SNOW tour - Filzmoos 12. 1. 2017 from SNOW.cz on Vimeo.


Filzmoos je sice oproti rakouským jedničkám menším střediskem, takže týdenní safari na lyžích tu nezažijete, nicméně právě menší „profkláklost“ přináší výhody, jako zcela prázdné svahy, nulové fronty a stejně tak jste v restauraci budete obslouženi, ještě než si povolíte přezky u lyžáků.


Sjezdovky ve Filzmoosu jsou všeho druhu. Naší oblíbenou se už loni stala červená sjezdovka na Papagenu, která se po pozvolném začátku zalomí do širokého a velmi přehledného padáku. Díky této přehlednosti bych ji vyhodnotila i jako jednu z nejbezpečnějších sjezdovek, takže potěší široké spektrum lyžařů. Na tuto sjezdovku jezdí jediná zdejší kabinková lanovka Papagenobahn.


Chcete-li si zalyžovat na protějších kopcích, musíte přejet traverzem, na který se napojíte asi tak 50 metrů před koncem červené sjezdovky na Papagenu. Abyste dojeli bez bruslení, je potřeba to pořádně rozjet, abyste zastavili až u hlavní silnice naproti pokladnám k lanovce Grossbergbahn. Tady je potřeba ovšem sundat lyže a silnici po svých přejít, je to tak v mých očích asi jediný „kaz na kráse“, což však méně zpohodlnělým lyžařům nemusí až tak vadit, neb jde o pár kroků.


Na této straně se sjezdovky spouští ze dvou vrcholů, a to z Kleinbergalmu a Schwaigalmu, a vyváží na ně sedačkové lanovky. V této části najdete i černou sjezdovku s parametry FIS, jejíž tváří je Michaela Kirchgasser, v době naší návštěvy ale sjezdovka ještě nebyla zcela upravená, ačkoli sníh na ní opravdu nechyběl. Alternativou černé jsou modré objížďky a najde se tu i nějaký ten červený padáček.


Z Kleinbergalmu se po modré dostanete na dvousedačkovou lanovku vyvážející na Schwaigalm, jehož sjezdovky se spíše modrají, ale placatých plání se bát nemusíte. Sjezdovky na této straně jsou pěkně jezdivé a členité a užije si i zkušený carver.


Celkově se mi sjezdovky ve Filzmoosu opravdu hodně líbí, protože tu najdete jak hravé členité sjezdovky, tak sjezdovku s konstantně prudkým sklonem, kde se do toho dá pořádně položit. Na naši návštěvu napadlo přes noc cca 20 prašanu, takže manšestr byl ukrytý pod sněhem, který šlo ale v pohodě rozhrnovat. Momentálně už leží v údolí 105 cm a u výstupních stanic lanovek je to okolo 135 cm sněhu.


Filzmoos je zároveň místem vhodným i pro běžky – lanovka Papagenobahn vás vyveze na vrchol přímo na běžkařské okruhy Papageno Höhenloipe am Roßbrand o celkové délce až 45 km, a to různých obtížností na skate i na klasiku. Nadmořská výška 1 600 m spolehlivě jistí sníh.


Filzmoos je i středisko přívětivé dětem. U nástupu sedačkové lanovky Grossbergbahn se na obě strany od silnice rozkládají dětské parčíky, které zohledňují pokročilostní stupně dětí a jsou poseté slalomovými překážkami všeho druhu a také malými snowparkovými překážkami uzpůsobenými pro děti. Výhodou je dostupnost hned vedle hlavní silnice, takže se s dětmi nemusíte trmácet někam do mezistanice a navíc na ně prakticky vidíte z oken restaurace. V lyžařské škole Schischule Filzmoos vyjde třídenní výuka pro děti na 184 eur, kdy mají děti každý den 4 hodiny lekce, takže se v přepočtu se dostáváme na příjemných 414 Kč na hodinu.


I letos jsme na oběd zašli do hospůdky Schörgi u výstupní stanice kabinkové lanovky Papagenobahn. Stejně jak je malebná z venku, je i zevnitř. A proč právě sem? Líbí se nám tu příjemná obsluha, kdy sám šéf hospůdky se na vás už ode dveří usmívá a pokud mu prozradíte, že jste z Česka, pravděpodobně vám sdělí, že už byl několikrát v Praze a líbilo se mu tam. :-) Cenu za vtipnou servírku roku tu od nás opět získává blondýnka Tina, která vám s vážným výrazem ve tváři nabídne k jablečnému štrúdlu majonézu.


Výhodou je i velmi rychlá příprava jídla, než jsme vysvlékli, už jsme měli polévku na stole. V nabídce je tradiční vídeňský řízek, tak třeba boloňské špagety, sýrové špecle nebo hamburger. Ceny jídel se pohybují od 6 eur (frankfurtské párky) do 12 eur (hamburger).Ve Filzmoosu jsme jako loni byli ubytovaní v hotelu Dachstein, který je tak 5 minut chůze k lanovce Papagenobahn. Hotel nás zaujal hlavně netradiční gastronomií, na kterou se zaměřuje. Zapomeňte tedy na šnitzly a připravte se na pestrobarevně naaranžované talíře, až vám to přijde škoda jíst. Pokrmy se dostaly i do michelinského průvodce.


V lednu, tedy mimosezoně, tu pořídíte pokoj s polopenzí za 92 eur, v ceně je degustační večeře v hodnotě 40 eur a vstup do saun a páry. Na videu se můžete podívat, jak hotelové prostory vypadají.


SNOW tip - ubytování - Filzmoos - hotel Dachstein from SNOW.cz on Vimeo.
Filzmoos v kostce:

Vzdálenost z Prahy     cca 5 h
Celodenní skipas dospělí (roč. 1997 a starší)     42 eur
Celodenní skipas mládež (roč. 98, 99, 2000)     32,50 eur
Celodenní skipas dítě (roč. 2001 - 2010)     21 eur
Provozní doba lanovky     9:00 – 16:00
Ubytování     www.hotel-dachstein.at
Webové stránky     www.filzmoos.at
Parkování     bezplatné u lanovky Papagenobahn


Ve Filzmoosu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: