Nejběžnější pedály nevyžadují žádné speciální boty – na kolo prostě naskočíte a jedete. Podívejme se ale i na další typy, které pomůžou při šlapání do kopce nebo v technice.


Klasickému pedálu je podobný platformový pedál, který je uzpůsobený tak, aby bota měla co největší styčnou plochu. Pedál má na sobě malé výstupky zvané piny, které zabraňují sklouznutí boty z pedálu – používají se boty s měkkou podrážkou, do které se piny „zakousnou“. Piny se dají povyšroubovat a zajistit tím ještě větší přilnavost boty k pedálu. Pokud se piny časem ulomí, není problém je nahradit novými. V terénu, kde to trochu drncá, se tedy nemusíte bát, že vám bude noha příliš odskakovat a můžete pohotově reagovat, pokud by se blížil pád.


Pokud chcete mít v terénu stoprocentní jistotu, že z pedálů nesklouznete, volte nášlapné pedály. K těmto pedálům jsou potřeba speciální boty s tzv. kufry, tedy boty s nášlapným systémem, který umožňuje pevné uchycení boty k pedálu. Tento systém umožňuje rozložení energie při šlapání do pedálu, takže do kopce můžete „tahat“ pedál i nahoru, čímž kroužíte nohou velmi efektivně.


Začínající cyklisté mají z nášlapných pedálů obavy, že se při pádu nestačí „vycvaknout“. Je sice možné, že se ze začátku párkrát na bok položíte, ale obvykle nejde o nebezpečné pády. Také způsob nacvakávání je poměrně jednoduchý – našlapává se tak, že jdete přes špičku boty, prošlápnete, uslyšíte cvaknutí, což je signál, že se proces povedl. Naopak při vycvakávání jednoduše otočíte patu směrem ven, zámek povolí a nohu máte volnou.
Výhodou pro začátečníky je možnost volit u nášlapného pedálu upínací sílu (jednoduše pomocí imbusu). Jste-li na kole s nášlapnými pedály poprvé, pedál si trochu povolíte, abyste byli schopni rychle vycaknout.
Značkové nášlapné pedály se pohybují okolo 700 až 800 Kč. Nevýhodou je potřebná investice do bot, kdy cena treter s kufry se pohybuje od 2 000 Kč a výše. Pedály ale nejsou helmy, a tak nepotřebují často měnit a tedy vám dlouhá léta vydrží.

Zajímavou variantou jsou hybridní pedály, tedy z jedné strany máta nášlapný systém a z druhé strany pak klasický pedál. Jestliže hltáte kilometry po horách, máte zacvaknuto, pokud ale potřebujete jet jen k vodě nebo pro rohlíky, můžete si botu v pohodě usadit na klasické ohrádce. Další možností pro tyto pedály jsou také boty, které mají klasickou podrážku, ale je v nich zabudovaný nášlapný systém. Jde pak o velmi univerzální pedál, zejména pokud třeba cyklistiku kloubíte i s nějakou tou turistikou popři vyjížďkách.


Rozdíl mezi ryze nášlapnými pedály a hybridními spočívá především v hmotnosti, takže jestli honíte na kole gramy a jste trochu sportovní jezdci, jděte do pedálů nášlapných.

Posledním typem je kombinace nášlapného pedálu s platformovým – nášlapný systém máte z obou stran, takže nemusíte lovit pedál na správnou stranu. Pedál je stabilní hlavně v terénu, kdy pokud jedete prudký sjezd a omylem nebo naschvál si nohu vycvaknete a nestihnete nacvaknout zpátky, pedál vám nohu podrží. Jde tedy o ideální variantu pro ty, kteří ve jezdech nemají dobrý pocit z toho, že mají botu pevně spojenou s pedálem.


S jakýmikoliv dotazy ohledně pedálů se můžete obrátit na pražský Finebike, sídlící přímo v centru města.Partneři SNOW tour: