní doba lanovky     Denně 8:30 – 16:30/17:30
Webové stránky     www.visitfiemme.it


BikeTour - Val di Fiemme minivideo report - 2016 TN.cz from SNOW.cz on Vimeo.


Ve Val di Fiemme jsme byli oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3 a na odpolední lenošení ve střediscích využíváme sedacích pytlů Lamzac. Fotografie jsou pořízené technikou Samsung a další techniku nám zajišťuje Foto Škoda. Kola nám servisují v pražském Finebiku.Partneři SNOW tour: