Sjezdovka Razula je dostupná přímo z obce Velké Karlovice, přičemž nástup na kotvový vlek je jen několik metrů od hlavní silnice. Z vršku se spouští poměrně sportovní červená sjezdovka, kterou ocení i zkušenější. Hned její začátek míří svižně dolů, pak následuje lehké zvolnění na malém náměstíčku a nakonec moje nejoblíbenější část, kdy se sjezdovka zlomí v široký a poctivě červený padák.


V horní části kopce máte na výběr ze dvou variant, obě jsou sice červené, osobně mi ale přijde o něco mírnější levá sjezdovka, díváte-li se seshora z kopce dolů. Jde ale jen o „rukáv“ v první třetině kopce, pak se i tato trať napojí zpět na výše zmíněnou pistu. O tom, že je sjezdovka na Razule sportovního charakteru, svědčí i fakt, že tu trénuje český úspěšný reprezentant v alpském lyžování Daniel Paulus.


Občerstvovací zařízení je přímo na Razule jedno, ale nabídka jídel je dostačující a navíc je obohacená o valašské dobroty, jako je tradiční frgál, který voní až ven, valašská kyselice a samozřejmě slivovice. :-) Z „běžných“ jídel si můžete dát třeba řízek s bramborem, výpečky se zelím nebo halušky se slaninou. Posezení je vnitřní s krbem i venkovní s výhledem na sjezdovku.


Kratší, leč zajímavou červenou sjezdovku hledejte i o kus dále u hotelu Galik. Nejvhodnější sjezdovkou pro děti je modrá dětská pod Hotelem Horal, což je od Razuly zhruba 5 minut autem. Právě hotel Horal nabízí balíček Lyžuj a plav, kdy k denní permanentce na Razule získáte vstup na hodinu zdarma do termálních bazénů tohoto hotelu. K dispozici jak dětský bazén, hydro masážní lavice, trysky nebo divoká řeka. Bez akce Lyžuj a plav vyjde vstup dospělého s dítětem na 2,5 hod. na 450 Kč.


Hotel Horal je vyhlášený právě svým wellness, takže ať jste nebo nejste ubytovaní, můžete večer po lyžování trávit relaxačně - kromě bazénů lze využít i saunový svět se saunovými rituály, nebo různé exotické masáže od thajské po balijskou. Nás zaujala masáž Hammam, což je pěnová očistná masáž, při které jste svědky, jak si masér sám pěnu ručně nad vámi vyrobí. Takováto „rozmazlenost“ už ale vyjde dráž než bazén, tedy na nějakých 1 390 Kč.


Nadstandardní doprovodné služby regionu doplňuje čtyřhvězdičkový hotel Lanterna přímo naproti sjezdovce Razula, jehož restauraci můžete navštívit i jako neubytovaní - připravují se tu šnečci na másle, krevety, objednat si můžete i degustační večeři s pěti chody a ochutnávkou vín. Cena degustační večeře pro neubytovaného vyjde na 1 490 Kč, v ceně je ale i ochutnávka vín a jde opravdu o gastronomický zážitek, který na českých horách není až tak obvyklý.


Razula v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 h 52 min
Celodenní skipas dospělý     430 Kč
Celodenní skipas dítě, senioři     290 Kč
Provozní doba střediska     9:00 -16:00, v So a Ne od 8:00
Webové stránky střediska     www.razula.cz
Parkování     zdarma na parkovišti u hlavní silnice a cca 50–80 m od nástupu na vlek


Také na Razule se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat helmy a brýle SMITH, sportovní kamery LAMAX, batohy s páteřákem BOBLBEE, dále jste si mohli vyzkoušet jízdu na sněžných bruslích SLED DOGS a zdarma ochutnat ceilonský čaj DILMAH nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, šátky a kukly HAVEN a další vyhřívané produkty značky LENZ. Reportéry i promotéry jste mohli vidět v oblečení HELLY HANSEN a s hodinkami GARMIN.Partneři SNOW tour: