Zimnější lednové počasí na českých horách


V sobotu bude proměnlivé počasí, na jižní stranu Alp však dorazí vydatné srážky

Obleva sice zanechala značné škody na výši sněhové pokrývky a pod 600 m n. m. sníh prakticky zmizel, ale situace se pomalu obrací - teploty budou ještě kolísavé, na horách však bude převážně sněžit a v příštím týdnu mají i naše hory šanci na celodenní mrazy. Sjezdovky by tak měly být i s pomocí zasněžování v lepším stavu než na přelomu roku.


Podíl otevřených sjezdovek a vleků v Česku k 3. 1.


Orientační výška sněhové pokrývky v Česku po středeční nadílce na horách - v nejvyšších polohách napadlo až 35 cm nového sněhu

Po silvestrovském náporu bude na domácích horách volněji

Kvůli oblevě bylo alespoň zpočátku v lyžařských střediscích o svátcích poměrně klidno, jakmile se ale ke konci roku ochladilo, kromě silvestrovských hostů vzali hory útokem i jednodenní návštěvníci - výsledkem byly plné svahy, parkoviště i restaurace a fronty nejen na lanovky a vleky, ale i na koupi skipasu. V lednu bude opět volněji, o víkendech se zimní atmosférou je ovšem třeba počítat se zvýšeným ruchem.

Zhruba dvě třetiny českých a moravských sjezdovek je v provozu, uzavřeny zůstávají zejména ty v nižších nadmořských výškách a v nížinách. Kde se zasněžuje, tam se ale zpravidla jezdí, výjimkou jsou některé příměstské areály.

V Alpách se lyžuje prakticky bez omezení

V Alpách je sněhu průměrné až nadprůměrné množství, navíc během příštích dnů připadnou další desítky centimetrů, a to jak na severní, tak jižní straně Alp, tam však jen ve vyšších polohách. V Rakousku je otevřeno 89 % sjezdovek, v Itálii 93 %, ve Švýcarsku 80 % a ve Francii 72 %.


Vánoční sněhovou idylku ve Flachau ještě před příjezdem svátečních hostů si užil Lehla


Report z dobře zasněženého a liduprázdného jihotyrolského Schnalstalu od ToKe

Tipy reportérů

Rokytnice nad Jizerou

Na Lysé hoře přečkali oblevu bez velkých potíží, lyžuje se na hlavních sjezdovkách včetně Studenova. Modrá a Slalomák jsou v dobrém stavu, i když s těžkým a mokrým novým sněhem. Červená trať je oficiálně uzavřena, ovšem sjízdná a mohla by se po nové nadílce brzy otevřít. Za příznivého počasí a ve špičkách se tvoří fronty na hlavní lanovku, na tratích ale díky jejich šíři přeplněno nebývá.


Report z Lysé hory od škubánka


V provozu je i klidnější a mírnější rokytnický Studenov (fish33)

Karlov pod Pradědem - Klobouk

Sportovnější a hlavně méně navštěvované sjezdovky se schovávají v areálu Klobouk až na samém konci Karlova pod Pradědem. V provozu je 900 metrů dlouhá červená a dolní úsek černé sjezdovky. Tratě jsou dobře vysněženy a upraveny.


Bez davů se lyžuje na Klobouku v Karlově (zdenek.b)

Čenkovice

V Čenkovicích se dá lyžovat na Bukové hoře, ale i na protilehlém cvičném svahu TJ se 400 m dlouhou sjezdovkou, kterou ocení zejména rodiče s dětmi, a to díky klidu i lidovým cenám. Od parkoviště je však třeba vystoupat po svých.


Report ze cvičné louky TJ v Čenkovicích od Bohouše

Hochficht

Dlouhé, široké, rodinné i sportovní sjezdovky a moderní lanovky včetně nové kabinky jsou velkým lákadlem Hochfichtu, navíc děti do 10 let lyžují za symbolickou cenu. Sněhové podmínky jsou i přes oblevu velmi dobré.


Podle plamice byla i sváteční zalidněnost Hochfichtu přiměřená, možná i proto, že jiní uvízli v koloně už na příjezdové cestě

Tatranská Lomnica

Výborné sněhové podmínky panují v Lomnickém sedle nad Tatranskou Lomnicí, což v tuto dobu není úplně obvyklé, dobře sjízdné jsou ale i níže položené sjezdovky, snad s výjimkou úzké červené ze Skalnatého plesa. I přes sváteční nápor si ranní ptáčata zvládla dobře zalyžovat.


V Tatranské Lomnici se vyplatí vyrazit hned ráno, doporučuje julo

Tip: skipas 1+1 zdarma

Dolní Morava

V první polovině ledna lze využít skipas 1+1 zdarma na Dolní Moravě. Sníh je sice prakticky jen technický, ale v provozu jsou všechny hlavní sjezdovky kromě černé A.


Z Dolní Moravy reportoval Vondra_CZ

V Krkonoších můžete od začátku ledna využít skipas zdarma v Pasekách, v Herlíkovicích, na Kamenci a v Šachtách, v Orlických horách na Bukové hoře a na Pekláku u České Třebové , v Jeseníkách v Branné a Ostružné a v Krušných horách na Plešivci.