SNOW tour - Tatry - Jasná from SNOW.cz on Vimeo.


Jasná má několik nástupních míst - my se na první lano vydali z Lúček, odkud nás pohodlná lanovka vyvezla na pěkně utaženou a díky stínu zrána tvrdou červenou sjezdovku FIS. Ráno tu byl překvapivě jen menší nával a stihli jsme tak pár jízd na poloprázdných sjezdovkách. Ze Zahrádek jsme se nechali vyvézt sedačkovou lanovkou na Priehybu, odkud se spouští další z našich oblíbených sjezdovek, červená Pretekárská. Sjezdovka má příjemně sportovní sklon, který se v průběhu jízdy moc nemění a není tu taková frekvence lyžařů jako na hlavních sjezdovkách.


O tom, že se Jasná řadí mezi střediska s náročnějšími svahy, svědčí i loňský Světový pohár žen, jehož hlavním dějištěm byla závodní sjezdovka pod funitelem. Je zcela rovná, bez jakýchkoli zatáček a ideální je stihnout ji opravdu brzy, dokud je ještě netknutá, pak se jakožto jedna z hlavních tepen Jasné nekompromisně zaplní.


Zatímco severní strana díky stínu vydrží tvrdá déle, jižní strana Chopku je na sluníčku od rána, takže za hezkého počasí měkne dřív. Na jižní straně se díky mírné modré sjezdovce Panoráma sklouznou i začátečníci nebo mírně pokročilí, jinak se ale tato strana na mapičce spíše černá. Na jižní straně nám tentokrát velmi sedla černá sjezdovka Vyhlídková, která byla pěkně upravená a jejíž prudký sklon se moc nemění, takže máte přehled a „volno“ na poctivý carving.


Novinkou jižní strany s významem pro celou Jasnou je nová kabinková lanovka, která spojila Krupovou a Kosodrevinu. Odtud s přestupem navazuje na kabinku vedoucí z Kosodreviny až na vrchol Chopku. Přeprava z Krupové je tedy mnohem jednodušší, protože nemusíte přesedat mezi vleky a sedačkovou lanovkou. Zatímco starý vlek byl mimo provoz, lanovka ze Srdiečka je stále lyžařům k dispozici.


Tradičně jsme si v Jasné zajeli i do snowparku na sjezdovce Vrbická, kam z Biele Pútě vyváží kabinková lanovka Grand Jet. Snowpark můžeme prakticky rozdělit na jednodušší část v horní části a těží část v druhé polovině sjezdovky. Zatímco obtížnější část snowparku zahrnuje velké big airy, horní část zahrnuje několik terénních vln s menšími i většími skoky uzpůsobenými tak, aby si je mohli skočit i teprve začínající nebo malí lyžaři. Jednoduchá skicrossová trať je pak zábavným zakončením této horní části. Na fotce níže můžete vidět, že snowpark je opravdu pro všechny výkonnostní kategorie. :-)


Dětské parky, tedy Maxilandy, jsou v Jasné tři – na Krupové, Biele Púti a na Lúčkách. Největší z nich je pravděpodobně Maxiland na Biele Púti, kde jsou k dětem k dispozici různá slalomová zvířata, několik pojízdných pásů a také lyžařský kolotoč točící děti na nafukovacích kruzích. Maxilandy jsou vyhrazené pouze klientům lyžařské školy Tatry Motion, ti v rámci lekce mají vstup do parku zdarma. Výhodou těchto dětských arén je jejich bezpečné ohrazení od živého provozu kolem.


Atrakcí pro dospělé může být v Jasné například ranní Fresh Track, večeře na Rotundě při úplňku nebo polyžařská zábava v aprés-ski stanech hned na několika místech v Jasné. Typickým „party podnikem“ je Happy End v Biele púti, kde se každý čtvrtek, pátek a sobotu konají party nejrůznějších žánrů jako latinská noc, elektro night nebo slovenské skupiny Horkýže Slíže.


My se sice žádné párty zúčastnit nestihli, tak jsme se odměnili obědem s výhledem na Rotundě. Volba byla už tradiční – brynzové halušky se slaninou, které tu pořídíte za 9,50 eur. Dalšími možnostmi je například hovězí guláš (10,90 eur), zeleninové lasagne (8,20 eur) nebo pro děti parená buchta (7,20 eur). Restaurace je samoobslužná a využít tu můžete vnitřního i venkovního posezení.


Součástí Tatry Mountain Resortu je také Tatranská Lomnica a Štrbské pleso. Pro Lomnici jsou charakateristické široké modré pláně, nicméně se tu sklouznete i na nejprudší sjezdovce na Slovensku, která patří i mezi nejdelší, pokud si ji dáte z Lomnického sedla až dolů do Tatranské lomnice. Po lyžování se můžete občerstvit v restauraci Humno, kde můžete shlédnout například lyže slavné slovenské lyžařky Veroniky Velez-Zuzulové nebo kalhotky Paris Hilton. Kdo dává přednost poznávání historie, může zajít do Ski Muzea přímo v centru Tatranské Lomnice.


Na Štrbském plese, které je od Tatranské Lomnice vzdálené asi 20 minut, si můžete užít poměrně sportovní lyžovačku. Naší oblíbenou sjezdovkou je tu méně frekventovaná Furkota a pro sportovní sklon se nám líbí úsek zvaný Esíčko. Kromě lyžování si na Štrbském můžete zkusit i jízdu na skútrech nebo snowtubing ve Fun parku přímo ve středisku.


Pod značku Tatry Mountain Report patří i akvaparky Tatralandia a Bešeňová. Tatralandie se nachází přímo v Liptovském Mikuláši a užijete si tu například vlnobití, tobogány, vodní bar, saunový svět a nově i surf arénu. Pokud si zakoupíte dvou- a více denní skipas, máte v nelyžovaný den vstup do akvaparků zdarma.


Necelou půlhodinku od Jasné leží i akvapark Gino Paradise Bešeňová, kde můžete relaxovat ve venkovních termálních bazénech s teplotou vody až 39 stupňů nebo zkusit adrenalin zónu s umělým vlnobitím. Těm nejodvážnějším může být po chuti toboganová věž se šesti tobogány – a některé opravdu nejsou pro ořezávátka! Na takovém červeném tobogánu „speedy“ pocítíte účinky gravitace doslova na vlastní kůži. Klidnější povahy uvítají relax ve wellness zóně s několika saunami – nechybí klasická suchá finská sauna, bylinková, solná ani mentolová inhalace.


Jasná v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 56 min
Celodenní skipas dospělý     39 eur
Celodenní skipas Junior (12 – 17 let)     31 eur
Celodenní skipas dítě (6-11 let)     27 eur
Celodenní skipas Senior (nad 60 let)     31 eur
Děti do 6 let v doprovodu rodiče     zdarma
Webové stránky střediska     www.jasna.sk, www.tmr.sk
Parkování:     Lúčky - zdarma u nástupu lanovky
      Zahrádky – placené cca 300 m od nástupu lanovky
      Biela Púť – zdarma u nástupu lanovekV Tatráchjsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.Partneři SNOW tour: