Nosice bohm from SNOW.cz on Vimeo.


Nebudeme zastírat, že jsme se nechali inspirovat v jedné z největších prodejen střešních nosičů Böhm na Černém Mostě, kde je zastoupeno hned několik značek, a dá se tedy porovnávat.

Nejprve zamíříme ke střešním boxům (nikoli rakvím, tak jim tu raději neříkejte :-) ), u nichž jsou rozhodujícími parametry délka a objem boxu.


Aby se vám do boxu vešly pohodlně lyže, měl by být box o 10 až 12 cm delší než lyže samotné. Co se týká objemu, záleží, kolik párů lyží vezete. Pro čtyřčlennou rodinu může přijít vhod střešní box Thule Motion XT XL, jehož objem je 500 l, takže se do něj vejde 7 párů lyží o maximální délce 200 cm. Box je vybavený oboustranným otvíráním, což osobně považuji za velmi praktickou věc. Na rozdíl od jiných boxů získáte i vnější madlo, které hodně usnadní otevírání a zavírání boxu. Praktické může být automatické uzamykání boxu ihned poté, co víko vyhodnotí správné a bezpečné uzavření. Cena tohoto střešního pomocníka vyjde na 14 999 Kč.


V prodejně můžete porovnat značky Thule, Hapro, Hakr a Neumann, přičemž největší rozdíly jsou kromě cen také v systému upínání. Thule, Hapro a Neumann mají velmi snadný systém uchycení, kdy dva větší „zobáčky“ obejmou příčník a vy už jen kolečkem zevnitř box utáhnete. Oproti tomu boxy Hakr uchycujete k příčníku klasickým „účkem“ se šroubovacími matkami, nikoli kolečkem. Hakr je spolu s Neumannem cenově nejdostupnější, kdy box o objemu 300 l pořídíte už od 2 800 Kč.


Pokud si kvůli ceně nebo náročnosti na uskladnění nemůžete dovolit box, tak můžete hodit při cestování lyže na střešní nosič. Velmi pohodlný systém upínání má nosič BÖHM Universál 1100 mm, kdy navléknete přezku na zavírací plech a stlačením páčky připnete k nosiči. Nosič je velmi variabilní, takže ho můžete využít na většinu běžně používaných aut.


Při cestách do hor se nejspíš neobejdete ani bez řetězů. Můžete volit mezi třemi druhy – manuálními, poloautomatickými a automatickými. Manuální, cenově nejdostupnější řetězy, znáte z klasických supermarketů, zatímco automatické a poloautomatické pořídíte spíše ve specializovaných prodejnách, jako je třeba Böhm.


Automatické řetězy ocení především méně zruční jedinci či zástupkyně něžného pohlaví, protože jejich „kouzlo“ spočívá hlavně v jednoduchosti nasazení. Mezi špičkové automatické řetězy se řadí značka Thule, jejichž nasazení vyžaduje běžně jen tři kroky. Díky systému tuhých vnitřních oblouků nasadíte velmi intuitivně například řetězy Thule Easy-fit CU-9050, kdy stačí jen vyklopit spodní pedál ze středové vzpěry a jeho sešlápnutím pak aktivujete samonapínací systém. Řetěz se automaticky navlékne na pneumatiku, jakmile se s autem rozjedete, takže dojde i k rovnoměrnému napětí řetězu na pneumatice. Cena páru je okolo 6 499 Kč.Pro vozy typu SUV nebo auta nad 2 000 kg jsou vhodné řetězy Thule König K-Summit XXL K77, kde se žádné díly nedotýkají prostoru za pneumatikou. Řetěz nasadíte opět ve třech krocích a tažné pružiny umožňují přesné dosednutí na pneumatiku. Jde ale už o poněkud dražší záležitost, protože pár stojí okolo 11 000 Kč.


Poloautomatický systém pak najdete například u řetězů Pewag Snox SUV SXV 590, které jsou i cenově dostupnější a vyjdou zhruba na 4 000 Kč. Systém snox-box tu zajišťuje správné dopnutí řetězu, a tak není potřeba dopínat ručně. Systém pak během jízdy uzamkne vratnou pružinu napínacího systému, takže reguluje správné napnutí během jízdy.Partneři SNOW tour: