Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.


Bike SNOW tour 2016/17: Klínovec from SNOW.cz on Vimeo.

Hlavní zázemí Klínovce je situované na jeho vrcholu, kde se nabízí možnost bezplatného parkování, dále možnost půjčení kol a koloběžek a rovněž se tu můžete občerstvit. Z obou stran sem zároveň turisty i cyklisty vyváží sedačkové lanovky Dámská ze směru od Loučné a čtyřsedačková lanovka z Jáchymova, kde se rovněž nachází malé zázemí s parkovištěm. Na vrcholu Klínovce startují také poměrně mladé rodinné traily určené nejširší veřejnosti a jsou sjízdné jak na kole, tak na terénních koloběžkách.
My jsme na Klínovci netradičně začali koloběžkami, které měly nezvykle široké gumy, a tím jízdu usnadňovaly. S koloběžkami jsme se vydali na nejjednodušší trail Azur, který se jako naprosto vyhlazený had vlnil pozvolně klesajícím profilem, takže jsme z velké části nemuseli příliš brzdit, ani se odrážet a nechali jsme se jen unášet pěšinou po krušnohorských strání s výhledem. S délkou 10 km jde o jeden z nejdelších trailů u nás jak pro koloběžky, tak pro kola. Díky naprosté pohodovosti a technické nenáročnosti můžete na trail vzít klidně i děti nebo prarodiče.
Druhým rodinným trailem je na Klínovci Rubin začínající vedle Azuru a jeho obtížnost má být jen o kousek vyšší. Na Rubin jsme se už vydali s koly a užili si rovněž hravou a plynulou jízdu, protože charakter obou trailů je velmi podobný a nese se v duchu vyhlazených a zcela plynulých pěšin. Na Rubinu dlouhém 8 km najdete i řadu klopených zatáček a terénních boulí, které rekreační cyklisté mohou přejíždět, zkušení tu zas v pohodě mohou odlepovat kola od země. Oba traily končí u nástupu sedačkové lanovky v Jáchymově a oba jsou vhodné pro všechny výkonnostní skupiny.
Než se ovšem na traily vydáte, rozcvičte se na pumptracku u horní stanice lanovky nebo na dřevěných překážkách, které vás budou nutit trénovat balanc na kole.
Klínovec nabídne i ryze sjezdovou trať, na které se tu jezdí i Český pohár ve sjezdu. Přesto, že jde o lajnu pro profíky, jde o jetelný sjezd i pro méně profesionální bikery. Trať se skládala z řady klopených zatáček a prudších kořenovitých úseků. Vše bylo stavěné „do rychla“, nicméně trať je po celé délce příjemně přehledná, a pokud by se vám nějaký těžší úsek jet nechtěl, máte dostatek času se rozmyslet a úsek přenést. Tom zvládnul celou DH trasu na svém enduro elektrobiku. ;-)
Krušné hory představují jakousi náhorní plošinu, takže jakmile je jednou zdoláte nebo se necháte vyvézt lanovkou na Klínovec, můžete si užívat výhledy a pohodovou jízdu bez přílišného převýšení. Kolem Klínovce se klikatí přes 70 km značených cest a velmi přehlednou mapku k trasám najdete na pokladnách areálu. Nám byl doporučen oranžový okruh na Hadí horu, ze které je jeden z nejkrásnějších výhledů na lázeňské údolí a hřeben Krušných hor.
Než se autem rozjedete domů, vystoupejte si na zděnou rozhlednu, která zdobí vrchol Klínovce. Na rozhlednu si můžete vyjít každý den od 9 do 19 hodin a užít si ještě lepší výhled na Krušné hory. Vstup na osobu činí 25 Kč, děti do 7 let mají vstup zdarma.

Klínovec v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 52 min
1 jízda na lanovce dospělí     150 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     520 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)     710 Kč
Zapůjčení koloběžky 1 h + 1 jízda lanovkou     350 Kč
Provozní doba lanovky     denně 9–18 hod
Webové stránky     www.trailpark.czSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři SNOW tour: