U nástupní stanice lanovky v Hrabovu na vás ještě může lehce doléhat ruch města Ružomberka, jakmile se však osmimístná kabinka přehoupne přes hřeben, rázem se ocitnete úplně v jiné krajině a hned při výstupu z kabinky se vám otevře výhled na jednu z nejširších sjezdovek v okolí, která je obsluhovaná pomou a čtyřsedačkovou lanovkou.


Malinô Brdo jsme navštívili o víkendu, kdy slunečné počasí a pěkně upravené a tak akorát tvrdé sjezdovky přilákaly do střediska nejen lyžaře z Ružomberka. Než jsme se tedy od výstupu sedačkové lanovky spustili střemhlav po sjezdovce dolů, museli jsme si udělat několik „sanšajnových“ fotek s výhledem, ve kterém kontrastovaly ružomberské komíny a zasněžené vrcholky Tater.


Nejfrekventovanější je sjezdovka Hlavná, která je nejlépe a nejčastěji upravovaná, okolní sjezdovky se ponechávají spíše jako freeridové zóny. Začátek sjezdovky Hlavné je poměrně pozvolný a zhruba do poloviny sklon postupně přitvrzuje, až se změní v širokánský poctivě slalomový padák s příjemným dojezdem lehce do kopce, takže řada lyžařů to tu pouští „šusem“ dolů.


Spustíte-li se od výstupu sedačky až dolů do Hrabova, budete mít v nohách nalyžované celé 4 km. Jde o jednu z nejdelších sjezdových tratí na Slovensku a co tato sjezdovka v lesní pasáži nemá v šířce, dohání na délce. Jde o modrou trať, kterou zvládnou i méně pokročilí.


Naopak pokročilejší lyžaři, zvládající pohyby ve vzduchu, se koncentrovali ve snowparku pod výstupem kabinkové lanovky. Snowpark disponuje vlastní pomou a patří k těm pestřejším, co jsme letos viděli. Kromě klasických zábradlíček tu najdete i bedny, různé velikosti skoků a nechybí ani závěrečný kvótr.


Návštěvu Malina Brda jsme si tentokrát zpestřili i jízdou na tzv. Ski Trikkoch, tedy na třech lyžích spojených kloubem s řídítky, kde stojíte volně na platformách a rukama se držíte řídítek, takže je váha rozložená na nohy i na ruce. Lanovkáři vám stroj vyvezou kamkoli, dá se jet i na klasické pomě. Než se ale vrhnete na prudší sjezdovku Hlavní, dejte si na rozcvičení cvičnou modrou. Já se na padáku nestačila divit. :-)


K občerstvení můžete využít samoobslužnou restauraci chaty Dária přímo v centru areálu nebo restauraci hotelu Hrabovo u nástupu kabinkové lanovky. Lehátka u aprés-ski stanu pod sjezdovkou vybízely k delšímu posezení s oblíbeným nápojem – v našem případě s bombardinem.


Na Malinô Brdo se z Prahy můžete vypravit vlakem, kdy v jedenáct večer nasednete na noční lůžkový vlak a ráno kolem půl šesté jste v Ružomberku. Lépe je ale Ružomberok dostupný denním přímým vlakem SuperCity Pendolino Košičan, nejrychlejším spojením na Slovensko. Z Prahy trvá cesta cca 5 hodin, z Olomouce 3 hodiny a z Ostravy 2 hodiny. Při předložení jízdenky dostanete na koupi dvoudenního skipasu 20% slevu.Chcete-li bydlet na Malině Brdě bezprostředně ve středisku a za příznivou cenu, nabízí se hotel Hrabovo, jehož recepce je od kabinkové lanovky doslova pár kroků. Dvoulůžkový pokoj tu vyjde na 38 eur a děti do tří let bydlí zadarmo. Samozřejmostí je zamykatelná lyžárna a parkování hned u vchodu.


Malinô Brdo v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 hod 4 min
Celodenní skipas dospělí     29 eur
Celodenní skipas junior, senior     23 eur
Celodenní skipas děti     20 eur
Provozní doba lanovky     8:30 – 15:30
Webové stránky střediska     www.skipark.sk
Ubytování     www.hrabovohotel.sk
Parkování     velké parkoviště u nástupu na kabinkuNa Malině Brdě jste s námi v lednu mohli na akci SNOWtour mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH, sportovní kamery LAMAX, batohy s páteřákem BOBLBEE, dále jste si mohli vyzkoušet jízdu na sněžných bruslích SLED DOGS a zdarma ochutnat ceilonský čaj DILMAH nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, šátky a kukly HAVEN a další vyhřívané produkty značky LENZ. Reportéry i promotéry jste mohli vidět v oblečení HELLY HANSEN a s hodinkami GARMIN.Partneři SNOW tour: