Snowkiting je jakési spojení padáku, resp. draku a lyžování. Je však vymezený mimo sjezdovky, nemusíte čekat fronty na vleky, platit za permanentky nebo pohyb v prostorech pro to určených a můžete se oddávat skutečné volnosti, kterou tento sport nabízí. Brázdit zasněžené pláně, užívat si přírodu nebo drsné počasí. Jen vy, váš drak a neomezené možnosti. Můžete jezdit freeride i freestyle, nechat se drakem táhnout do prudkého kopce a jezdit s ním i s kopce dolů.

Snowkiting pro každého

Snowkiting sice může patřit mezi adrenalinové sporty, protože za pomocí „draka“ (z angličtiny kite) a větru lze dělat i nebezpečné kousky, ale pokud se jen necháte táhnout po sněhu nebo ledu na lyžích či snowboardu, stává se z něj sport překvapivě pro širokou veřejnost. Může být dokonce pojat i jako sport rodinný. Jediné, co potřebujete k tomu, abyste si perfektně zajezdili, je drak, sníh a vítr. To ale už skoro každý ví. Pojďme si o snowkitingu říci něco víc.

Kdy přišel nápad spojit draka a lyže?

Historie sportu sahá do 70. let, kdy byly konstruováni první nafukovací draci (určené pro jízdu na vodě – kiteboarding), které však nenabízeli ani v nejmenším to, co draci dnešní. Kde přesně snowkiting vznikl, nevíme – první náznaky tohoto sportu známe z počátku 80. let, kdy se lyžaři nechávali tahat po sněhu starými padáky, tehdy používanými pro paragliding. Vývoj nebyl ze začátku nikterak rychlý, protože se toho účastnilo jen pár nadšenců. Progres přišel od 90. let, kdy začaly vznikat první školy, pořádat se první závody a celkově se snowkiting stále více prosazoval mezi lidmi na poli nových sportů. V posledních letech zažíval snowkiting obrovský boom: dozrál v bezpečný a dostupný sport, který nabízí nové zážitky a poměrně značný komfort při užívání si zimní sezóny. Na snowkiting stačí jen louka s pár centimetry sněhu a lyže „kameňačky“ vám poskytnou skvělou zábavu.

Místa pro snowkiting: pole za domem i Antarktida

Provozovat tento sport můžeme na místech, která jsou otevřená větru, na pláních, loukách, letištích (s povolením)… Zkrátka všude, kde je sníh a dostatek prostoru bez výrazných překážek jako např. dráty elektrického napětí. Nejloblíbenější prostory pro snowkiting v Česku jsou v Krušných horách (Adolfov, Moldava, Abertamy), Jeseníkách (Rýžoviště), Jizerských horách (Albrechtice u Frýdlantu), na Šumavě (Nové Hutě, Keply) nebo Vysočině. Tento sport ale můžeme provozovat v podstatě kdekoliv, klidně za barákem na poli. Vhodná jsou také zamrzlá jezera, jezdí se např. na Lipno nebo na Rozkoš.

I v zahraničí je míst spousta. V Alpách se využívá především zamrzlých jezer, jako je známé Reschensee (Lago di Ressia), kde se konala mistrovství světa i Evropy, Lago Bianco v Bernina passu nebo např. Silvplana u Sv. Mořice. Pro zkušenější je tu pak Col du Lautaret ve Francii nebo jakýkoliv jiný průsmyk v Alpách.

Snowkiting mimo jezera je v Alpách spíše pro zkušenější snowkitery, protože terén je náročnější obvykle se skálami a strmými svahy.

Skutečným rájem je pak nejvýše položená náhorní plošina Hardangervidda v Norsku. Za zmínku stojí i poloostrov Varanger, taktéž norský, nebo velká část ruské Sibiře či úplné periferie jako je Grónsko nebo Antarktida, kde se může jednat o expediční formu snowkitingu – přesun za drakem se samozřejmě oproti pochodu výrazně zrychlí.

Vybavení pro snowkiting

Snowkiting můžeme stále ještě považovat za mladý sport, avšak rozvoj, který započal před cca třemi desítkami let, úroveň jezdců, kvalita vybavení, dostupnost lokalit, škol nebo třeba i závodů je již nyní na vysoké úrovni a každým rokem roste. Za to může několik faktorů. Jednak jeho image tzv. extrémního sportu, což je v dnešní době velmi populární, přesto ale nepřináší příliš rizika a může ho dělat prakticky každý od cca 8 let věku. Uživatelská základna roste i s celkovým vývojem materiálu směrem ke komfortu použití a jeho dostupnosti. Snowkiting se stále někam ubírá, vyvíjí, překonává nové výzvy a vybavení se s tím stále zdokonaluje. To, co bylo před pár lety kvalitní, je dnes oproti novým konceptům velmi zastaralé. Důraz se klade na stabilitu křídel, jejich větrný rozsah a v případě disciplíny „race“ na jejich stoupavost a výkonnost. V disciplíně freestyle na bezpečnost při letu a tzv. hangtime,výdrž při letu. Velmi se zlepšily celkové parametry ovládání – účinnost brzd a de-poweru čili ubírání nebo přidávání síly draka za letu, točení draka a v neposlední řadě bezpečnostní prvky, které dnes velmi rychle řeší občasné krizové situace jako např. prudké a nečekané zesílení větru, tah draka po pádu jezdce, přetržení nebo nechtěná deformace části vrchlíku nebo šňůr ve vývazu draka ap.

Lyže a prkna

Pro snowkiting vyhledáváme lyže, které jsou spíše rovné, s velkým rádiusem, aby byly stabilní při jízdě přímo. Tedy když snowkiter hraní a klade odpor drakovi, měly by lyže zatáčet co možná nejméně. Není výjimkou, že pro závody typu race se používají DH lyže délek i 230 cm. Dosahuje se běžně rychlosti přes 70 km/h a někteří jsou schopni přesáhnout i 100 km/h.

Pro freestyle se pak používají obvyklé twintipy.

U snowboardů je to podobné. Toto odvětví se již plně vyvinulo a vyrábí se snowboardy přímo určené pro snowkiting. Na race to bývají přes 2 m dlouhé tvrdé desky, pro freestyle prkna s velkým rádiusem, oboje se nazývají snowkiteboard.

Draci

Co se týká draků – kitů určených pro snowkting – máme několik možností volby. První, základní rozdělení draků, je na „nafukovačky“ neboli „tubekites“, a na komorové draky neboli „foilkites“ (konstrukčně podobné jako parašutistický padák). O tom, co by kdo měl preferovat, se zde nebudu rozepisovat, to je opravdu na dlouhou debatu. Nicméně, alespoň okrajově zmíním, že ve světě jsou preferovanější nafukovačky z důvodu jejich použitelnosti i na vodě a z důvodu obvykle většího větrného rozsahu než u komorových draků. Na druhou stranu jsou těžší, musí se nafukovat, je s nimi horší manipulace při startech a přistáních a nejsou vůbec vhodné do hor, protože v krizové situaci s nimi nemusí být vždy tak lehké řešení jako s komorovým drakem, který se při správném manévru okamžitě zbortí a jde k zemi. Obecně bych tedy zcela určitě doporučil komorového draka jako je např. AEROS Alti, AEROS Gyro, AEROS NAVY, OZONE Summit nebo HQ Montana.

Dále je možné rozdělit draky podle konstrukce na freestylové a race speciály, nebo máme tzv. kategorii allround, která splňuje částečně oboje. Draci pro závody mají vyšší výkon, stoupavost, dopřednou rychlost, ale nejsou tak dobře manipulovatelné. Jsou konstrukčně štíhlejší a vyrábějí se obvykle ve velikostech od 8 do 18 qm. Sem patří např. NorthFly GT, AEROS COMPI nebo OZONE R1. Freestylové mašiny jsou stabilnější, pomalejší v dopředné rychlosti, což se využívá při skocích, navíc lépe točí.

Velikosti draků

K pokrytí veškerého větru (cca od 2 m/s, kdy už se dá jezdit, po zhruba 20 m/s, kdy už se skoro jezdit nedá), je potřeba mít tři velikosti draků. Obvykle malého draka kolem 6-8 qm do silného větru, 12-14 qm pro střední vítr a 15-21 qm do slabých podmínek. Záleží samozřejmě také na váze jezdce a zejména pak na jeho dovednostech v manipulaci s drakem. Pokud snowkiter volí pouze jednu velikost draka (často to bývá jeho první drak a následně dokupuje další velikosti), bývá to obvykle 10-14 qm podle jeho váhy.

Trapéz

Další nezbytnou součástí je trapéz. Rozdělujeme na bederní a sedací. Sedací připomíná lezecký sedák, v němž jste zachyceni ve vašem těžišti, používá se spíše pro race (nevyjíždí nahoru, drží lépe tam, kde má, bývá pohodlnější). Bederák je zapnut kolem pasu, nad vaším těžištěm a používá se spíše pro freestyle. Toto rozdělení není striktní a záleží také hodně na tom, co komu více sedí a vyhovuje.

O závodech

Ve snowkitingu rozdělujeme dvě základní disciplíny. Jedná se, jak už je výše zmíněno, o rychlostní race a freestyle. Speciální disciplínou jsou pak kiteenduro, speed, maratón, bigair nebo hangtime.

Race – je okruhový závod, který se jede na několik bójek (minimálně dvě, ale někdy i více než osm) s hromadným startem. Závodníci pak krouží na trati po určenou dobu (obvykle 20–30 minut), a kdo nakrouží nejvíce kol a projede cílem jako první, vyhrává rozjížďku. Takových rozjížděk je pak účelem odjet co nejvíce. Většinou se každá čtvrtá nejhorší škrtá, a tím se eliminují chyby, které závodníkovi mohl způsobit jiný jezdec, případně technické problémy. Pokud se tedy odjede osm rozjížděk, škrtají se dvě nejhorší umístění, pokud deset rozjížděk, škrtají se také dvě nejhorší.

Freestyle – je klasický závod, kdy jezdci předvádí triky. Hodnotí se celkové provedení triku včetně vedení draka, dopadu i odjetí a samozřejmě náročnost daného manévru. Toto se jezdí v tzv. heatech, kdy se předvádí v jednom časovém úseku (obvykle 5 minut) více jezdců najednou a nejlepší pak postupují.

Kiteenduro – v současné době máme na světě 3 hlavní závody snowkiting endura. V Rusku (Trans Onego Kite Enduro - TOKE), Norsku (Varanger Kite Enduro - VAKE) a v Kanadě. Všechna endura mají kolem 250 km. Tyto závody jsou vícedenní (3-4 dny), jedou se natěžko ve dvoučlenných týmech, jezdci si v bobech táhnou za sebou veškerou potřebnou výbavu jako stan, jídlo, vařič, spacáky, nářadí, další draky, hůlky, ale třeba i poplašné světlice, které jsou povinnou výbavou. Když nefouká, šlape se.

Maratón – obdoba disciplíny race. Jede se delší úsek v kuse (obvykle mezi 40 a 100 km), nikoliv časové rozjížďky. Nejznámějším je RedBull Ragnarok, který se jezdí v Norku na Hardangervidda, trať mívá pět bójek a jedno kolo má 20 km. Jede se na 5 odjetých kol a závod trvá kolem pěti hodin.

Speed – maximální rychlost. Bývá jako doplňková disciplína. Závodníci přesahují 100 km/h.

Bigair – kdo doskočí nejvýš.

Hangtime – kdo ve vzduchu vydrží nejdéle.

Snowkiting v ČR

Co se týká českých závodů, tak v Česku se pořádají závody typu race, freestyle, doplněny o speed a občas maratón. První MČR ve snowkitingu bylo pořádáno pod hlavičkou Asociace českého powerkitingu již v roce 2003 na zamrzlé Rozkoši. V posledních letech jsou MČR ve snowkitingu lokalizována do obce Abertamy v Krušných horách – v roce 2012 se účastnilo 46 závodníků nebo na Moldavu – v roce 2016 zde bylo 36 soutěžících.

Nepřetržitou a můžeme říci nejdelší kontinuální sérii snowkitových závodů pořádá již od roku 2010 společnost KITEFORCE.CZ, a to na Adolfově (Krušné hory), pod názvem SNOWKITE STORMY ADOLFOV. V roce 2013 se účastnilo závodu i 6 žen a obvykle se dohormady účastní kolem 20 závodníků různého věku. Na Adolfově se odjelo taktéž v minulých letech několik maratónů.

Po závodní stránce jsme na tom velice dobře i ve světě a v zahraničí máme povětšinou závodníky v první desítce. Ve svých řadách máme i mistra světa ve freestylu na snowboardu. Jako jediný středoevropský národ reprezentujeme na norském závodě Varanger Arctic Kite Enduro (www.vake.no) nebo na ruském Trans-Oněgo Kite Enduro (www.toke.ru). Pravidelně máme účastníky na maratónu RedBull Ragnarok (Norsko) nebo na Snowkite Masters, které se jezdí ve francouzském Col du Lautaret.

Snowkiting se v Česku těší velké oblibě. Prakticky na všech lepších místech najdeme komunity, které se při vhodných podmínkách schází. Snowkiteři jezdí často společně a navzájem se hecují k lepším výkonům, učí se od sebe a snaží se občas uspořádat nějakou akci, fotosession nebo závody, které jsou spojené s testováním vybavení. Tyto komunity se pak na takových akcích navzájem navštěvují a celkově vytváří velmi přátelské prostředí pro rozvoj nejen tohoto sportu.

O výrobcích

Na světě je nepřeberné množství výrobců a značek, které se zabývají jedním nebo více ze sportů powerkitingu (snowkiting, kiteboarding, landkiting). Velké zahraniční firmy mají své závody lokalizovány v Asii a je již jen pár menších výrobců, kteří vyrábí „doma“. Mezi takové patří i české firmy. Je nutno zmínit, že z hlediska počtu výrobců na obyvatele držíme možná světový prim. Vždyť u nás máme tyto výrobce: JOJOWings, Pegas, EasyFly, Lamba, Axis a jediného zástupce výrobců vybavení zejména pro kiteboarding (tedy nafukovacích draků) firmu FUTURE. Za zmínku určitě stojí firma JOJOWings, která již před více než deseti lety udělala díru do světa se svými draky RM (Race Master) a vyvinula prvního vysoce výkonného draka na světě. Můžeme říci, že tímto směrem se pak ubíral vývoj draků určených pro buggykiting (landkiting na buggyně). Dalším výrobcem, o kterém je třeba mluvit, je firma Pegas. Ta je skutečně jediným českým výrobcem, kde probíhá neustálý vývoj nového vybavení komorových de-power draků. A v neposlední řadě FUTURE, která si nejprve vydobyla dobré místo ve světě kiteboardingu v zahraničí a nyní, poměrně nedávno, teprve vstoupila na český trh.

Kromě velkých značek jako je Ozone nebo Flysurfer, které bez pochyby vyrábějí kvalitní zboží, je nutné zmínit ruské a ukrajinské výrobce, kteří také vytvářeli mezníky ve vývoji náčiní pro snowkiting. Je jím zejména firma NorthFly, která je méně známá, ale momentálně se svým modelem draka GT2 je držitelem titulu Ruska – GT2 je zřejmě (společně s OZONE R1) nejvýkonnější drak na světě. Ukrajinská firma AEROS, která vyvíjí velmi povedené „zbraně“ jak pro snowkiting, tak pro kiteboarding, se může pochlubit každoročním vývojem a zlepšováním svých modelů draků a vyvinula speciální model draka určeného pro snowkiting, nejen do vysokohorských podmínek, model AEROS Alti. Firma AEROS má i jako jedna z mála světových firem plné portfolio draků, tedy otevřené komorové draky, uzavřené komorové draky a vyrábí taktéž nafukovací draky.

Jak začít?

Napsali jsme několik řádků o tomto skvělém, dynamicky rostoucím sportu, a jestli to vás čtenáře zaujalo natolik, že byste měli chuť s tímto sportem začít, určitě doporučujeme využít služeb některých větších kiteškol. Důvodů, proč začínat ve škole, je několik. Ve škole se dovíte informace, na které byste sami přicházeli poměrně dlouho buď pomocí internetu, nebo někoho jiného na místech, kde se standardně jezdí. Tyto informace však nikdy nebudou ucelené a úplné. Jako samouk se můžete naučit špatné návyky, které se těžko odstraňují, nemluvě o tom, že zřejmě zvolíte nesprávnou velikost draka do daného větru. Ve škole vám zapůjčí to nejlepší možné vybavení do daného větru a dají vám plnou instruktáž. Vyhnete se tak krkolomným a nebezpečným začátkům a hlavně ušetříte mnoho času. V kurzu snowkitingu si vyzkoušíte několik draků různých velikostí i značek a další různé vybavení a sami zjistíte co je pro Vás nejlepší variantou při případném nákupu vybavení.

V případě zájmu o tento sport doporučujeme navštívit web: www.kiteforce.cz.

Najdete tam další, již specifičtější informace například ze závodů, testů vybavení, z teorie a jiné.