Tento článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován 21. 10. 2019


Tato rovnice do sebe zahrnuje nejen tvrdá čísla, jako jsou ceny, ale celou řadu dalších matematicky nevyjádřitelných aspektů jako komfort procedury, kvalitu vybavení, časovou náročnost… Abychom vše zasadili do konkrétnějšího kontextu, vztáhněme naši analýzu pouze na děti, od 3 do 14 let totiž rostou rok co rok o nějakých 5 až 10 cm čili dostatečně na to, aby potřebovaly každou následující sezónu optimálně novou délku lyží. Pro cenové modely aplikujeme pro zjednodušení lyže pro nejmenší děti.

Jaké se nabízejí možnosti?

Nákup nového vybavení

Nová výbava je – pokud je správně vybrána – zaručeně nejkvalitnější, potažmo nejbezpečnější. Úplně ty nejlevnější dětské 70cm lyže vyjdou na 2 300 Kč (srovnávač zboží Heureka: 2 090 Kč, Decathlon: 2 399 Kč), k tomu boty za 1 500 Kč, celkem nejlevnější set s holemi, helmou a brýlemi vyjde na 4 tisíce. Nemusíme se nořit do cenových detailů, pro orientaci tato cifra bohatě stačí. V praxi bude pravděpodobně vyšší, protože jednou z výhod nákupu v obchodě je možnost výběru – pokud do něj vstoupí napřímo děti, těžko předpokládat, že si vyberou to nejlevnější. Ostatně i tatínkové často rádi přidají nějakou tu stovku za značkovou lyži. V porovnání s celosezónní zápůjčkou je nákup takovýchto nových lyží, resp. bot cca 3x dražší a proděláte, když se vám lyže nepodaří po sezóně prodat za více než 50–60 % kupní ceny.

Příklad: nový set lyže boty za 5 000, po sezóně prodáte za 3 000 Kč = náklady jsou 2 000 Kč, přičemž ceny za celosezónní půjčovné začínají na cca 1 500 Kč.

+ kvalita/bez­pečnost
+ možnost širokého výběru
+ kultura nákupu
+ pocit, že lyže jsou nové a skutečně jen osobní (větší děti)

- cena
- nutnost zajistit servis (nastavení vázání)
- nutnost zajistit odprodej po sezóněJak vybrat dětské lyže a boty?

Nevíte si s výběrem rady? Zeptejte se v diskusi.

S dětmi poprvé na lyžích: Jak na to?Nákup bazarového vybavení

Varianta bazar nese jedno zásadní riziko, a tím je kvalita. Je dobré znát, co kupujete, zjistit si, jak je model starý a zhruba kolik sezón jetý. Rozhodně nebrat morálně zastaralé produkty, pokud se tak jeví. Děti nejsou náročné, ale rozdíl mezi tuhou a těžkou starou a novou měkkou lyží pocítí a ovlivní to jejich zážitek a progres. Počítejte i s investicí (časovou a finanční) do seřízení vázání na profi stolici, které změří reálné vyhazovací síly – nespoléhejte na to, že stupnice vyhazovacích sil funguje správně. Dost pravděpodobně budete muset napustit skluznici. Pokud natrefíte na dobré zboží nebo snad máte solventního souseda, nadšeného lyžaře s o rok starším chlapečkem, než je ten váš, je to ideál a potenciální vítěz v poměru kvalita/cena. Další podmínkou k tomu, aby se to cenově vyplatilo, je mít komu zboží prodat dál. Bazar řešením nebývá, protože si nechává marže i 50 % z ceny. Efektivitu pořízení tedy zásadně ovlivňuje flexibilita cen nákupní i následně prodejní.

Příklad: Nový set lyže boty původně za 5 tisíc – pro vás starší za polovinu = 2 500 Kč. V bazaru za něj po sezóně dostane cca 1 250 Kč (polovinu prodejní ceny z 2 500 Kč). Přímé náklady jsou pak 1 250 Kč + potřebný servis. To už je cena za celosezónní zápůjčku.

+ cena, pokud se podaří set dobře koupit a po sezóně dobře prodat

- nutnost zajistit servis (nastavení vázání)
- nutnost zajistit odprodej po sezóně
Půjčení na týden ve městě

Hojně zažité řešení půjčit dětem lyže v městské půjčovně na jediný jejich lyžařský týden, typicky školní kurz, nese jedinou výhodu – cenovou – pouze a jen pro tyto uvedené účely. Oproti celosezónní zápůjčce ušetříte 50 až 100 korun za lyžařský den, pokud ale jen teoreticky hrozí, že s dítětem ještě vyrazíte jednou byť jen na víkend, tato varianta se už nevyplácí. Do všech počtů je nutno zanést i stres a čas při půjčení a vrácení, kde reálně hrozí i narušení pracovního dne, pokud se vrátíte v neděli večer. Podobně nelze očekávat dostatečnou kvalitu od takto frekvenčně otáčených lyží a bot, které jsou v tomto režimu většinu sezóny na sněhu a pokaždé s jiným nájemcem.

Příklad: Pokud si zapůjčíte lyže na týden za 953 Kč, při 6 dnech lyžování vyjde jeden den na 159 Kč. V téže provozovně vyjde celosezónní zápůjčka na 1 290 Kč, v takovém případě stojí jeden ze 6 lyžařských dní 215 Kč. Při 8 odlyžovaných dnech vyjde cena za den při celosezónní zápůjčce na 161 Kč, čili to je moment, kdy se celosezónní zápůjčka překlápí a od devátého dne lyžování je už cenově znatelně výhodnější. Čistě finančně se tedy celosezónní zápůjčka vyplatí od 9 odlyžovaných dní.

+ cena, ale pouze při jediném týdenním výjezdu v sezóně
+ žádné skladování vybavení

- stres a diskomfort při zajištění výbavy
- nejistá kvalita
Půjčení přímo ve středisku

Půjčení ve středisku je alternativou, která je výhodná jen pro určité situace a klienty, čtenáři SNOW, kteří lyžují více než týden v sezóně, ji ale mohou rovnou vypustit. Opět hraje negativní roli stres – přijedete na hory a místo rozjímání s rodinou musíte řešit lyže, totéž při odjezdu. Výhodou je, že nic nemusíte přepravovat, otázkou, na kterou odpoví jinak každá jedna půjčovna, je kvalita lyží – v horských střediscích toho mohou najezdit opravdu mnoho, teoreticky i všechny lyžodny v sezóně. Na druhou stranu známe z alpské praxe, že si díky půjčovnám lze otestovat různé modely, čímž si lyžování zpestřit – tuto výhodu ale nejde moc aplikovat na děti. Zápůjčka ve středisku je principiálně dražší než městská, naše referenční top nabídka stála 1 540 Kč, ekonomická pak 1 190 Kč na 6 dní. Opět tedy vychází, že finančně je výhodnější lyže půjčit na celou sezónu, zejména pokud jedním týdnem vaše lyžování nekončí.

+ žádný transport a skladování vybavení

- stres a diskomfort při zajištění výbavy na místě
- nejvíce zatěžované lyže/boty – riziko kvality
Celosezónní zápůjčka

Půjčení lyží před a po sezóně se už v této fázi úvah jeví výhodné z vícero pohledů. Speciálně pak pro čtenáře lyžařského časopisu, častého lyžaře. Zkusme si je rekapitulovat: lyže si vyzvednete bez stresu před sezónou, jak se to hodí vám. Taktéž i s vrácením. Nemusí se řešit servis, letní skladování ani odprodej lyží. Odpadá i stres z rizika, že na vás zbude nějaké podřadné zboží – i kdyby se to stalo, je dost času to řešit, reklamovat, zrušit kontrakt a jít jinam. Víte, že lyže a boty máte jen na jedinou sezónu, tedy není důvod je pořizovat s velikostní rezervou a naopak zvolit klidně přesně padnoucí boty (často jdou případně v průběhu sezóny bezplatně vyměnit, pokud noha nečekaně náhle vyroste).

Lyže půjčené na sezónu dítě vnímá jako vlastní, vytvoří si k nim vztah a zvykne si na ně. A dost možná se k nim proto i lépe chová. Jdou dokonce využít i coby vánoční dárek. (Některé půjčovny dokonce nabízejí za příplatek fungl nový model). Jsou přenositelné, můžete je půjčit třeba bratranci. Obecně jsou lyže nasazené do režimu celosezónního půjčování mnohem více zachovalé, protože odlyžují obvykle maximálně dva tři týdny za rok. Riziko opotřebování je enormně nižší. Nevýhodou může být omezený sortiment, třeba twintipy pro freestylové začátky nenabízí zdaleka každý. Naopak mezi výhody můžeme zařadit i cenu. Pokud jste na kopci více než jediný týden, levnější je podle našeho cenového modelu pouze výbava z bazaru: dobře nakoupená a po sezóně prodaná bez nebo jen s malou ztrátou.

+ malý stres při pořizování/vracení, komfort
+ cena (pro děti, které lyžují víc než týden), žádné následné náklady
+ děti si k lyžím vytvoří vztah, flexibilita použití
+ kvalita vybavení, čas na případné reklamace

- omezený výběr modelů


Novinkou na trhu je také služba, zajímavá pro svou komplexnost - online zadáte údaje o dítěti a dodavatel podle těchto údajů sestaví vhodný set vybavení, rovnou lyže servisuje a seřizuje vázání. Komplet lyží, bot, hůlek a helmy pak vyjde na 2 390 Kč, a to z pohodlí domova, kam je vám set následně doručen. Více čtěte zde.


Nejkomfortnější

Patrně nejkomfortnější variantou, jak dětem zajistit lyže, je nechat si je přivézt. Tuto službu nabízí (zatím pouze po Praze) například společnost Simplerent, obvykle za poplatek 100 Kč, někdy ale i v rámci marketingové akce zdarma (například listopad 2019). Auto s půjčovnou přijede po domluvě až k vám domů, dítě si přímo v něm vyzkouší vše, co potřebuje, a je hotovo. Obzvlášť se to vyplatí u více dětí, kdy vše zvládnete během chvilky přímo před domem.Ceny obecně

Co ukázala naše cenová analýza? Třeba že půjčovny v horských resortech jsou dražší než ty městské, tedy osloví spíše zřídka lyžující děti (jeden týden o prázdninách) a zahraniční klientelu. Týdenní zápůjčky ve městech mají jediný význam – zajistit výbavu těm dětem, které jedou se školou na svůj jediný lyžařský kurz. Všem dětem, které lyžují více než jeden týden, se vyplatí vypůjčit lyže na celou sezónu – nákladově je to cca 1/3 ceny pořízení nového vybavení. Nová výbava se vyplatí u rodin, kde může putovat mezi sourozenci a příbuznými. A vítězná varianta kategorie škudlil je nákup bazarové výbavy a její následný prodej s minimální ztrátou – pokud se něco takového povede a nevadí vám investovaný čas. U nejmenších dětských lyží se bavíme o pouhé jedné ušetřené tisícikoruně.


Dětské lyže (vč. vázání) 70 cm


Typ zápůjčky

Základní set
lyže
boty
hole

Základní set náklady po odprodeji

Náklady na
servis

Cena za den/2 dny používání

Cena za den/6 dní používání

Cena za den/12 dní používání

Cena za den/18 dní používání

Cena za den/24 dní používání

Nové lyže (nejlevnější set)

 5 000 Kč

 2 500 Kč

 150 Kč

 1 325 Kč

 662 Kč

 331 Kč

 220 Kč

 165 Kč

6denní zápůjčka ve středisku top

 1 540 Kč

 1 540 Kč

 -  Kč

 770 Kč

 257 Kč

 

 

 

2denní zápůjčka ve středisku top

 590 Kč

 590 Kč

 -  Kč

 295 Kč

 

 

 

 

6denní zápůjčka ve středisku standard

 1 190 Kč

 1 190 Kč

 -  Kč

 595 Kč

 198 Kč

 

 

 

2denní zápůjčka ve středisku standard

 490 Kč

 490 Kč

 -  Kč

 245 Kč

 

 

 

 

6denní zápůjčka ve městě A

 953 Kč

 953 Kč

 -  Kč

 477 Kč

 159 Kč

 

 

 

Sezónní zápůjčka standard

 1 290 Kč

 1 290 Kč

 -  Kč

 645 Kč

 215 Kč

 108 Kč

 72 Kč

 54 Kč

Sezónní zápůjčka top

 1 490 Kč

 1 490 Kč

 -  Kč

 745 Kč

 248 Kč

 124 Kč

 83 Kč

 62 Kč

Nákup z druhé ruky

 2 500 Kč

 500 Kč

 400 Kč

 900 Kč

 300 Kč

 150 Kč

 100 Kč

 75 Kč