Celý projekt je koncipován jako akciová společnost, v níž drží své podíly zejména okolní podnikatelé – to pivu dává nový rozměr a mnozí jej berou právem za své. Do projektu nakonec vstoupili nejen místní boudaři a majitelé restaurací, ale i podnikatelé mimo oblast gastro a ubytování, a to dokonce nejen přímo z Pomezních Bud, ale třeba z Pece pod Sněžkou nebo Janských Lázní. Pivo Trautenberk tak spoluvytváří svébytnou kulturu východní partie Krkonoš. Na čepu ho najedete na více než deseti místech v okolí. Nyní nově i v samotném pivovaru.

Historie Tippeltovy boudy

Stavitel Josef Tippelt v Malé Úpě, jen kousek od hranic, postavil v čísle popisném 87 Boudu císaře Františka Josefa v roce 1912. Název měl možná zajišťovat přízeň panovníka, ale vydržel pouhých šest let. V roce 1918 byla bouda přejmenována na Tippeltovu boudu. Stavba patřila k nejmodernějším, už před válkou se zde topilo ústředním topením, po válce jako první v obci rozsvítila elektrická světla. Zájem hostů neznal mezí, a tak se přistavovalo. Jak odhalila pozdější rekonstrukce, v těch časech ještě vždy citlivě, s ohledem na jedinečný interiér i zevní architekturu. Bouda se dokonce otočila, původně byla situována rovnoběžně se silnicí, dostavbami se pootočila v kolmý směr. Nebylo to k poznání, všechno skvěle ladilo. Kapacita hotelu dosáhla sto míst.

Někdejší podoba Tippeltovy boudy

Někdejší podoba Tippeltovy boudy

Zlatou éru horského hotelu vystřídaly smutné časy ROH, umakartu a igelitových ubrusů. Stavební zásahy sedmdesátých let minulého století sebraly boudě její genius loci, ale pořád to byl ještě hotel, kam rekreanti jezdili rádi. Co se nestihlo v dobách normalizace, na to stačilo první desetiletí století 21. Neustále se měnící provozovatelé bez vztahu k objektu a motivace do investic začali psát snad poslední odstavec smutné části příběhu. Hotel Družba, jak se na přelomu 20. a 21. století bouda jmenovala, pomalu chátral a ztrácel poslední ze svých hostů.

Pivovar Trautenberk

Akcionáři pivoru Trautenberk svou investicí oživili lesk zchátralého hotelu a naplnili ho novým obsahem. Ve sklepení to vře, tam je umístěno celé technologické zázemí pivovaru. O patro výš je prostorná pivovarská hospoda, kde se pivo pro změnu točí. Samozřejmě se tu každý lyžař i nasytí a možná i trochu zamyslí. Staré se tu snoubí s novým, mezi novými prvky vykoukne původní pískovcové schodiště (které při rekonstrukci našli pod vrstvami linolea), na stropech znovu svítí originální vyřezávané lustry, přiznaná je konstrukce železných sloupů s původními nýty zvýrazněná, aby je nikdo nepřehlédl, oranžovou barvou. Historie s rekonstrukcí nezmizela.

A pivo?

Trautenberk se hlásí k pivovarům, které jdou cestou tradiční výroby, pivo je nefiltrované a nepasterizované. K vaření využívá slad z kounické humnové sladovny Karla Klusáčka, doplněný o speciální slady ze sladovny Weyermann v Bamberku, chmel pochází nejčastěji ze žatecké oblasti. Dodavatelem kvasnic je pražský Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Atraktivní je u tohoto horského pivovaru i voda, kterou pivovar bere přímo ze spodních pramenů svahů nejvyšší české hory Sněžky. Na kvalitu piva Trautenberk dohlížejí hlavní sládci Tomáš Ďuríček a Vojtěch Kaprálek.

Vaří tu Trautenberk jedenáctku, spodně kvašený ležák světle zlaté barvy s jemnou chmelovou vůní, polotmavou třináctku, spodně kvašený polotmavý karamelový speciál s granátově červenou barvou; a Trautenberk APA čtrnáctku, svrchně kvašený speciál typu American Pale Ale. Nabídku doplňují pivní speciály, kterými se minipivovary odlišují od těch velkých. Trautenberk bude vařit dva letní a dva během zimy.

Pípa jak se patří obsáhlá

Pípa je jak se patří obsáhlá

Nás osobně výrazně zaujala čtrnáctka APA – ne, že by ostatní piva nevybočovala svou kvalitou do plusu, byla to vše výborná piva –, ale APA podle našeho názoru vystoupila nejvíce: medově barevné pivo s neuvěřitelně bohatou ovocnou chutí, z níž nejvíce vystupoval černý rybíz – alespoň tak jsme to identifikovali my. Pivo tak lahodné, že by ho snad ocenil a rozeznal i absolutní laik.

Pivo si lze koupit i s sebou – je to mimochodem velmi pěkný dárek i pro formu, ve které se prodává: buď v litrových pet lahvích s atypickým designem, nebo ve skleněných třetinkách, které lze po čtyřech zabalit do dárkové krabice. Pivaři jistě ocení i možnost koupit si zde do sbírky půllitr nebo sadu papírových tácků.


PIVOVAR TRAUTENBERK

Malá Úpa 87

www.pivovartrautenberk.cz

Restaurace s kapacitou 150 míst; ubytování v osmi pokojích - 4, 6, 8 lůžek; sauna; dětská herna; noclehárna (vlastní spacák a karimatka Plánované otevření po Vánocích 2016


Jaké pivo vaří

Trautenberk světlá jedenáctka

Trautenberk 11 je spodně kvašený ležák světle zlaté barvy s jemnou chmelovou vůní, střední plností a delším hořkým dozníváním. Pivo je uvařeno ze tří druhů sladů tradičním dvourmutovým způsobem, chmelené „na třikrát“. Trautenberk 11 se vyznačuje vyšším řízem, hustou bílou pěnou a především skvělou pitelností.

Trautenberk polotmavá třináctka

Trautenberk 13 je spodně kvašený polotmavý speciál s přídavkem karamelových sladů, které pivu dávají jeho granátově červenou barvu. Karamel se objevuje také v plné chuti, kde se doplňuje s příjemnou hořkostí. Trautenberk 13 vzniká ze čtyř sladů a z kombinace tří českých chmelů.

Trautenberk APA čtrnáctka

Trautenberk 14 — APA je svrchně kvašený speciál typu American Pale Ale. V chuti je nejdříve sladový, následně přechází do intenzivní, ale nesvíravé hořkosti s dlouhým dozníváním. Sytě zlaté pivo je vyrobeno ze tří sladů a kombinací čtyř amerických chmelů.