Pochopit význam přesně padnoucí boty je jedním z velkých milníků vývoje každého lyžaře. Až precizně padnoucí bota je prostředníkem do skutečného lyžařského prožitku, je podmínkou pro to, aby se člověk mohl zlepšovat, a generátorem další lyžařské vášně. Vážně.

Je proto skvělé, že se v posledních letech ustavil velmi silný trend dodatečné optimalizace boty pro individuální nohu. A zdá se, že se trh začíná rozdělovat na značky konzervativní – ty, které se drží tradičních mechanických postupů při finálním ladění boty, a ty, které hledají nové cesty prostřednictvím tepelně tvarovatelných plastů. Jejich přehled přinášíme dále na této dvojstraně.

Nelze samozřejmě říct, že tepelné tvarování je jediná správná cesta. Může mít stále svoje mouchy a některé značky se ho bojí. Třeba Tecnica přišla se systémem ladění boty C.A.S., který na teplo nespoléhá. A nakonec i tradiční bootfitting je stále aktuální a opodstatněná technologie.

Technologie tepelného tvarování skeletu v obchodě

Atomic Memory Fit

Tepelné tvarování Memory Fit probíhá téměř současně na všech částech lyžařské boty – vnitřní botičce, spodním dílu skeletu a komínu. V první fázi probíhá ve speciální troubě pouze nahřívání skeletu při teplotě 117 °C. Po jeho nahřátí a vyjmutí z trouby se do něj vloží vnitřní botička – která posléze přijme od horkého skeletu právě tolik tepla, aby se dala vytvarovat – a poté přichází na řadu zákazník. V zapnutých botách stráví 2 minuty v lyžařském postoji, než si botičky a skelety zapamatují nový tvar podle lyžařových nohou. Poslední fází procesu je ochlazení bot, které v tu dobu má zákazník stále na noze. K tomu dochází pomocí speciálních chladicích obalů, které se na lyžařské boty přiloží. Díky materiálu Memolink používanému jako příměs do skeletů může být bota v oblasti metatarsů (nejširší části chodidla) rozšířena až o 6 mm (3 mm na každou stranu), v případě oblasti kotníků dokonce o 10 mm (5 mm na každou stranu).

Čas a dostupnost

12 minut (5 min nahřívání, 2 min tvarování, 5 min ochlazení) Dostupné pro většinu modelů bot Atomic, hodně tvarovacích míst v ČR.

Výhody a nevýhody:

 • celkový čas 12 minut, snadno dostupné
 • tvarování celého povrchu boty
 • možnost opakovaného tvarování
Čtěte samostatný článek o technologii Memory Fit!

Dalbello My Fit

My Fit probíhá v několika na sobě nezávislých fázích. S vložkou Instant fit dosáhnou výrobci až 80% přizpůsobení noze, populárnější je ID fit se 100% přizpůsobením díky účinkům tepla. Skelet má rozšíření v oblastech, kde je předpoklad kontaktu nohy s botou a možnost vzniku otlaků – na kotníku, metatarsech apod. Vypečení skeletu probíhá stejně jako u jiných značek teplem, trvá 8 minut. Když připočteme dvanáctiminutové vypékání vnitřní botičky, vychází nám 20 minut na celý proces.

Čas a dostupnost

Celý proces trvá 20 minut, provádí se pouze na jednom místě v ČR.

Výhody a nevýhody:

 • 20 min, dobrá přizpůsobivost, široký výběr vypékacích bot
 • dostupnost v ČR

Salomon Custom Shell

Technologie pracuje s patentovaným materiálem Kaprolene, který je znám spíše ze světa medicíny jako materiál pro výrobu protetických pomůcek. Kaprolene má vzhledem k dobré reakci na teplo ojedinělé vlastnosti a skelet s příměsí tohoto materiálu může být po nahřátí ve speciální troubě upraven na jakékoliv chodidlo. Tvarovat lze zejména oblast chodidla, metatarsálních kloubů, ale i komín boty.

Pokud si vyberete boty Salomon, které technologií Custom Shell disponují, máte automaticky nárok na bezplatné tvarování přímo v obchodě, kde jste je zakoupili. Skelety lyžařských bot se po vyjmutí vnitřních botiček zahřejí ve speciální troubě na teplotu cca 100 °C a po deseti minutách jsou připraveny k tvarování. Vnitřní botičky se vloží dovnitř skeletu, poté boty obujete a obsluha je zapne jen minimálně, tak aby přezky byly v co nejmenším napětí. Po cca čtyřech minutách, kdy se skelet přizpůsobí vašemu chodidlu, se nasadí na skelety bot chladicí návleky, v botách stále stojíte. Skelet může být tvarován vícekrát.

Čas a dostupnost

20 minut (10 min nahřívání, 4 min tvarování, 6 min ochlazení) Dostupné pro výkonnostní a sportovní modely, hodně tvarovacích míst v ČR.

Výhody a nevýhody:

 • celkový čas 20 minut, snadno dostupné
 • opakovatelný proces

Fischer Vacuum Fit

Za celým zázrakem stojí patentovaný Vacu-plast a technologie formování stlačeným vzduchem: skelet se zahřeje na 80 stupňů, poté se do boty vstoupí (s obutou vnitřní botičkou) a skelet se dotáhne. Posléze se obuje speciální chladicí návlek a přes něj kompresní vak, do kterého se začne vhánět stlačený vzduch. Ten by měl vytvořit odpovídající tlak oproti objemu skeletu (vnitřní botě s nohou), čímž se kolem nohy skelet rovnoměrně obepne. Tato technologie jako jediná využívá dosažení rovnoměrného vytvarování Pascalův zákon. Operaci lze opakovat až pětkrát, Fischer slibuje 100% přizpůsobení celého skeletu noze.

Čas a dostupnost

20 minut celý proces, alternativa dostupná pro všechny významné modely Fischer, v ČR dobře dostupné.

Výhody a nevýhody:

 • rovnoměrné tvarování, jediné s využitím vnějšího tlaku
 • 20 minut, opakovatelné, tvarování celého povrchu boty

Samostatný článek o této technologii zde


K2

Fitlogix je systém tvarování botiček a skeletů Intuition od K2, který je svým principem podobný standardnímu vypékání ostatních výrobců - nohy se obloží na míru vystřiženými molitanovými výztuhami v kritických místech, pak se obuje nahřátý skelet a několik minut si postojíte. Dostupné pro vyšší modely všech řad bot K2, od sportovních spYne 120 Heat (a dámskou verzi Spyre 100 Heat), přes starší modely freeridovky Pinnacle po pohodlné BFC 90 Heat nebo 100 Heat pro každodenní komfort.

Modely K2 pro freeride i sjezd, které lze upravit metodou Fitlogix.

Čas a dostupnost

Dostupné u prodejců bot K2

Výhody a nevýhody:

 • první tvarování zdarma
 • široká škála bot

Nordica Infrared technology

Nordica se ohledně tvarování skeletů vydala zajímavou cestou – využívá „lampy“ vyzařující infračervené záření. Tento přístroj je velmi jednoduchý na obsluhu a není nikterak těžký či objemný, což bylo jedním z kritérií firmy při vývoji. Dalším byla kombinace jednak přizpůsobivé, ale zároveň designově povedené boty. Je na vašem posouzení, zda se to povedlo.

Infračervené záření slibuje zahřátí na přesnou teplotu bez rizika poškození materiálu, další výhodou je zahřátí pouze míst, která je potřeba vytvarovat. Začnete tím, že si na botě vyznačíte místa, která vás tlačí. Vyndáte botičku, nahřejete dané místo a botičku vrátíte do boty. Následně se na místo připevní „přísavka“ a podtlakem se místo vytvaruje do požadovaného tvaru. Speedmachine má navíc spolu s InfraRed také další dvě technologie (tvarování korkových prvků botičky a nastavení komponentů boty), dohromady se ukrývající pod názvem Tri-fit.

Pro sezonu 17/18 je technologie tvarování skeletu infra lampou dostupná pro řadu Speedmachine a také ji najde na většině modelů obnovené třídy Sportmachine, zcela nové řadě Strider a také na sportovních skeletech Dobermann a GPX (zde je jen potřeba nahřívat skelet po dobu 9 minut, oproti 6 minutám u ostatních řad).

Navíc kromě vakuové pumpy, která tvaruje skelet vytvořením podtlaku, bude také dostupný mechanický rozvěrák „Crocodile“, který se vloží do boty a dokáže přesněji vytvarovat skelet i na místech hůře přístupných pro přísavku.

Systém Infrared se vejde do příručního kufříku.

Čas a dostupnost

Veškeré zařízení pro úpravu bot tímto systémem je poměrně levné a přenosné, což je spojeno s dobrou dostupností. Celý proces trvá 9 minut, 22 minut pak i s tvarováním korkových částí botičky.

Výhody a nevýhody:

 • přenosnost zařízení, cena, rychlost
 • tvarování pouze potřebných částí, bez rizika poškození skeletu

Technica: C.A.S.

Technologie pracuje pouze s vnitřní botičkou. Ta se po nahřátí ve speciální troubě přizpůsobí nejen noze, ale i skeletu, tedy vyplní přebytečné místo ve skeletu. Jedná se o unikátní technologii, která nepracuje pouze „dovnitř“, ale i „ven“.

Výhody a nevýhody:

 • unikátní mechanismus, větší rozpínavost vnitřní botičky
 • nejde o tvarování skeletu

Head Form Fit

Podobným způsobem jako předchozí Tecnica tvaruje své vnitřní botičky i Head. Nahřívá se skelet s vnitřní botičkou, po obutí a pouhých 5 minutách se vnitřní botička přizpůsobí nejen noze, ale i skeletu, tedy vyplní přebytečný prostor. K procesu není třeba závěrečné ochlazování skeletů.

Výhody a nevýhody:

 • větší rozpínavost vnitřní botičky zaručuje větší komfort
 • rychlost procesu
 • nejde o tvarování skeletu

Strolz

Dosud byla řeč o botách, které jsou v tovární výrobě a jejich úprava probíhá na prodejně, ale můžete si je zakoupit a nechat nevytvarované. Firma Strolz a její systém bot na míru je odlišný a zabere o něco více času. Do prodejny budete dokonce muset dvakrát. Navíc se budete muset pravděpodobně vydat na delší výlet, ale systém Strolz za to leckomu stojí. Během první návštěvy se otiskne vaše chodidlo, změří jeho parametry a popíšou anatomické zvláštnosti. Následuje výběr boty dle vašich preferencí a následně se dle vaší nohy vytvoří korkové kopyto, abyste při druhé návštěvě (může být ještě ten samý den odpoledne) pouze naskočili do bot s neupravenou vnitřní botičkou – ta je vypěněna pomocí hadiček přímo okolo vaší nohy, což je sice chvíli nepříjemné, ale bota se po rozježdění usadí na noze výborně – jde také o jediný systém, který tvoří celou botu na vaší noze.

Čas a dostupnost

Musíte vykonat dvě návštěvy (Praha), hůře dostupné v ČR.

Výhody a nevýhody:

 • spolehlivé tvarování přímo na nohu
 • časová náročnost
 • finanční náročnost, málo tvarovacích míst
Čtěte samostatný článek o tom, jak fungují přezkáče Strolz!

Sidas IPS

Innerboot Padding System je trochu z jiného soudku – jde o vystýlání boty materiálem vystřiženým do určitých tvarů tak, aby se vyplnila prázdná místa či odtlačila problematická místa od skeletu, který je také možno vybrousit. Sidas je volbou pro ty, kteří nemají tvarovatelné skelety a nechtějí si je pořizovat, jsou např. Spokojeni se stávající botou, ale chtějí větší pohodlí. Případně si můžete nechat vypěnit celou botičku podobně jako u systému Strolz.

Čas a dostupnost

V ČR dostupné u dobrých botařů, počkáte si více než u systémů vypékání.

Výhody a nevýhody

 • možno použít na boty všech značek