Tisková zpráva Asociace horských středisek ČR (AHS)


Délka sezóny byla spíše průměrná, v březnu si jaro velmi pospíšilo, takže konec sezóny na většině míst přišel dříve než běžně. Celkově lze ale hodnotit zimní sezónu velmi pozitivně. Návštěvníci mohli konečně plnohodnotně využít rozsáhlé investice, které se na českých horách provedly za poslední roky. Díky povedené sezóně tak můžeme očekávat další rozvoj našich horských středisek.

Nejen počasí, ale právě investice do rozvoje skiareálů v posledních letech byly klíčovým faktorem toho, že se návštěvnost letos zvýšila oproti dřívějším dobrým sezónám o 10 %. Ve srovnání s nedávnými špatnými zimami byl nárůst ještě vyšší, zhruba o 20 %. Podobně je to i s ukazateli dosažených tržeb, které jsou v průměru o 8 % lepší než ve standardní dobré sezóně. Dosažené výsledky se samozřejmě liší s ohledem na polohu a vybavenost jednotlivých areálů.

Průběh zimy

Letošní lyžařská sezóna začala díky počasí a dobrému technickému vybavení středisek u v první čtvrtině prosince, a i když byly krátké vánoční prázdniny ovlivněny mírnou oblevou, leden byl extrémně dobrý a na mnoha místech historicky nejlepší. Téměř celý únor pokračoval ve slunečném počasí s dostatkem sněhu, ale zvýšené teploty a občasný déšť v jeho závěru ho celkově srazily do průměru. Březen lze hodnotit jako slabý s brzkým nástupem jara, který na mnoha místech ukončil sezónu už před koncem měsíce.

Průměrná teplota vzduchu byla v letošní zimě -1,6 °C. To je výrazně méně (zhruba o 3 °C) než v posledních třech sezónách a dokonce bylo letos o 0,8 °C chladněji než je dlouhodobý teplotní průměr. Na druhou stranu srážky nebyly letos nijak vysoké a nevybočily z kontextu minulých let, přičemž výrazně zaostaly za dlouhodobými úhrny.

Srovnání teplotních průměrů a srážkových úhrnů s dlouhodobým průměrem:


Průměrná délka sezóny byla letos 113 dnů, což není nic nadprůměrného, ale opět ve srovnání s minulými lety jde o slušný výsledek. „V uplynulé sezóně se dalo zasněžovat v průměru 35 dnů. To je zhruba podobné, jako v minulých letech,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR (AHS). „Nicméně díky letošním výrazně nižším teplotám a samozřejmě také předchozím investicím do zasněžovacích systémů, bylo zasněžování velmi efektivní a podařilo se nastříkat dostatek sněhu. Areály tak nemusely, na rozdíl od minulých let, vyrábět sníh opakovaně.“

Srovnání délky sezóny a počtu zasněžovacích dnů za 2012/13 – 2016/17: