Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.


Arabba je součástí populárního lyžařského okruhu Sella Ronda, přičemž městečko přímo uprostřed hor. Lanovky z města se rozjíždí na obě strany, takže z výstupní stanice Burz můžete obdivovat masív Porta Vescovo a z protilehlého Porta Vescovo zase nejvyšší horu Dolomit Marmoladu.


Arabba uvítá jak silničáře, tak bikery, vyhledávající šotoliny i singltraily. My se věnovali cyklistice horské, a i když nám ten den počasí úplně nepřálo, zvládli jsme absolvovat pohodový okruh Panoramatic Tour. Z Arabby jsme se nechali i s koly vyvézt velkokapacitní kabinou na Porta Vescovo do výšky 2 530 m. Z nejvyššího bodu celého okruhu jsme se vydali po šotolinové cestě z kopce dolů a následovali ceduli Panoramatic tour, případně Passo Pordoi. Z počátku šlo o nezáživný rychlý sešup po široké cestě s malými serpentinami, následovně se jelo spíše po vrstevnici, kde už by za hezkého počasí byl čas kochat se dolomitskými panoramaty. Nám výhledy hustá mlha nedovolila, ráčila se trochu roztrhat až na Passo Pordoi.


Po křížení se silnicí následovala pěšina, kde bylo potřeba šlápnout do pedálů. Nicméně netrvalo dlouho, a dostali jsme se k dalšímu „ulehčovadlu“, k sedačkové lanovce Saletei, která nás opět s koly vyvezla do sedla Passo Pordoi. Máte-li tu čas navíc, vyvezte se kabinkovou lanovkou na vyhlídku Sass Pordoi, jíž se přezdívá terasa Dolomit. Sem ovšem už bez kol. Obrázek níže je pouze ilustrativní. :-)


Z Passo Pordoi jsme se vydali doprava od výstupu sedačkové lanovky po asfaltové silnici, jež lemovala vrstevnici a vedla směrem na Ossario del Pordoi. Zde je památník z 1. světové války, který představuje pohřebiště padlých rakouských a německých vojáků, jichž tu v kryptě „odpočívá“ přes 8 tisíc. Padlá těla turista samozřejmě nevidí, ale může se projít vnitřními prostory a balkonem ve tvaru pravidelného osmiúhelníku.


Z místa, kde na nás sálala válečná historie, jsme se po asfaltové cestě museli vydat cca 100 metrů zpět a odbočit doleva na terénní cestu, jejíž začátek byl srozumitelně značený cedulí a oznamoval trail Paaso Pordoi–Monte Cherz. Ten je určený všem výkonnostním skupinám, a to klidně i na pevném kole. Je totiž zcela vyhlazený, má hliněný povrch, takže se tu nebudete potýkat s žádnými kameny ani kořeny.


Zprvu vede trail mírně do kopce, zaujme dlouhou dřevěnou lávkou a záhy i horským vodopádem vklíněným do stěn dolomitu. Kousek za vodopádem se pěšina z kopce pustí trochu víc, zatáčky ovšem nedovolí žádnou nekontrolovatelnou rychlost, takže nejde o nic nebezpečného. V následujících kilometrech se trail vlní nahoru a dolu, takže je potřeba sem tam šlápnout do pedálů, jinak vás pěšina unáší krajinou v akorátní rychlosti.


Tento přírodní singltrail vás dovede až k výstupní stanici sedačkové lanovky na vrchol Burz, kde se můžete odměnit obědem ve stejnojmenné restauraci. Z Burzu do Arabby můžou méně zkušení sjet pohodově po šotolinové cestě a odvážní bikeři trochu náročnějším trailem, který je předchozímu velmi podobný, jen nabízí navíc terénní vlny, klopené zatáčky i prudší sklon. Jen odvodnění by tu měli ještě vylepšit, protože na některých místech se tvořily nepříjemně hluboké louže. Stejně jako v zimě, i v létě si můžete projet celý okruh Sellaronda, jen na horském kole. Rovněž jakožto bikeři můžete využívat všechny navazující lanovky a užít si tak horské přejezdy kolem masívu Dolomit.


Pěšky se můžete vydat například k vodopádu Cascate di Retiz, ke kterému se ideálně přiblížíte autem do městečka Pieve di Livinallongo, kde můžete nechat auto na bezplatném parkovišti u kostela. Následujte ukazatele na osadu Brenta a nenáročnou procházkou po zpevněné cestě se dostanete až do vesničky Retiz, kde už můžete spatřit cíl výletu, tedy stejnojmenný vodopád zasazený do skalnatých stěn.


V Dolomitech se blýskají michelinské nálepky na dveřích mnoha restaurací, přitom někde byste je ani nečekali – takovou je středověká pevnost Al forte necelé 4 km od Arabby. Zaujme nejen kulinářskými delikatesami, ale také interiérem královského sídla. V blízkém stejnojmenném hotelu se můžete i ubytovat.

Arabba v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 22 min
1 jízda Arabba–Porta Vescovo     10 eur
Ubytování     www.alforte.com
Webové stránky     www.arabba.it
      www.dolomitisupersummer.comV Arabbě jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku Evoc nechyběla svačiny v podobě tyčinek Bombus.
Partneři SNOW tour: