V největším lyžařském středisku Jizerek jsme začali výjezdem čtyřsedačkovou lanovkou na vrchol Tanvaldského Špičáku a díky jarnějšímu počasí za posledních pár dní jsme si vzali měkčí lyže s očekáváním rozbředlého sněhu. A jak jsme se spletli. Hned úvod červené Závodní sjezdovky byl tvořen vyhlazeným podkladem, který vyzýval k jízdě po ostrých hranách.


Nejvíc mě na Špičáku baví jízda právě po červené Závodní sjezdovce. Jednak má tato trať svižný sportovní sklon, a jednak se mi líbí svou členitostí, zejména pak hravou esíčkovitou zatáčkou s následujícím prudším zlomem, kde je potřeba pro sportovní požitek pořádně zabrat.


Mírnější a nejdelší sjezdovka je na Špičáku modrá Turistická, která je svižnější ve svém začátku, pak se ale ještě víc modrá, takže ji budou vyhledávat hlavně začátečníci a mírně pokročilí. Jen by mohla být ještě širší.


Širokou a sportovně-pohodovou sjezdovkou je na Špičáku trať Kostelní, která s lyžaři nejprve na začátku koketuje v červené barvě, po chvíli ale červenou střídá modrá a v dolní polovině jde o širokou, přehlednou dálnici, vhodnou pro carving i nácvik prvních oblouků.


Kostelní sjezdovka vede do druhého nástupního místa areálu, označovaného jako Špičák II, odkud vyváží lyžaře jednak vlek až na vrchol, jednak poma asi do poloviny kopce a pro nejmenší je tu i dětská pomička, která lemuje pravou dolní stranu dojezdu sjezdovky Slalomák. Děti tu mohou zkoušet první obloučky na ohraničeném dětském hřišťátku s pojízdným pásem, nebo na svahu u dětské pomičky, kde rovněž mohou kroužit kolem slalomových zvířat.


Lyžařské schopnosti na Špičáku nejvíc prověří černá sjezdovka Slalomák, která je pěkně „otevřená“, takže máte po celé délce přehled a ve vyšší rychlosti se nemusíte obávat nějakého zlomu, za který nevidíte. Sjezdovka je minimálně členitá, což je pro rychlejší jezdce velkou výhodou. Také tady byly první dvě třetiny sjezdovky tvrdé, dolní třetina tratí naopak jako vystřižená z jiného světa, tedy znatelně měkčí než v horních pasážích.


Na Špičáku jsme samozřejmě nemohli vynechat měřený slalom zhruba v polovině červené sjezdovky Závodní, který byl velmi pěkně postavený. Ačkoli se v něm odpoledne udělala koryta, stále se dalo jet mimo vyjetou stopu a branky byly pohodlně od sebe tak, aby se do nich vešli i méně zkušenější.


Na svačinu můžete na Špičáku využít několik bufetů, ať už u horních nebo dolních stanic, tak přímo na sjezdovce. Já si na Špičáku potvrdila dobrou zkušenost s restaurací Ski chaty Špičák, která je sice samoobslužná s dostatečným výběrem jídel a i obsluha je velmi milá. Ceny jídel se pohybují okolo 120 Kč a mě zlákala „špičácká svíčková“. Na otázku o co jde, že prý brzy poznám. A opravdu, v mojí porci svíčkové byl k rozeznání Tanvaldský Špičák! :-)


Tip na konec je Kávová sněženka ze Ski chaty Špičák - kombinace vaječňáku, kávového rumu a šlehačky. A tahle sněženka je prý k dostání pouze na Tanvaldském Špičáku!


Také na Tanvaldský Špičák se dostanete bez problémů vlakem díky blízkému vlakovému nádraží. Z Liberce vyjíždí vlak v 7:45, a za 42 minut jste na Tanvaldském Špičáku. Při předložení jízdenky navíc získáte slevu 20 % na jednodenní skipas.


Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 27 min
Celodenní skipas dospělý (18-63 let)     550 Kč
Celodenní skipas dítě (6-15 let)     390 Kč
Celodenní skipas junior (15-18 let)     470 Kč
Senioři od 63 let     470 Kč
Parkování     zdarma na centrálním parkovišti, pod nástupem sedačkové lanovky

Na Tanvaldský Špičák je možné z Liberce a Jablonce nad Nisou pohodlně dojet vlaky Českých drah v 7.35 h nebo 8.35 h za 42 minut (s návazným přestupem ve Smržovce). Zpět se spoje ČD vrací v 15.32, 16.32 nebo 17.32 h s příjezdem do Liberce v 16.18, 17.18 nebo 18.18 h. Jedna cesta vyjde lyžaře cestujícího vlakem například z Liberce a při zakoupení zpáteční jízdenky na 40 Kč. Přeprava lyží, snb a zavazadel je zdarma. V rámci projektu ČD Ski získáte při předložení jízdenky navíc slevu 20 % na jednodenní skipas. Více na www.cd.cz/cdskiTaké na Tanvaldském Špičáku se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat helmy a brýle SMITH, sportovní kamery LAMAX, batohy s páteřákem BOBLBEE, dále jste si mohli vyzkoušet jízdu na sněžných bruslích SLED DOGS a zdarma ochutnat ceilonský čaj DILMAH nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, šátky a kukly HAVEN a další vyhřívané produkty značky LENZ. Reportéry i promotéry jste mohli vidět v oblečení HELLY HANSEN a s hodinkami GARMIN.
Partneři SNOW tour: