1. Vyhřívané produkty Lenz a Zanier

Zkřehlé prsty na nohou nebo na rukou zná snad každý lyžař. Právě pro „zmrzlíky“ nebo se mohou hodit produkty Lenz a Zanier, jako jsou vyhřívané ponožky, rukavice nebo dokonce i vesta. Jak to funguje? U každého produktu najdete malou baterku velikosti krabičky od sirek, jejíž gramáž je v celkovém výsledku takřka neznatelná. Tuto baterku připínáte u ponožek na tři cvočky pod horním lemem pod kolenem, u vesty na cvočky do vnitřní kapsy na břiše a co se týká rukavic, je baterka zapojená do drátků přímo ve vnitřním lemu na zip. Ponožky, rukavice i vesta mají tři výhřevné stupně. Zatímco u ponožek mně osobně po celý stačí první výhřevný stupeň (42 stupňů), u rukavic mi bylo příjemné nechat si je rozehřát na nejvyšší stupeň, kdy plně vyhřívaný je každý prst zvlášť. Vesta má vyhřívané zóny na zádech (bedrech) a na břiše, nejvyšší stupeň byl pro mě opět až moc, takže mi stačil stupeň střední. Ponožky i vestu můžete ovládat aplikací Lenz Heat App přímo na telefonu, takže nemusíte k ovládacím tlačítkům vytahovat nohavici ani rozepínat bundu. Letošní novinkou u ponožek je vyhřívaná „čepička“ zakrývající celou špičku chodidla, tedy v teple budete mít prsty zespoda i z vrchu.

Cena vyhřívaných ponožek Lenz s veškerým příslušenstvím: 6 990 Kč
Cena vyhřívaných rukavic Zanier: okolo 8 450 Kč
Cena vyhřívané vesty Lenz: 8 490 Kč


SNOW tip - Vyhřívané věci Lenz from SNOW.cz on Vimeo.

2. Tvarovatelné lyžáky Fischer

Jakožto bývalá závodnice jsem si dostatečně vytrpěla lyžáky, které jsem vydržela mít na nohou tak dvě hodiny. Teď už vozím třetí sezonu lyžáky Fischer Vacuum, a ačkoli jsou s flexí 130, vydržím v nich lyžovat celý den, a to dokonce v zapnutých! Jde o technologii Fischer Vacuum Full Fit, která dokáže anatomicky přizpůsobit celou botu a zaručuje přesně padnoucí tvar. Proces tvarování zabere dohromady půl hodinky, samozřejmě je při tom nezbytná fyzická přítomnost. Technologie zohledňuje i různé kostní výrůstky, a to díky speciálním pěnovým vložkám, které se vystřihnou přímo na postižená místa, a dle nich se bota vytvaruje. Tvar bot je přizpůsoben také lyžařskému postoji každého uživatele, respektive jeho stylu jízdy. Které všechny lyžáky od Fischeru jsou tvarovatelné, se můžete podívat ve videu.

Cena plně tvarovatelných lyžáků: 10 000–15 000 Kč


SNOW tip - Vacuum Full Fit lyžáky Fischer from SNOW.cz on Vimeo.

3. Oblečení Helly Hansen

Lyžařské oblečení, ať už bundy, kalhoty nebo termoprádlo, patří k tradičním vánočním dárkům nejen pro lyžaře. My se letos budeme oblékat do značky Helly Hansen, která je na trhu už přes 140 let a zkušenosti sbírá především ze spolupráce s cca 50 tisíci profesionály, ať už jde o horské vůdce, instruktory nebo závodníky jako Tomáš Kraus, který je ambasadorem značky. Helly Hansen má své vlastní inovace, které si sami vyvíjí a jednou z nich je například Hellitech, která znamená 100% podlepených švů nebo H2Flow, což je systém regulace vnitřní teploty za použití vycpávek a tunýlků mezi nimi na zádech bundy. Značka vyznává osvědčené tzv. cibulové pravidlo, tedy oblékání do více vrstev, kdy základem je termoprádlo, dále střední vrstva nebo může rovnou následovat tvarovaná péřová bunda a navrch třetí vrstva, která je tenčí, nicméně zpravidla nepromokne nebo neprofoukne. Vybrat si můžete z kolekce pro alpské lyžování, freeride a ze speciální kolekce mohou vybírat i provozovatelé středisek pro své zaměstnance.

Cena základního alpského kompletu (bunda+kalhoty): 10 500 Kč
Cena bundy z prémiového segmentu: 16 000 Kč


SNOW tip - Oblečení Helly Hansen from SNOW.cz on Vimeo.

4. Batohy Boblbee

Z hlediska bezpečnosti na sjezdových tratí nemusí být marné mít páteřák ve své základní výbavě. Pokud ještě do toho patříte k lyžařským „cestovatelům“, kteří si v batohu vozí svačinu, náhradní termoprádlo nebo foťák, může vás zajímat batoh Boblbee s celosvětovým patentem tvrdé skořepiny. Ta minimalizuje zátěž zád, protože síla nárazu se při dopadu rozprostře do co největší plochy. Batoh má certifikovaný chránič páteře a zároveň tvrdá skořepina chrání i vaše cenné vybavení uvnitř batohu. Tvar skořepiny ve tvaru S navíc zajišťuje optimální rozložení váhy, takže snižuje namáhání zad. Potěšíte s ním freeridery i skialpinisty, kteří jsou s batohem na horách celý den. K batohu je navíc možné přikoupit další příslušenství, takže celkový objem batohu se dá zvýšit takřka na dvojnásobek. A třešnička na závěr – aby výrobci opravdu názorně doložili tvrzení, že tvrdá skořepina funguje, rozhodli se svým potenciálním zákazníkům uštědřit pořádnou ránu baseballkou do zad – a mně pro jistotu taky, mrkněte na video, jak to dopadlo. ;-)

Cena batohu Boblbee 20 l: okolo 5 000 Kč
Cena batohu Boblbee 25 l GTX Carbon: 19 000 Kč


SNOW tip - Batohy Boblbee from SNOW.cz on Vimeo.

5. Sportovní kamera LAMAX X10 Taurus

Lyžařů s kamerou na helmě na sjezdovkách neustále přibývá, protože vzpomínky ve formě krátkého videa jsou prostě lákavé. Sportovní kamera LAMAX X10 Taurus je svými parametry srovnatelná s nejlepšími sportovními kamerami na trhu a výhodou je, že patří k těm cenově nejdostupnějším. Mezi hlavní výhody kamery patří značkový hardware jako senzor Sony nebo chip Ambarella A12. Sportovci u této kamery jistě ocení nahrávání videa 4K při 30 snímcích za vteřinu a v nižších rozlišeních lze dosáhnout až 240 snímků za vteřinu. Samozřejmostí je wifi i Bluetooth připojení, můžete dělat sériové snímky nebo časosběrné fotky i videa. K LAMAXU je dodáváno i bohaté příslušenství, které je součástí ceny, např. čelenka, ruční plovák a dvě baterie.

Cena kamery LAMAX X10 Taurus i s příslušenstvím: 6 690 Kč

6. Ski Trikke

Ski Trikke je novinkou, nebo spíš alternativou v oblasti „lyžařských dopravních prostředků“. Co si pod tím představit? Jde o tři lyže spojené kloubem s řídítky, kde stojíte volně na platformách a rukama se držíte řídítek. Díky tomu, že při jízdě je váha rozložená na nohy i na ruce, takže tolik nezatěžujete nohy samotné a na jízdu na Trikku si tak mohou přijít i lyžaři starších věkových kategorií. Pohyb kolen je navíc jen nahoru a dolu, takže koleno není kroucené do stran a nedochází k přetěžování kolenních vazů a šlach, jak tomu bývá u lyží s vázáním. Díky třem lyžím dosáhnete značné stability i v nerovném terénu, takže na Trikku se můžete po sjezdovce prohánět i v odpoledních muldách. Na Trikkách se jezdí obyčejné sportovní obuvi.

Cena Ski Trikku: okolo 26 000 Kč

7. Střešní box na lyže Thule a střešní nosič Böhm

Drtivá většina lyžařů musí za sněhem cestovat, s čímž je spojené řešení prostoru v autě – kam s lyžemi, lyžáky, helmami, taškami či flaškou hruškovice. Vhodným řešením bývá právě „rakev“, mezi nimiž má dlouhodobě dominantní postavení značka Thule. Její novinkou je střešní box Thule Motion XT XL, který je vybavený oboustranným otvíráním a má vylepšenou aerodynamiku. Snazší otevírání a zavírání víka zajišťuje vnější madlo. Zajímavý jet u systém SlideLock, který automaticky uzamkne box, jakmile víko indikuje správné a bezpečné uzavření. Objem boxu dosahuje 500 l, takže pojme až 7 párů lyží o maximální délce 200 cm. Střešní boxy jdou ruku v ruce také se střešními nosiči a my přinášíme tip i v této oblasti, a to nosič Böhm Universál 1100 mm, který má velmi pohodlný systém upínání. Navléknete přezku na zavírací plech a pouhým stlačením páčky připnete k nosiči. Jak z názvu plyne, jde o velmi variabilní nosič, a tak ho lze využít na většinu běžně používaných aut.

Cena střešního boxu Thule Motion XT LX: 14 999 Kč
Cena střešního nosiče Böhm Universál 1100 mm: 3 200 Kč

8. Helmy a brýle Smith

Velmi oblíbenými lyžařskými vánočními dárky jsou samozřejmě pestrobarevné helmy a brýle. Nejen slušivé, ale i velmi kvalitní a fungující modely najdete u americké značky Smith, a my sami s ní máme dobré zkušenosti už třetí zimu. Co se týká helem, jsou obecně lehoučké a padnou dobře na hlavu, a to díky systému Boa 360, kdy helmu dokážete páskem stáhnout po celém obvodu hlavy, tedy nejen v zadní části, jak tomu u většiny helem bývá. Bezpečnost u nejvyšší řady helem Vantage navíc až o 30 % zvyšuje koroyd, který se používá v letectví. Do helem samozřejmě padnou brýle Smith, jejichž parketou jsou hlavně kvalitní skla, která se tolik nemlží. Letošní novinkou jsou skla ChromaPop, díky nimž vidíte barvy sytěji.

Cena helem Smith: od 1 599 Kč do 4 999 Kč
Cena brýlí Smith: od 1 750 Kč do 5 199 Kč

9. Brusle na sníh Sled Dogs skates

Zpestřením nejen pro lyžaře mohou být „lyžařské brusle“ Sled Dogs. Tato alternativa k lyžím vypadá jako klasické lyžáky, jen máte na podrážce kraťoučkou skluznici, takže princip je zcela stejný jako na lyžích, jen nepotřebujete žádné hůlky a naopak si můžete i „zabruslit“. Sled Dogs si díky krátké skluzové ploše poradí snadno i s plotnami a neupravenou rozježděnou sjezdovkou, takže jsou ideálními společníky na odpolední sjezdovku. Pokud si koupí nejste jistí, můžete si zkusit tyto sněžné brusle nejprve otestovat na letošních akcích SNOW tour. První je už tento víkend na Dolní Moravě!

Cena Sled Dogs: 5 000–10 000 Kč


10. Skipasomat.cz

A mezi dárky může být i skipas! Na Skipasomatu jsou cenově zvýhodněné o 30 až 40% oproti běžné ceně. Kromě zvýhodněných skipasů můžete využít i slev do aquaparků nebo lyžařských servisů.Partneři SNOW tour: