V oblasti Val di Fiemme-Obereggen určitě nevynechejte šest spektakulárních sjezdovek, které každému navždy zůstanou v paměti: Torre di Pisa, Agnello, Pala di Santa, Oberholz, Olimpia, Lastè a Paradiso.

Sjezdovka Torre di Pisa

Velmi oblíbená je černá sjezdovka Torre di Pisa, která získala svůj název od stejnojmenné skalní formace „věž v Pise“. Sjezd dlouhý 1,5 km s převýšením 459 m (max. sklon 59 %) a šířkou 20 m až 60 m se vine po jižním svahu areálu Latemar a vede od průsmyku Passo Feudo až do mezistanice Gardonè nad městem Predazzo.

Novinka: Před nedávnem rekonstruovaná restaurace Passo Feudo s panoramatickým oknem nabízí opravdu uchvacující výhled na nejkrásnější vrcholy východních a západních Dolomit, stejně jako na mohutný horský masiv Lagorai.

Zde si hosté vychutnají nejen krásné výhledy, ale také speciality podniku: ravioli plněné zvěřinou na lůžku z borůvek, tenké špaldové nudle s omáčkou ze specku a hříbků, vepřovou kotletu s restovanými bramborami a úplnou symfonii různých druhů štrůdlu.

Známá je také sjezdovka Cinque Nazioni, která také vede rovněž směrem na Predazzo.

www.latemar.it

Sjezdovka Agnello

V Pampeagu, srdci areálu Ski Center Latemar, je středobodem červená sjezdovka Agnello. Kvůli svému 350 m dlouhému a velmi strmému hangu je také nazývaná stěnou. Má délku celkem 2,6 km s převýšením 420 m. Pravidelně bývá jevištěm závodů.

V rámci uměleckého setkání Respirart se tu scházejí každoročně umělci, kteří podél sjezdovky vytvářejí stále nová a nová díla. 13 instalací, které jsou vidět už ze sedačkové lanovky Agnello, zvou na lyžařské fotosafari, na unikátní sjezdovku, která vede uměleckým parkem. Díla, jež tu přibyla v létě 2017:
Simulakrum, velké kapky mezi větvičkami lískových oříšků, od Federica Seppiho. Dílo se nachází u chaty Agnello.
Virtuální rozhovory do Piergiorgia Doliana představují plovoucí židle a najdete je přímo pod sedačkovou lanovkou Agnello.
Acutis od Cosimia Allera, zářící kruh z tzv. cortenové oceli se zkorodovaným povrchem, je instalován blízko chaty Caserina.

Novinka: Od této zimy je k dispozici nová varianta sjezdovky Agnello, která na konci dne vede lyžaře pohodlně až k parkovišti. Je dlouhá 350 m, kompletně zasněžovaná a vede k Pampeagu k jednotlivým parkovištím.

www.latemar.it

Sjezdovka Pala di Santa

Tuto černou sjezdovku by měl zkusit každý zkušenější lyžař. Start je v nadmořské výšce 2 415 m. V první části se zahřejí svaly a hrany a připraví se tak na legedární „stěnu”.

www.latemar.it

Sjezdovka Oberholz

Na této historické sjezdovce v Obereggenu, součásti lyžařského areálu Latemar, je potřeba technika i svaly. Hned po výstupu ze stejnojmenné sedačkové lanovky, ve stínu architektonického skvostu v podobě chaty Oberholzhütte, se trasa prudce svažuje do úseku plného panoramatických výhledů, který je také známý ze slalomových závodů Evropského poháru.

Po prvním prudkém sjezdu nabízí sjezdovka tři možnosti pokračování: vpravo pokračuje prudký svah; z toho jedna varianta vede lesem; nalevo trasa vede k chatě Laner Hütte. Tady si lze konečně vydechnout a pokračovat druhým úsekem sjezdovky Oberholz, který vede pohodlně roklinou směrem na Pampeago.

Naproti tomu, kdo zvolí směr na Oberreggen, vychutná si dlouhý a lehce svažující se úsek, který se otevře výjezdem doleva na sjezdovku Ochsenweide. Tady platí, že je třeba neztratit rychlost, nabranou na prvním úseku sjezdovky Oberholz, a s tou si pak vychutnat plochou část trasy. Dále pak vede trasa už plnou rychlostí až do Obereggenu, kde ovšem je třeba dávat pozor na lyžaře vyjíždějící ze sjezdovky pro začátečníky.

Novinka: Moderní kombinovaná lanovka Laner slouží také pro známou 2,5 km dlouhou sáňkařskou dráhu Obereggen, která se dočkala prodloužení o 750 m pro větší zábavu a požitek z jízdy.

Sjezdovka Olimpia

Kultovní sjezdovka, 7,5 km dlouhá Olympia v areálu Alpe Cermis, je nejdelší sjezdovkou ve Val di Fiemme. Elegantní sjezd vede od Paion del Cermis (2 250 m) až k dolní stanici lanovky (860 m) s převýšením 1 390 m. Dělí se na tři úseky: Olimpia 1, Olimpia 2 a Olimpia 3.

Celá trasa je vybavena zařízením pro umělé zasněžování. Výhodná severozápadní poloha garantuje dobré sněhové podmínky až do pozdního jara. Od Paion del Cermis (2 200 m) se nabízí nepopsatelně krásný výhled na západní a východní Dolomity až někam k rakouským Alpám. Vrchol s výhledem je možné pohodlně a rychle dosáhnout dvěma kabinkovými lanovkami.

Černá Olimpia 1 začíná hned prudkým svahem. Pak následuje klidná plochá část k nabrání sil a dechu, než dosáhnete Campiol del Pel ( 1915 m). Odsud je možné se vrátit na start na Paion del Cermis čtyřmístnou sedačkovou lanovkou Costabella nebo pokračovat ve sjezdu po Olimpia 2.
Tady začíná nejtěžší část celé tratě. 3 km dlouhý sjezd s dechberoucími zatáčkami a prudkými svahy se line mezi hustým jedlovým lesem až do mezistanice Doss dei Laresi (1 280 m).
Středně náročná Olimpia 3 je známá náročným stoupáním při finálovém závodě Tour de Ski. Je také vybavena pro večerní lyžování, které nabízí každou středu a pátek od 19.30 do 22.30 hod.

Novinka: Kdo odbočí k příjemné restauraci Baita Tonda, na toho čeká nově zrekonstruovanou chatu v alpském stylu s modřínovým obložením a panoramatickými okny. Nový lounge bar La Baita Tonda, vlastní restaurace a stanice lanovky tak tvoří ucelený komplex, který svými vitrážovými okny a modřínovými obklady harmonicky zapadá svou koncepcí do okolní krajiny.

www.alpecermis.it

Sjezdovka Lastè

Na nejvyšším bodě lyžařského areálu Alpe Lusia, ve výšce 2 340 m, začíná červená sjezdovka Lastè. Vedle spektakulárních výhledů na horské masivy Lagorai a Rosengarten je zde možné zažít při západu slunce naprosto neuvěřitelně krásné přírodní divadlo, kterému se zde říká enrosadira. Při něm se postupně zabarví do ruda stěny dolomitického masivu Pale di San Martino. Sjezdovku, vedoucí vzrušivě krásnou krajinou, lze rychle a snadno dosáhnout novou, tichou a ekologickou kabinkovou lanovkou Bellamonte 3.0 a sedačkovou lanovkou Campo–Lastè.

Slunečná a na terény pestrá trasa sjezdovky začíná plochým úsekem a pár boulemi, které nejsou ovšem nijak problematické. Spíše jsou tu pro větší zábavu. Potom začíná mírně prudší svah, který je ovšem pohodlně široký. 2,8 km dlouhá sjezdovka s převýšením 485 m a průměrným sklonem 17 % vede k lyžařské chatě Lusia a okolo tajemnými legendami inspirované a velice kreativně vybavené chaty Ciamp de le Strie. Kdo by se chtěl pokochat déle kouzelnou kulisou Dolomitů, může v chatě Lusia také přespat.

Novinka: Lyžařské středisko s unikátním výhledem na přírodní park Paneveggio a úchvatné Dolomity Pale di San Martino přišlo před několika málo lety s moderní kabinkovou lanovkou Bellamonte 3.0. Ta nahradila dvě staré sedačkové lanovky. Ze svahu mohlo být odstraněno celkem 13 nosných sloupů sedačkových lanovek. Od mezistanice lze také pohodlně nastoupit na start nové, celkem 2 km dlouhé sáňkařské trati Fraina. Nemalý benefit nové lanovky je i zvýšení přepravní kapacity z původních 2 200 na 2 600 osob za hodinu.

www.skiareaalpelusia.it

Sjezdovka Paradiso

Kultovní černá sjezdovka Paradiso v lyžařském areálu Passo Rolle nabízí překrásný výhled na mohutnou horu Cimon della Pala, který je obzvlášť kouzelný při západu slunce.

Celkem 1,5 km dlouhý sjezd se začátkem v nadmořské výšce 2 195 m má převýšení 318 m. Výhodná poloha ve vysoké nadmořské výšce zajišťuje skvělé sněhové podmínky po celou zimní lyžařskou sezónu.

Trasa sjezdovky začíná prudkým sjezdem a mírnou levou zatáčkou, která vede k druhé dlouhému prudkému sjezdu. Pak následuje mírná plochá část před posledním prudkým sjezdem až ke stanicím sedačkových lanovek Paradiso a Ferrari.

Tahle sjezdovka je také označována jako UNESCO-Paradiso. Je to z důvodu toho, že tady se lyžuje přímo uprostřed oblasti světového přírodního dědictví a u jedné z nejfotografova­nějších hor Dolomitů Cimon della Pala.

www.passorolleonline.com


www.visitfiemme.it