Nástupními místy areálu Kraličák jsou Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice a na obou místech nejdete bezplatná parkoviště. Co se týká přepravy v areálu, převažují tu pomy, ze Stříbrnic ale na kopec vyváží dvousedačková lanovka Štvanice. Od její horní stanice klesá pod lanovkou zpět červená sjezdovka Stříbrnická I, jejíž lehčí alternativou je modrá sjezdovka Stříbrnická II. Svahy byly poloprázdné a díky stínu tvrdé i před čtvrtou odpolední.


Přes kopec jsme se sedačkovou lanovkou dostali na hynčickou stranu areálu, kde najdete pestrobarevnou směs všech druhů sjezdovek. Modrá Kurzovní je široká mírná pláň, po levé straně „osazená“ snowparkovými překážkami, které mohli zvládnout i mírně pokročilí.


Z Kurzovní tratě jsme si najeli co nejvýše tak, abychom nemuseli přecházet pěšky přes cestu a přistáli rovnou na modré Dětské. Jak už název napovídá, jde o širokou a velmi mírnou sjezdovku vhodnou hlavně pro děti nebo mírně pokročilé.


Kontrastem k této sjezdovce je černá pista Pánská, která je na rozdíl od svých širokých modrých kolegyň znatelně užší. Obsluhovaná je pomou a většinu dne je ve stínu, takže jen tak neměkne. Na sjezdovce to docela pěkně sviští a hrana, která trať půlí, může být pro někoho zajímavým zpestřením na jinak rovně se řinoucí trati.


Zlatou, vlastně červenou střední cestou je na Kraličáku sjezdovka Králíkova, nabízející přes kilometr dlouhý a akorátně červený sklon, který zvládnou i méně pokročilí, ale když to tu pustí zkušený lyžař, oblouky po hranách může svižně vykrajovat od začátku do konce.


Zatímco na stříbrnické straně se pro děti nabízí dětský funpark Kraličák, na straně hynčické je to lyžařská školka kousek nad parkovištěm u dětského vleku. Velmi pozvolný plácek umožňoval dětem naučit se prvním obloučkům pěkně zlehka a nechyběly tu ani podjezdové branky.


A kam s dětmi bez lyží? Těm nejmenším stačil kolotoč s gumovými čluny a odvážnější se to tu nebály rozparádit na člunech v umělé dráze dolů. Snowtubingová dráha je dlouhá 170 m a 5 jízd tu vyjde na 130 Kč. Obě atrakce najdete pod jídelním stanem na hynčické straně.


Na oběd jsme se vydali do restaurace v penzionu Kraličák, který zaujme netypickým vzhledem stavby. Menší prostor vevnitř kompenzuje prostorná terasa se stolečky, lehátky i sedacími pytli. V nabídce jsou polévky, hotovky i minutky a nás tu kromě výpečků se špenátem zlákalo bombradino, které s pořádnou porcí šlehačky působilo poctivě. A také poctivé bylo!


Kraličák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 hod 3 min
Celodenní skipas dospělí     440 Kč
Celodenní skipas děti (do 13 let)     330 Kč
Celodenní skipas senioři (65 – 70 let)     330 Kč
Děti do 6 let a senioři nad 70 let     zdarma
Provozní doba lanovky     9:00 – 16:00
Webové stránky     www.mujkralicak.cz
Parkování     bezplatné parkoviště v Hynčicích i Stříbrnicích


Na Kraličáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.Partneři SNOW tour: